Neler yeni

URL

 • Görüntüleme Görüntüleme: 1,310
 • Son güncelleme Son güncelleme:

Navigasyon

 • Alt başlık:
  Teknolojinin ve internetteki bilgi kaynaklarının gelişmesiyle birlikte neredeyse herkes internetten bilgi edinir hâle gelmiştir. İnternetten herhangi bir konuda bilgi edinmek isteyen biri için birçok farklı kaynak yani birçok farklı web sitesi bulunur. Bu sitelere hem arama motorlarının gösterdiği sonuçlar aracılığı hem de web sitesinin kendi adı yazılarak ulaşılabilmektedir.

  url-nedir

  Web sitesinin kendi adresini yazarak aradığı bilgiye ulaşan birçok kişi URL’leri kullanır. URL’ler, web sitesinin adını, içeriğini ve bulunulan sayfanın kategorilerini gösterir. Arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almayı hedefleyen web sitelerinin de URL yapısına dikkat etmeleri gerekir. SEO için en iyi URL yapısının oluşturulmasında etkili olan faktörler, internet kullanıcılarının da aradığını daha kolay bulmasına yardımcı olmaktadır.

  URL Nedir?
  URL; “Uniform Resource Loader” olarak bilinen terimin kısaltmasıdır. Teknoloji ve web dünyası ile ilgili olmayan pek çok kişi, bir web sitesinin adını yazıp istediği bilgiye ulaşırken URL’leri kullandığının farkında değildir. Türkçe karşılığı “Tekdüzen Kaynak Bulucu” olan URL, bir web sitesinin alan adı, kullanıcının bulunduğu sayfanın kategorisini ve web sayfasının içeriğini içeren bilgidir.

  url-denir-ne -ise-yarar

  Kısaca; tarayıcılarda, site adresinin bulunduğu kısımdaki yazılar URL‘dir. URL’ler, internet üzerindeki bir kaynağın yerini belirtir. Her web sitesinin, içerisindeki bilgileri saklayabilmek için sahip olduğu sanal bir alan vardır. Bu alan sunucu olarak adlandırılır. Web sitesi görüntülendiği anda sunucudaki bilgiler, ilgili başlıkların altında görünür hâle gelir. Sunucudaki bu bilgilerin yerinin gösterilmesi ve web sitesinde kullanıcıya sunulmasını sağlayan ise URL’dir.

  Sunucuda bulunan bu bilgiler, normal şartlarda IP adresleri vb. bilgileri içeren sayılarla ifade edilir. URL, bilgisayarın sunucu ile iletişim kurmasını sağlar ve bunu okunabilir metinler hâline getirir. URL sayesinde görüntülenen bilginin bulunduğu web sitesi, kategorisi ve başlığı anlaşılabilir. Sunucuda aranan bilgiye kolayca ulaşılmış olur. Bu nedenle URL, hatasız çalışan bir web sitesinin olmazsa olmazlarındandır.

  URL Ne İşe Yarar?
  URL’lerin temel amacı IP adreslerini metin hâline getirmektir. URL’ler aynı zamanda web sitelerinin dosya yapısını da belirler. URL’ler protokol, domainyani web sitesinin adı ve sayfa yolundan oluşur. Normalde IP adresi ile ifade edildiğinde kullanıcı için bulması oldukça zor olan bu içerik URL’ler sayesinde kısa sürede tanımlanabilir.

  link-nedir-ne-ise-yarar

  Aynı zamanda URL yapısı, arama motorlarının sıralaması ile de doğrudan ilişkilidir. Çünkü arama motorları, web sitesi içeriklerini sıralarken URL’lerin web sitesi içeriği ve kullanıcının aradığı terim ile ne ölçüde alakalı olduğunu da değerlendirirler. Bu nedenle URL sayısal verileri metin hâline dönüştürmeye yarayan bir gösterge olduğu gibi SEO için de oldukça önemlidir.

  Doğru planlanmış bir URL, web sitesinin organik arama sonuçlarında (reklam ya da sponsor desteği olmadan) en üst sıralarda görünmesini sağlayabilir. Anahtar kelimelerin URL’de görünmesi ve URL’nin kolay anlaşılması, web sitesinin arama motorları tarafından bulunmasını sağlar. SEO ile birlikte farklı linklerin web sitesinde kullanılması da bir web sitesinin daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlayan, önemli etkenlerden biridir.

  URL Neden Önemlidir?
  Bir internet kullanıcısı, URL’yi yanlış girdiğinde aradığı web sayfasına ulaşamaz. Dolayısıyla aradığı bilgiye ulaşamaz ve web sitesi işlevini yerine getiremez. Aynı zamanda kullanıcı URL ile ulaşmak istediği adreste farklı bilgilerle karşılaşırsa URL tam anlamıyla doğru planlanmamış demektir. URL’nin doğru çalışması, web sitesindeki bilgilerin doğru şekilde görüntülenmesini sağlar. URL, web sitesinin sunucu ile iletişim kurmasını sağlayan anahtardır.

  url-olusturmak

  URL kolay okunur ve anlaşılır olduğunda kullanıcı deneyimini iyileştirir. Dolayısıyla kullanıcılar web sitesinde aradığını daha kolay bulduğu için web sitesinde zaman geçirmekten daha çok keyif alırlar. Arama motorları da bu kriteri göz önünde bulundurur. Kullanıcının bilgiye erişiminin daha kolay olacağını ve içeriğin web sitesinin bütünlüğü ile tam olarak örtüştüğünü saptayarak web sitesini daha görünür kılar.

  URL Bölümleri Nelerdir?
  URL; web sitesinin ve web sayfasının bilgilerini içeren bazı bölümlerden oluşur. URL’lerde her zaman bir “subdomain” ve “root domain” bulunur. Tarayıcıya web sitesinin adını yazarken ilk girilen bilgi olan “www” Subdomain; “websitesininadi.com” olarak ifade edilen bölüm ise root Domain olarak adlandırılır. Her URL subdomain ve root domain içerir. Ayrıca URL’nin doğru çalışması için tüm bölümlerinin eksiksiz olması gerekir.

  URL’nin bölümleri ise tarayıcının kaynaktan bilgi alması, web sitesini tanıması ve altında bulunan klasörleri tanımlaması amacıyla metin olarak ifade edilen üç ayrı kısımdan oluşur. Bunlar; protokol, domain ve yol olarak adlandırılır. Protokol, tarayıcının kaynak hakkında bilgi almasını sağlayan kısımdır. Genelde HTTP:// ya da https:// (güvenli web siteleri için) standardı kullanılır.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.