Neler yeni

Redirect (301 yönlendirme)

 • Görüntüleme Görüntüleme: 561
 • Son güncelleme Son güncelleme:
 • URL Nedir?​ (yukarı)

  Redirect konusuna girmeden önce URL hakkında bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır. URL “Uniform Resource Loader” teriminin kısaltılmasıdır. Uniform Resource Loader’in Türkçe karşılığı “Tekdüzen Kaynak Bulucu”dur. Bütün internet sitelerinin bir adresi bulunmaktadır. Bu adreslere genel olarak URL denilmektedir. Sitelere erişim sağlamak için kullanıcıların URL’leri kullanmaları gerekmektedir. Kullanıcılar tarafından rahatlık ile okunabilen URL adreslerinin tıklanma oranları daha fazladır. Kusursuz bir şekilde hazırlanan URL sosyal medyaya, bloglara, forumlara link olarak eklenebilir.

  Redirect Nedir Nasıl Kaldırılır?​ (yukarı)

  Redirect, Microsoft Corporation tarafından Windows için geliştirilmiş bir HTML dosyası çeşididir. Redirect kelimesi Türkçe’de “yönlendirme” anlamına gelmektedir. Redirect kısaca bir URL’nin kullanıcıyı farklı bir URL’ye yönlendirmesidir. Redirect, yani yönlendirmenin birkaç farklı yöntemi vardır.

  Redirect, sizi istemediğiniz sayfalara da yönlendirebilir. İnternet korsanlarının oluşturduğu kötü amaçlı yazılımlardan dolayı tıkladığını URL yerine başka bir sayfaya gidersiniz. Bu durum bilgisayarınıza zarar verebilir ve güvenliğiniz için tehdit oluşturabilir. Tarayıcınıza virüs bulaştırabilen bu yönlendirmeleri kaldırmak için antivirüs programları kullanmalısınız

  1618045072945.png


  301 Redirect Nedir?​ (yukarı)

  301 redirect, kalıcı yönlendirme olarak tanımlanır. Eğer sitenizin içeriğini değiştirmek istiyorsanız 301 redirect yöntemini kullanmak zorundasınız. UX temelli işletim sistemlerindeki “Htaccess” dosyasında yapacağınız güncellemeler ile URL’yi kontrol altında tutabilirsiniz. 301 redirect yöntemi dışında farklı alternatifler de vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

  • 302 Found (geçici yönlendirme): Sitenizde sürekli değişiklikler yapıyorsanız 302 Found yöntemini kullanmanız gerekir. Eğer sitenizin geçici bir süreliğine kapalı kalması gerekiyorsa 302 found yöntemini kullanarak kullanıcılarınızın hata sayfası ile karşılaşmasını engelleyebilirsiniz.
  • 307 redirect (geçici olarak taşındı): 307 yönlendirmesi 302’nin veliahtı konumunda olan oldukça yeni bir yönlendirme çeşididir.
  • Valid Oauth Redirect (geçerli bir istemci kimliği): İnternet kullanıcılarının üyesi oldukları bir sitenin şifresini üye oldukları başka bir site ile paylaşmadan, sadece kişinin izin verdiği bilgilere diğer site ya da platformun ulaşmasını sağlayan bir protokoldür.
  1618045060024.png


  Redirect HTM Hataları Neden Olur?

  Windows, Redirect dosyasını doğru bir şekilde yüklemediğinde veya dosyaya bir virüs bulaştığında bu hata ile karşılaşmak kaçınılmazdır. HTM hata iletileri aşağıdaki gibidir:

  • “Redirect.htm hatası”
  • “Redirect.htm eksik.”
  • “Redirect.htm bulunamadı.”
  • “Redirect.htm yüklenemedi.”
  • “redirect.htm dosyasını kaydetmede başarısız oldu.”
  • “Çalışma Zamanı Hatası: redirect.htm.”
  • “redirect.htm yüklerken hata.”
 • Yükleniyor...

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.