Neler yeni

IP

 • Görüntüleme Görüntüleme: 806
 • Son güncelleme Son güncelleme:

Navigasyon

IP
 • IP (İnternet Protokolü), İnternet üzerinden iletişim için temel protokoldür. Bilgilerin ağa bağlı cihazlar tarafından paketlenmesinin, adreslenmesinin, aktarılmasının, yönlendirilmesinin ve alınma şeklini belirtir.

  IP Tarihi


  Gelişimi bilgisayar bilimcileri Bob Kahn ve Vint Cerf liderliğindeki 1974 yılında başladı. İletim Kontrol Protokolü veya TCP ile birlikte kullanılır. Birlikte TCP / IP olarak adlandırılırlar.

  İnternet Protokolünün ilk ana sürümü sürüm 4 veya IPv4’tür. 1981’de, RFC 791’de İnternet Mühendisliği Görev Gücü veya IETF tarafından resmen tanımlanmıştır.

  IPv4’ün halefi, 1998’de IETF tarafından resmileştirilen IPv6’dır. En sonunda IPv4’ün yerini alacak şekilde tasarlanmıştır. 2018’den itibaren IPv6, tüm İnternet trafiğinin yaklaşık % 20’sini yönetmektedir.

  IP adresleri

  IP adresi, bir bilgisayarı veya Internet’teki başka bir aygıtı tanımlayan numaradır. Posta postasının nereden geldiğini ve nereye gönderilmesi gerektiğini belirleyen bir posta adresine benzer. IP adresleri, İnternet Protokolü ile iletilen verinin kaynağını ve hedefini benzersiz bir şekilde tanımlar.

  IPv4 ve IPv6 adresleri

  IPv4 adresleri 32 bit uzunluğundadır (dört bayt). Bir IPv4 adresi örneği, Google.com’un ön sayfası olan 216.58.216.164’tür.

  32 bitlik bir sayının maksimum değeri 232 veya 4.294.967.296’dır. Dolayısıyla, adres alanı olarak adlandırılan maksimum IPv4 adresi sayısı yaklaşık 4,3 milyardır. 1980’lerde, bu ağa bağlı her cihaza hitap etmek için yeterliydi, ancak bilim adamları bu alanın hızla tükeneceğini biliyorlardı. NAT gibi teknolojiler, birçok cihazın tek bir IP adresi kullanmasına izin vererek sorunu geciktirdi, ancak modern Internet’e hizmet etmek için daha büyük bir adres alanı gerekiyor.


  IPv6’nın en büyük avantajı, bir adresi saklamak için, 2128 benzersiz adrese izin veren 128 bit ya da 340,282,366,920,938,463,463,374,607,431,768,211,456’yı kullanmasıdır. IPv6’nın adres alanının büyüklüğü – 340 duodecillion – IPv4’ten çok daha büyük.

  IP adresi sınıfları

  IPv4 IP adresiyle, beş sınıf IP aralığı vardır: Sınıf A, Sınıf B, Sınıf C, Sınıf D ve Sınıf E, yalnızca A, B ve C yaygın olarak kullanılır. Her sınıf, aşağıdaki tabloda gösterilen bir dizi geçerli IP adresine izin verir.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.