Neler yeni

Domain Authority (Alan Adı Otorite Değeri)

 • Görüntüleme Görüntüleme: 520
 • Son güncelleme Son güncelleme:
Full Nvme SSD Disk Desteği Sayesinde Çok Daha Hızlı Web Siteleri! 7/24 Destek. Ücretsiz Antispam Koruma. Ücretsiz Domain. Anında Aktivasyon
 • Page Authority ve Domain Authority, SEO sektöründe oldukça ismi geçen 2 isim olmuştur. Türkçe olarak Pa: Sayfa Otoritesi Da: Alan Adı(domain) otoritesi anlamına gelir.

  Page Authority ve Domain Authority, SEO sektöründe isimlerini sıkça duyduğumuz kelimelerdir. Önce domain otoritesi ile alakalı terimlerden başlayalım.

  DA (domain Authority) : Tüm Domain değerini kapsamaktadır.

  PA (Page Authority) : Sadece belirli bir sayfayı kapsamaktadır.

  Spam Score: Spam skoru bir çok kritere göre ölçülür sitenizden çıkan link sayısı, içeriklerin özgün olması ve Google tarafından alınan cezalara göre puanlama yapılır bu değerin bir site için sıfıra yakın olması çok önemlidir.

  Çünkü, Alan adı otoritesi ve Sayfa otoritesi Sayfa dışı SEO’nun temellerini oluşturmaktadır. Bugün “Haber” kelimesi yazdığınızda veya “teknoloji” yazdığınızda ilk 5’te çıkan siteleri incelediğinizde muhtemelen bu siteleri Google’da arama yapmışsanız görmüşsünüzdür.

  Otoriter siteler, Google sıralamalarında (SERP) yukarıya çıkmaya meyillidirler. Ayrıca otoriter web siteleri Google nezninde daha güvenli bir web sitesi olarak gözükmektedir. Bununla birlikte otoriter bir web sitesinde yüksek trafik ve yüksek gelir elde etmek mümkündür.

  Konu Pa ve da yükseltmeye gelirse aşağıda domain ve sayfa otoritesini yükseltme kurallarından bahsedeceğim. Bununla birlikte anlık page authority ve domain authority değerini kontrol etmeyi anlatacağım.

  Neden Önemli ?
  Çünkü Domain Authority, google algoritmasına en yakın ve en güvenilir hesaplama algoritmasını yapıyor. Aynı zamanda SEO değerlendirme servisi sunuyor. Güvenli sonuç vermek için web sitenizi bir çok kriterden ve süzgeçten geçiriyor, hesaplıyor. Anlayacağınız üzere bu işin ehli… Sitenizin DA değerlerinin yüksek olması gerekir. Bunu kontrol etmek için de Domain Authority devreye girer.

  DA Ve PA Değerlerini kontrol etme

  DA ve PA değerini öğrenmek için ne yapmak gerekiyor? Da ve pa sorgulamak oldukça basit bir işlemdir. Da ve Pa verilerini veren oldukça güvenilir SEO araçları mevcuttur. Yabancı olarak bulabileceğiniz halihazırda mevcut web siteleri aşağıdaki bağlantıda yer almaktadır.

  Yukarıdaki bağlantılardan herhangi birini ziyaret ederek da ve pa sorgulamasıyapabilirsiniz. Ayrıca Mozrank değerleri de çıkan sonuçlar arasında yer almaktadır.

  Moz DA Değeri Nedir?
  Domain Authority yani alan adı otoritesi, Moz tarafından tasarlanmış bir algoritmayı kullanarak 1 ila 100 arasında skorla (1 kötü, 100 en iyisi) puanlanır. Domain otoritesi için şunları söyleyebiliriz:

  • 1–19: Düşük (Not: site o yeni olabilir.)
  • 20–29: Ortalama
  • 30–39: İyi
  • 40–59: Güçlü bir site
  • 60–80: Çok güçlü bir site
  • 81–100: Harika bir site!
  DA VE PA Nasıl Yükseltilir?

  Da ve Pa değerini yükseltmek, her ne kadar zor gözüksede işin temelini kavradığınızda düzenli olarak bu değerleri yükseltmek mümkündür.

  Da ve Pa arttırmanın belli başlı kuralları mevcuttur bunları hep birlikte deneyimlerim sonucunda sizlere aktaracağım.

  Domain Authority Değerleri Nasıl Yükseltilebilir?
  • Domainin yaşının 2 yıldan fazla olması
  • Web sitenize gelen bağlantıların C Class IP den gelmiş olması ve sayısı
  • Web sitenizin içinde bulunan sayfaların ziyaret süresinin ortalaması yüksek olması.
  • Genel olarak sitenizin sosyal medya ile olan ilişkisinden doğan sayfa kaliteleri
  • Web sitenizin içerikleri organik (orijinal-kopya olmaması) olması.
  Page Authority Değerleri Nasıl Yükseltilebilir?
  • Page Authority Değerleri Nasıl Yükseltilebilir?
  • Nispeten daha zordur. Diğer SEO ölçümlerinin aksine Page Authority değerlerini yükseltmek daha zordur.
  • Sayfa içeriğinin, kolay anlaşılır, faydalı bilgiler içermesi önemlidir,
  • Sayfanızın aldığı linkler güvenilir web sitelerinden ve güçlü web sitelerinden olması gerekli,
  • Bounce Rate denilen bir olay var, siteye gelen kullanıcı hemen çıkıyor mu yoksa kalıyor mu? Bu oran ne kadar düşük olursa Sayfa Saygınlığı o kadar iyi durumda olur. Bu değerler Google’da sitenizin yükselmesine neden olur.
  • Sosyal medya her alanda önemli bir etken. Takipçi beğeni, link alımları Page Authority konusunda önem arz eder.
  1. Backlink Almak
  Bir web sitesini otoriter kılan en naçizane şey Backlinktir. Backlink kelime anlamıyla bir başka siteden sitenize link çıkışı yapılmasıdır. Başka sitelerden link trafiği alan bir site çok güçlü olmaya adaydır. SEO’cuların da dediği gibi “En iyi link tıklanan linktir.” Bu nedenle Da pa yükseltmenin en iyi yollarından biriside link almaktır.

  • Yorum Backlink: Blog, v.b sitelerin yorum bölümünden alınan linktir. Etkisi pek olmamakta fakat doğal görünen bir link çeşidi olmasından dolayı tercih edilebilecek bir yöntemdir. Yorum backlinkler “Nofollow” bağlantısı ile link verir bu backlinklere ücret ödenmez.
  • Banner Link: En çok tıklanan link çeşitlerinden birisidir. Dikkat çekici ve uygun konuma konulduğundan oldukça fazla tıklama alabilir bu sayede otoriter bir site olma yolunda ilerleyebilirisiniz. Bu linkler ücretli satılabilir
  • Footer Link: Sitenin en alt bölümünde yer alan link çeşididir. Tercihinize bağlı olarak nofollow veya dofollow olarak tercih edilebilir. Bu link türü doping etkisi yaratabileceği gibi çöküşte yaratabilir. Uygun sitelerden ve otoriter sitelerden almak en önemli kriterdir. Bu linkler genelde ücretli satılabilir.
  • Tanıtım yazısı: Ücretli olarak, bir işletme sitesini veya bir bloğu tanıtan yazılardır. Bu blog yazıları içinden anahtar kelimelere link verilebilir veya açık URL şeklinde link bırakılabilir. Bu linkler ücretli satılabilir
  2. Planlı içerik yayınlamak
  Planlı olarak içerik yayınlayıp, zamanlı olarak kullanıcıyı siteye çekmek otoriter bir web sitesi yapar. Güncel tutulmuş bir web sitesi, da ve pa değerlerinde oldukça yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

  Bu makalemizde sizlerle birlikte da ve pa nedir? Da pa sorgulama ve da pa değerleri nasıl yükselilir? Bunların cevabını verdik. Umarım makalemizi beğenmişsinizdir. Aklınıza takılan sorular için yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

  3. Ömrünüzü uzatın
  Mevcut alan adınızın süresinin bitmesine ne kadar var? Bir hafta mı ? birkaç ay mı? Alan adınızın süresini en az 2 yıl yenilemek oldukça önemlidir. Uzun ömürlü yayın yapmak, da ve pa değerlerini yükseltebilir.

  4. Sosyal Medya Kullanımı
  Paylaşılan ve Trend olabilecek içerikler üretin. Birileri tarafından paylaşılan, sosyal medyada bağlantıları gezen web siteleri otoriter olur. Çünkü bu web sitesi markalaşmak adına önemli bir adım atmış demektir.

  Google, bilindik yani popüler web sitelerini çok sever. Türkiye’de en popüler web sitelerini incelediğimizde bir içerik yayınladıklarında anında indexlenmesi, popüler olan bu web sitesinin Google botları tarafından sürekli olarak ziyaret edilidiğini hatta botların siteden hiç çıkmadığını gösterir.

  5. Seo Kriterlerini Uygulayın
  Seo kavramı websitenizin genel olarak seo uyumlu yani arama motorları ve kullanıcı odaklı bir site olması işlemleridir. Eğer seo’ya çok yabancıysanız aşağıdaki basit adımlarla ufakta olsa bir seo planı oluştuırmuş olursunuz.

  • İçeriklerinize ait Sitemap dosyası
  • Anasayfa meta Title ve meta Description uygun yazılmış olması
  • Başlık etiketlerinin h1,h2 gibi doğru kullanılmış olması
  • Seo eklenti ayarlarının doğru yapılmış olması.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.