Neler yeni

HTTP

 • Görüntüleme Görüntüleme: 836
 • Son güncelleme Son güncelleme:
 • Alt başlık:
  Üstün metin transfer protokolü Türkçe anlamı olan ve İngilizce ‘Hypet Text Transfer Protocol’ olarak geçen, birçok insanın ise kısaltılmış hali ile bildiği http, bilginin internet üzerinden sunucudan kullanıcıya ne şekilde ve nasıl aktarılacağını gösteren bir nevi yoldur. Bu düzen ise belli bir takım kurallar ve yöntemler ışığı altında yapılmaktadır. Her ne kadar artık bir bilgi aranmak istendiği zaman bunun birçok farklı arama motorundan yapıyor olsak da, bulunan linke tıklayıp site açılmaya başlarken tarayıcımız http’yi otomatik bir şekilde her seferinde koyar. Bunun nedeni ise sunucular aracılığı birçok değişik web siteleri içerisinde bir indirme yapmak istendiği zaman bunun adına http yolu ile bir talep ya da istekte bulunmuş olmamızdır. Her hangi bir web sitesine giriş yapılmak istendiği zaman sunucu bunu http çerçevesi bünyesinde bir komut olarak algılar ve bu kurala göre indirme yapar.

  Günümüz internet ortamında sunucular arasında bilgi aktarımını ve bu bilginin kontrolünü sağlayan pek çok protokol mevcut bulunmaktadır. Http uzantısı, en kısa ifade biçimiyle bu protokollerin içerisinde yer alan önemli bir ifadedir. Çünkü bu uzantı olmadan herhangi bir internet ortamına girip veri almanız mümkün değildir.

  HTTP Ne İşe Yarar?
  Http'nin açılımı “Hyper Text Transfer Protocol” dür. Yani Türkçe anlamı ile" Hiper Metin Transferi Protokolü" demektir. İnternet kullanırken dikkat ettiyseniz bir web sitesine bağlanmaya çalışırken eğer http yazmadıysanız, sistem bunu site isminin başına zaten yazacaktır. Çünkü http, içerdiği protokol kurallarına göre sizin erişmek istediğiniz alana, bir komut yöneltir ve siz bu komut sayesinde web sitelerine bağlanırsınız. Bu ifade bir başka deyişle, sizin internet sitelerine bağlanmanızı sağlayan bir anahtardır.

  HTTP Bağlantısı
  İnternet üzerinde sunucular, yani server ve kullanıcılar arasında akış olan bilgilerin ne şekilde, nasıl aktarılacağına dair kurallar ve düzen vardır. İşte bu düzeni sağlayan ise http bağlantısıdır. Bu işlemi sıralı bir şekilde anlatmak gerekirse; öncelik olarak giriş yapılmak istenen bir web sitesi adına bağlantı kurulur, bu istek web servisine iletilir, cevap gelir ve ilgili sayfa ile bağlantı gerçekleşir. İşte baştan sona geçen tüm bu yolculuğun kurallarını belirleyene ise http, yani (Hyper Text transfer protocol) adı verilir.

  Bağlantı sırasında web sitesi adına erişim sağlayan browser ya da web Client gibi listeleyiciler aracılığı ile bilginin olduğu web sitesi ile bağlantı kurulur. İşte bu bağlantı esnasında web programı http’ye isteğini anlatır. İsteğe cevap veren http ise kullanıcının bu isteğine göre karşı bir cevap verir ve bu cevap da web istemci bünyesinde kullanıcı ekranı önünde belirir. Eğer gönderilen bu isteğe her hangi bir cevap verilmiyor ise o zaman bir hata mesajı kullanıcıları karşılar. Eğer bağlantı gerçekleşmiş ise o vakit de http ile bağlantı bu son safhada kesilir.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.