Neler yeni

Index

  • Görüntüleme Görüntüleme: 1,212
  • Son güncelleme Son güncelleme:
Bu alanda resimli text reklam vererek yer alabilirsiniz.

  • Alt başlık:
    Index, web sunucularında varsayılan olarak siteye giriş yapıldığında ilk çağırılan sayfadır. Örneğin Apache bir web sunucumuz olsun ve bu sunucumuzun içerisinde farklı isimlerde birçok farklı Index dosyamız olsun. Sunucumuz bu Index dosyaları arasından ilk aşamada mutlaka adı “Index” olan dosyayı getirecek ve kullanıcıya gösterecektir. Index dosyasının uzantısı farklı şekillerde olabilir. Örneğin Index.PHP, Index.htm, Index.HTML gibi uzantılar dosyanın tanınmasında herhangi bir sıkıntının oluşmasına neden olmaz.

    .Htaccess dosyası üzerinden özel bir komut verilmesi halinde index dosyasının adı değiştirilir. Bu durumda sunucuda Index adında bir dosya olsa dahi, özel komutla belirtilen dosya varsayılan olarak çağırılan dosya olacaktır.

    Index’in özellikle biz Webmasterlar olarak kullandığı bir de jargon hali mevcuttur. Index ile birçok Webmasterın kast ettiği şey internet sitenizdeki tekil bir sayfadır. Siteniz içerisinde 100 içerik varsa ve arama motorları bunun 100’ünü de belleğine almışsa sitenizin Index’i 100’dür. Yani tekil sayfalarınız Index olarak adlandırılır. Bir başka kullanım olan Index hızıyla anlatılmak istenen ise tekil sayfanızın ne kadarlık süre içerisinde arama motoruna kaydedildiği ve arama sonuçlarında görüntülenebildiğidir.
Üst