Neler yeni

Hotlink

 • Görüntüleme Görüntüleme: 790
 • Son güncelleme Son güncelleme:
Full Nvme SSD Disk Desteği Sayesinde Çok Daha Hızlı Web Siteleri! 7/24 Destek. Ücretsiz Antispam Koruma. Ücretsiz Domain. Anında Aktivasyon

 • Hotlink, siteniz üzerinde yer alan müziklerin, görsel dosyaların ve video dosyalarının farklı web siteleri üzerinde kullanılmasını engellemeye yardımcı olan bir nevi koruma sistemidir. Hotlink koruması sayesinde tüm materyallerinizi yalnızca kendi web sunucunuz üzerinden paylaşabilir ve telif hakkı korunan içeriklerinizi başka kullanıcıların izinsiz paylaşmasının önüne geçebilirsiniz.

  Hotlink Koruması

  Hotlink korumasını siteniz üzerine kurduktan sonra sizin web sayfanız içerisinde yer alan ve sizin web sunucunuz üzerinde barınan dosyaların farklı sitelerde paylaşılmasının önüne geçebilirsiniz. Peki, Neden hotlink koruması ve biz webmasterlar neden hotlink korumasına ihtiyaç duyarız? Hotlink yardımıyla birçok web sitesi ve Blog için en önemli ögelerden biri olan bandwidth yani trafik alanından tasarruf sağlayabiliriz.

  Örneğin biz bir içerik oluşturduk ve bu içeriği tamamen orijinal yüksek kalitede ve boyutta görsellerle birlikte yayınladık. Farklı bir kullanıcı geldi ve bu içeriğe ait görselleri beğendi. Doğrudan sizin görsel dosyalarınızın URL adreslerini kopyaladı ve kendi sitesinde benzer bir yazı yazarak sizin görsellerinizi kullanmaya başladı. Şimdi, sizin görsellerinizin linklerinin paylaşıldığı bu sayfaya her bir kullanıcı giriş yaptığında görsel dosyalar sizin sunucunuz üzerinden çekilip kullanıcıya aktarılacak. Bu da dolayısıyla sizin fazladan trafik harcamanıza neden olacak.

  Hotlink koruması ayrıca telif hakkıyla korunan içerik materyallerinizin otomatik olarak sitenizden kopyalanması veya botlar yardımıyla uğraşsız çekilmesinin önüne geçebilir. Bu da size daha özgün ve kopyalanmamış materyallerin olduğu bir siteye sahip olma avantajı sunabilir.

  Hotlink Aktifleştirme

  1. com.tr adresinden Müşteri Panelinize giriş yapınız.
  2. Müşteri paneline giriş yaptıktan sonra Hostinglerim’e tıklayınız.
  3. cPaneline erişmek istediğiniz hostingin Yönet butonuna tıklayınız.


  4. Ardından açılan sayfada cPanel’e Giriş Yap butonuna tıklayınız.  5. cPanel’e giriş yaptıktan sonra Güvenliğin altında bulunan Hotlink korumasına tıklayınız.  Ardından burada yer alan Etkinleştir tuşuna basın. Hotlink korumanız aktif edilmiştir. Şimdi de biz Hotlink için ayarları yapalım;

  Hotlink menüsünde görmüş olduğunuz Erişime izin verilecek URL’ler kısmına içeriklerinizi hangi web sitelerinin kullanabileceğini yazabilirsiniz. Örneğin Google’a içeriklerinizi kullanması konusunda dilerseniz imtiyaz tanıyabilirsiniz, yada bu farklı bir web siteniz de olabilir. Bu kısımda kendi web sitenizin adresi de yer alacaktır. Bu adresi kaldırmayın, kaldırmanız halinde hotlink koruması aktif olduğu sürece içerikler sizin sayfalarınızda da görüntülenmeyecektir.

  Aşağıdaki uzantılar (virgüller ayrılmış) için doğrudan erişimi engelle menüsü altından Hotlink korumasına hangi dosya türlerini dahil etmek istediğinizi aralarına virgül koyarak yazabilirsiniz. Böylece eğer yalnızca görsel uzantılar değil örneğin MP3 uzantısı için de hotlink korumasını aktif edebilirsiniz.

  Bu kısmın altında yer alan Doğrudan isteklere izin ver yazısının solundaki kutucuğu işaretlerseniz bir alt boşlukta vereceğiniz URL yardımıyla bu ögelere ulaşmak isteyen kullanıcıları otomatik şekilde istediğiniz spesifik bir sayfaya gönderebilirsiniz. Örneğin, doğrudan materyallerinize başka sayfalardan ulaşılmak istendiğinde ana sayfaya yönlendirilmesi gibi.

Üst