Neler yeni

Static IP

 • Görüntüleme Görüntüleme: 903
 • Son güncelleme Son güncelleme:

Navigasyon

Full Nvme SSD Disk Desteği Sayesinde Çok Daha Hızlı Web Siteleri! 7/24 Destek. Ücretsiz Antispam Koruma. Ücretsiz Domain. Anında Aktivasyon
 • İnternete bağlı her bilgisayar ve ağa bağlı her cihaz, bir IP adresine sahiptir. Telefon numarasına benzetebileceğimiz IP adresi, yerel ağınızda router tarafından, internet üzerinde ise servis sağlayıcınız tarafından belirlenir. Yani IP adresi denildiğinde aslında iki tür adresten bahsediyoruz: Sadece yerel ağınızda geçerli olan özel IP'niz ve herkese açık IP'niz

  Değişmeyen IP adresine statik IP deniliyor. Peki yerel ağınızda neden statik IP'ye ihtiyaç duyabilirsiniz?

  Kendi Web Sunucunuz
  Ev ağınızda bir web sunucusu kurmak istiyorsanız, gelen istekleri 80. porta ve sunucunun bulunduğu bilgisayara yönlendirmeniz gerekiyor. Sunucu bilgisayar baştan başladığında router'dan farklı bir IP alması, sunucunun artık internette görünmemesi anlamına gelecektir. Bu nedenle yerel ağınızda statik IP'ye ihtiyacınız var.

  Eski Oyunlar
  Bazı eski oyunlarda internet üzerinden oynayabilmek için belirli portları yönlendirmeniz gerekiyor. Modern router'lar, bu işi Universal Plug'n'Play ile otomatik olarak yapabiliyor.

  Statik IP'nin Dezavantajları
  Statik IP yapılandırmasını router'ınızın arayüzünden yapmanız gerekiyor. Ev ağlarında bu çok zor olmasa da, büyük ağlarda tüm bilgisayarlara statik IP vermek probleme dönüşebilir. Yanlış yapılandırmalar, aynı IP adresinin birden fazla cihaz tarafından kullanılmasına ve bağlantı sorunlarına yol açabilir.

  Kısacası statik IP'yi kullanmamanızda fayda var.

  Statik IP Yerine Ayrılmış Adres
  Statik IP vermek istediğiniz her PC'de ayar yapmak yerine, router'ın otomatik IP dağıtım sisteminde adres "ayırabilirsiniz". Bu sayede yerel IP adresiniz hem değişmeyecek, hem de statik IP kullanarak işleri karıştırmamış olacaksınız.

  Adres ayırmayı nasıl yapacağınız, router üreticinize ve modeline göre değişiyor. Genel olarak anlatmamız gerekirse, DHCP veya LAN Setupbölümüne bakmanız, burada Static Leases veya Reserved Lease Infobaşlığını bulmalısınız. Burada bilgisayarınızın MAC adresini ve almasını istediğiniz IP'yi belirtebilirsiniz.

  Değişiklikleri yaptıktan sonra router'ı yeniden başlatmanız gerekebilir. Hepsi bu kadar. Artık yerel sunucunuz baştan başladığında aynı yerel IP'yi alacak.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.