Neler yeni

Offpage SEO

 • Görüntüleme Görüntüleme: 597
 • Son güncelleme Son güncelleme:

Navigasyon

SEO
   Offpage SEO
   Onpage SEO
Full Nvme SSD Disk Desteği Sayesinde Çok Daha Hızlı Web Siteleri! 7/24 Destek. Ücretsiz Antispam Koruma. Ücretsiz Domain. Anında Aktivasyon
 • Site dışı olarak yapılan optimizasyonların tamamı off page SEO olarak tanımlanır. Site dışı arama motoru optimizasyonu denildiği zaman akla sadece alınan dış bağlantılar gelse de off page SEO çalışmalarının backlinkten ibaret olmadığını belirtmekte yarar var.

  Web sitenizin herhangi bir URL bırakılmaksızın dijital platformlarda adından bahsedilmesi de olumlu sinyallerin arama motoru örümceklerine gönderilmesini sağlamaktadır. Bu tarz etkilerinden dolayı off page SEO denildiği zaman aklınıza Backlink faktöründen daha derin olan şeylerin de gelmesi gerekir.

  SEO çalışmalarının tamamı sayfa içinden başlar. Sayfa içerisinde yeterli optimizasyon yapılmadan site dışı SEO çalışmalarından olumlu sonuç alınması mümkün değildir.

  SEO çalışmalarını sayfa içi ve sayfa dışı olarak ayıralım. Bu iki kısma ayırmamız gereken zamanı belirleyelim. Bizler çalışmalarımızın %30’luk kısmında dış SEO çalışmaları yaparken %70’lik kısmında iç SEO çalışmalarına odaklanıyoruz. Sizler de çalışmalarınızı verimli bir şekilde dengeleyerek başarıyı yakalayabilirsiniz.

  Her zaman doğal çalışmalara yapmaya özen gösterilmelidir. İçerik kalitesi yüksek olduğu zaman okuyucular çeşitli platformlarda bağlantılarınızı paylaşır. Bu da dış SEO çalışmalarının doğal bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Size sadece gelen bağlantıları kontrol etmek ve link profilini dengede tutmak kalır.

  Off Page SEO Nedir?

  Off page SEO nedir


  Off page SEO, sizin ya da başkalarının web siteniz dışında yapmış olduğu çalışmaların tamamı olarak tanımlanır.

  Off page SEO kesinlikle sadece backlink çalışmalarından ibaret değildir. Sayfa dışında yapılan bazı çalışmaların arama motoru örümceklerine olumlu sinyal gönderdiği bilinmektedir. Bu yüzden sayfa dışı SEO çalışmalarında tüm olumlu faktörler ele alınarak çalışmalar yapılmalıdır.

  En önemli sayfa dışı SEO çalışmaları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Backlink oluşturma
  • Sosyal medya pazarlamacılığı
  • Sosyal imleme
  Arama motoru örümceklerine en olumlu sinyal gönderen site dışı SEO çalışmaları bu şekildedir. Özellikle kendi SEO çalışmalarını yapmayı düşünen kişiler için bu off page SEO çalışmalarını makalemizin devamında daha ayrıntılı bir şekilde ele alacağız. Şimdi off page SEO çalışmalarının neden önemli olduğuna değinmek istiyoruz.

  Off Page SEO Neden Önemlidir?

  Off page seo önemi


  Kalite değeri yüksek içeriklere sahip olan web sitelerin diğer web sitelere oranla daha fazla dış bağlantıya sahip olması olasıdır. Arama motoru örümcekleri de bu yüzden kaliteli platformlarda bağlantıları yer alan internet sitelerini kaliteli kabul ederek daha üst sıralara çıkarır.

  Kaliteli içerikleri olan sitelerin ayrıca sosyal medya hesaplarında konuşulması ve sosyal imleme sitelerinde daha fazla yer alması normaldir.

  Arama motorları dijital dünyada yer alan bağlantıları olumlu sinyal olarak gördüğü için sayfa dışı SEO çalışmaları önemlidir. SERP sonuçlarında rakiplerinizden daha iyi sıralamalar almak için kesinlikle sayfa dışı SEO çalışmalarınıza önem vermelisiniz.

  Sayfa dışı SEO çalışmalarının faydaları şu şekildedir:

  Sıralamada yükselme:
  yapılan dış çalışmalar sayesinde serp sonuçlarında daha yüksek sıralar elde edilir. Bu da daha fazla potansiyel müşteriye ulaşılmasını ve organik trafiğin artmasını sağlayacaktır.

  PR artışı: Google, web sitelerin kalitesine göre web sitelere 0-10 arasında bir puan verir. PR yani pagerank olarak bilinen bu puan verme sistemi serp sonuçlarını etkileyen bir faktördür. Google her ne kadar PR kavramını kaldırmış olsa da serp sonuçlarını belirleyen 250 faktörden birisi olmaya devam etmektedir.

  Daha fazla dış bağlantı: off page SEO çalışmaları sayesinde belirttiğimiz gibi serp sonuçlarında daha üst sıralarda yer alınır. Üst sıralarda yer alındığı zaman okuyucular sosyal medya hesaplarında ve diğer dijital platformlarda bağlantılarımızı daha çok paylaşır. Bu da Search Console üstünde daha fazla dış bağlantının yansıması anlamına gelir.

  Backlink (Dış Bağlantı) Oluşturma Kılavuzu

  Backlink oluşturma


  Off page SEO çalışmalarında en etkili olan kısım backlinktir. Kaliteli yerlerden alınan dış bağlantılar serp sonuçlarında rakiplerinizden daha üstlerde çıkmanızı sağlar.

  Eğer arama sıralamalarındaki konumunuzdan memnun değilseniz, backlink sağlayarak daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

  Örneğin bu makalemizi ele alalım. Makaleyi yayınladıktan sonra bu makaleyi okuyup beğenen bir kişi kendi blogunda bağlantımızı referans göstererek paylaşırsa bu durum içeriğimizin kaliteli olduğuna dair örümceklere sinyal gönderir. Arama motoru örümceklerine gönderilen bu olumlu sinyal de daha iyi sıralama alınmasını sağlar.

  Webmasterlar edinilen dış bağlantıların yüksek sıralamalar alma konusunda etkili olduğunu bildiği için dış bağlantılarını artırmak adına çeşitli yöntemler geliştirmiştir. Şimdi sizlere en popüler dış bağlantı türleri hakkında bilgi vermek istiyoruz.

  Dizinler: Dmoz ya da sarı sayfalar üstünden gelen dış bağlantılardır. Bağlantı çıkışları konusunda seçici oldukları için sadece kaliteli web sitelere bu tarz yerlerden çıkış yapılır. Arama motorları açısından olumlu sinyallerin gönderildiği bir dış bağlantı türüdür.

  Forum imzaları: forum hesaplarında yer alan profillerde imza kısmı bulunmaktadır. Kaliteli forumlara hesap açıp imzaya web site bağlantısı eklenerek backlink elde edilebilir. Aşırıya kaçılmaması durumunda olumlu sonuç almayı sağlar.

  Makale dizinleri: hazırlamış olduğunuz makaleleri makale dizinlerinde yayınlayarak dış bağlantı edinebilirsiniz. Çoğu makale dizini benzersiz içerikleri onayladığı için kaliteli platformlar olarak gösterilmektedir. Her makaleyi yayınlayan makale dizinleri olsa da sizin tercihiniz her zaman kaliteden ödün vermeyen dizinler olmalıdır.

  Link değişim platformları: doğru yapıldığı zaman olumlu sonuçlar veren bir dış bağlantı edinme çalışmasıdır. Genel olarak bir kişiye link vermeniz o kişinin de web sitesinden size link vermesi durumudur.

  Burada dikkat edilmesi gereken şey bağlantıların karşılıklı olarak verilmemesidir. Linklemelerin kesinlikle çapraz olarak yapılması gerekir.

  Siz A sitesinden B sitesine link verdiyseniz B sitesinin sahibi diğer web sitesi olan C sitesinden A sitesine link vermelidir. Bu kurala uyulduğu müddetçe olumlu sonuç alınmasını engelleyecek bir durumla karşılaşılmaz.

  UYARI! Arama motoru örümcekleri eğer gelen bağlantıları sizin eklediğinizi anlarsa kesinlikle bu durum ceza almanıza neden olur. Gelen tüm bağlantılarda bu yüzden doğal görünmeye özen gösterilmelidir.

  İyi Backlink Nedir?

  iyi backlink


  Webmasterların en çok yaptığı hataların başında çok backlink edinme arzusu yer alıyor. Düne kadar web siteye gelen bağlantı sayısı ne kadar yüksek olursa alınan sonuçlar da o derecede iyi oluyordu.

  Panda, penguen ve diğer arama motoru algoritmaları sayesinde artık aşırı gelen backlinklerin büyük bölümü siyah şapka SEO olarak değerlendiriliyor ve bu durumda serp sonuçlarında sıralama kaybı yaşanmasına neden oluyor.

  Yeni Algoritma düzenlemelerine göre artık bir web siteye ne kadar bağlantı geldiği değil bağlantıların ne kadar kaliteli olduğu önemli oldu. Bu yüzden çok fazla backlink edinmeye uğraşmaktansa sadece kaliteli yerlerden backlink almaya odaklanılması daha doğru off page SEO çalışmaları arasında yer alıyor.

  Gelen bağlantıların kalitesi kadar nasıl geldikleri de önemlidir. Google artık gelen bağlantıların doğallığına da bakmaktadır. Örneğin sürekli olarak aynı anahtar kelimeye bağlantı gelmesi manüple olarak değerlendirilir ve iyi bir backlink şekli değildir. Bu yüzden iyi backlink edinmek için çapa metin çeşitlendirilmeli, mümkün mertebe bağlantılar açık URL şeklinde alınmalıdır.

  SEO çalışmalarından başarılı sonuç elde etmek için off page SEO çalışmaları kadar on page SEO çalışmalarına da özen gösterilmelidir. Daha önceden sitenizde bir çalışma yapmadıysanız site içi SEO sayfasında yer alan tekniklerden yararlanabilirsiniz.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.