Neler yeni

faq

 • Görüntüleme Görüntüleme: 544
 • Son güncelleme Son güncelleme:

Navigasyon

faq
Full Nvme SSD Disk Desteği Sayesinde Çok Daha Hızlı Web Siteleri! 7/24 Destek. Ücretsiz Antispam Koruma. Ücretsiz Domain. Anında Aktivasyon
 • Google, 8 Mayıs 2019 tarihinde New in structured data: FAQ and How-to isimli makale yayımlayarak SERP’teki yeni bir özelliği duyurdu. Yayımlanan özellik sayesinde web site yöneticileri sayfaları için belirleyeceği soru ve cevapları SERP’te gösterme imkanı buluyor.

  FAQ nedir?


  SERP’te FAQ Nasıl Çıkar?​ (yukarı)

  Google’nin yayınlamış olduğu makalede soru-cevapların SERP’te gözükmesi için yapısal veri kullanılması gerektiği belirtiliyor. SSS sayfasında işaretlemeye zengin sonuçlar test aracında örnek kod vererek gösteriyor. Soru ve cevaplarınızdan oluşan yapısal veri kodlarınızı oluşturduktan sonra ilgili sayfanızın <body> kısımlarına yapıştırmanız gerekmektedir. Kodları yapıştırdıktan sonra Google botlarının web sayfanızı taraması için Search Console üzerinden eklediğiniz sayfanın URL adresini dizine eklenmesini talep ederek taranmasını hızlandırabiliriz.

  FAQ Yapısal Veri Kodları Nasıl Oluşturulabilir?​ (yukarı)

  Web sayfanız için FAQ kodlarını Google’nin kaynak sayfasında örnek işaretleme kodlarını alıp soru ve cevaplarınızı değiştirerek oluşturabilirsiniz. Kodlarla uğraşmak istemiyorsanız bu konuda geliştirilen bazı web siteleri size yardımcı olabilir;
  https://technicalseo.com/tools/schema-markup-generator/

  Kodlarımı Nasıl Test Edebilirim?​ (yukarı)

  Kodlarınızı web sayfanızın kaynak kodlarına ekledikten sonra herhangi bir sorun olup olmadığını yapısal veri test aracından inceleyebilirsiniz. Herhangi bir problem olmaması durumunda Tespit Edilenler kısmında FAQPage başlığı ve altında soru-cevaplarınız çıkacaktır. Herhangi bir sorun olması durumunda JSON hatası alacaksınız ve FAQPage başlığı çıkmayacaktır.

  FAQPage-başlığı


  FAQ Tıklanma Oranını Nasıl Etkiledi? SEO’ya Katkısı Oldu Mu?(yukarı)


  FAQ kodlarını Webtures.com/tr ve 2 diğer site de daha uyguladım. Uygulamanın ve Google botun görmesinin ardından Search Console üzerinde Geliştirmeler başlığı altında SSS başlığı çıktı. SSS’e tıklayarak kaç web sayfamda olduğunu, geçerli ve hataları sayfaları gördüm.

  FAQ-tıklama-oranı

  Search Console’da SEO sorgusunda https://www.webtures.com/tr/seo/ sayfamızın tıklanma oranını FAQ olmayan tarihlerle karşılaştırdığımda tıklanma oranında %1.8 artış olduğunu gördüm. Ayrıca SEO kelimesinde 1 sıra yukarı çıktığımızı da belirtmek isterim.

  faq-sorgu1


  Lokal SEO çalışması yaptığım ve lokal bir kelimede 1. sırada bulunan web sayfasına FAQ ekledikten sonra FAQ olmayan tarihle karşılaştırdığımda %16,5’lik artış gözlemledim.

  faq-sorgu2  Global SEO çalışması yaptığım jenerik kelimede 2. sırada bulunan web sayfasına FAQ ekledikten sonra 1. sırada bulunan Hepsiburada.com’un ilgili web sayfasını geçtiğini belirtmek istiyorum.
  Yapısal veri bir SEO metriği değildir ancak doğru kurgulandığı zaman tıklanma oranının artması dolaylı olarak SEO’yu etkilemektedir :)

  FAQ’da Dikkat Edilmesi Gerekenler(yukarı)

  • İlgili web sayfanızla alakalı soruları belirlerken kullanıcının siteye girmesini sağlayacak soruların tercih edilmesi gerekmektedir. Yanlış seçilen sorular kullanıcıya SERP’de cevap vererek web sayfanıza girmemesine sebebiyet verir.
  • Kodları oluştururken boşluklara ve kopyalanan öğelere dikkat etmeniz gerekiyor. Farklı bir karakterin girmesi kodun düzgün çalışmasını engelleyecektir.
  • Tıklanma oranını analiz ederken eklenmeyen 2 farklı tarihi analiz ederek varolan tıklanma oranının artış ve azalımını gördükten sonra analiz yapmanız en sağlıklısı olacaktır.
  • FAQ eklediğiniz soru-cevapları ilgili web sayfanızda da yer vermenizi öneriyorum. Kullanıcıya içeride vermediğiniz bilgiyi dışarıda vermeniz Google tarafından kullanıcı için yapmamış bakışı oluşturabilir.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.