Neler yeni

Disavow

 • Görüntüleme Görüntüleme: 438
 • Son güncelleme Son güncelleme:

Navigasyon

 • Google Disavow Aracı Nasıl Kullanılır?​ (yukarı)

  Bu makale bazı SEO komploları ile ilgili değil, Google Disavow Tool aracını kullanmanın doğru yolu hakkındadır. Neden? Çünkü işe yarıyor! Bununla birlikte, SEO’ların her gün genel hatalarını görüyoruz, yanlış bağlantıları reddetmenin sıralamada ciddi hasara yol açabileceğini unutmamak gerekir.
  Devam eden olumsuz SEO saldırılarının engellenmesini mümkün kılan, eski ve artık kullanılmayan veya olmaması gereken backlinklerin kaldırılması her şeyden daha önemlidir. Google Disavow Aracını avantajınız için nasıl kullanabileceğinizi okuyun ve öğrenin.

  Google Bağlantı Reddetme Aracı Kullanımı:​ (yukarı)

  1. Adım: Disavow için doğru bağlantıları belirleyin.
  Backlink profilinizi tam olarak anlamanın tek yolu, bağlantılarınızın eksiksiz bir analizidir. İlk adımında, mümkün olduğunca çok dış bağlantı toplanmalısınız. Bunlardan bazılarını Google Search Console’lu kullanarak kontrol edebilirsiniz, ancak Google’ın size gösterdiğinden daha fazlasını görmeniz gerekir. Bu yüzden Google’da free backlink checker gibi kelimelerle arama yaparak ücretsiz backlink kontrolü yapan araçlara ulaşabilirsiniz.
  Backlink kontrolü kesinlikle reddetme sürecinin en zor kısmıdır. Ayrıca, bağlantılarınızı dikkatlice ve ayrıntılı olarak incelemeniz gerekeceğinden en fazla zaman alan görevdir. Biz bu örnekte Moz.com web sitesine üye olarak 7 günlük ücretsiz plan ile analiz yapıyoruz. Şimdi backlinklerimizi analiz etmeye başlayalım.

  1618048592068.png

  Spam Skor Kontrolü: Moz panelindeki “Link Research” menüsünden “Spam Score” alanına tıklayıp, search bölümüne web site adresimizi yazıyoruz. Çıkan sorgudan, spam puanımızı ve spam puanı dağılımlarımızı görebiliyoruz. Bu örnekte kukumav.net web sitesinin spam skoru %3 olarak hesaplandı ve %31-60 oranında spam gelen backlink yüzdesinin %11.4 olduğunu görüyoruz.
  Raporun alt kısmında da spam skorumuzu yükselten bağlantıları, web sitesinin spam skorunu ve alan adı otoritesini (DA) görüyoruz. Burada DA oranı çok düşük ve spam skoru %30un üzerinde olan siteleri reddetmemiz gerekir.

  1618048615404.png


  2. Adım: Disavow dosyanızı oluşturun.
  Backlink kontrolünü tamamladıktan ve reddetmek istediğiniz backlink kaynaklarını tanımladıktan sonra, gerçek Disavow işlemini başlatabilirsiniz.
  Öncelikle, Google’ın biçim gereksinimlerine göz atalım;
  • Dosya türü .txt olmalıdır. Genellikle Mac kullanıcıları, gönderimle ilgili sorunları olduğundan, dosyaları doğru biçimlerde oluşturmadıklarını görürüz. .docx, .xlsx, .rtf veya benzerlerini kullanmayın. Google bu dosyaları kabul etmeyecektir. Ayrıca bazı metin editörleri Disavow dosyasını doğru görüntüleyemiyor. Not Defteri’nin bazen dosyayı doğru açmakta zorluk yaşadığını görüyoruz. Bunun yerine Wordpad, Sublime ve Notepad++ gibi diğer metin editörlerini kullanabilirsiniz.
  • Dosya UTF-8 veya 7-bit ASCII olarak kodlanmış olmalıdır.
  • Dosya boyutu 2 MB’ı geçmemelidir.
  • Her satıra bir URL / etki alanı eklediğinizden emin olun.
  • Belirli bir URL’yi veya tüm domaini ekleyebilirsiniz. Özellikle spam içerikli sitelerden istenmeyen backlinkler varsa, tüm etki alanını iptal etmek daha iyi olabilir.
  • Alt alan adlarının ayrı olarak kaldırılması önerilir.
  • Doğru analiz yapmadan backlinklerinizi eklememelisiniz.
  • Reddetmek istediğiniz tüm backlinkleri eklediğinizden emin olmalısınız. Daha önce riskli olarak tanımladığınız bağlantıların hiçbirini kaçırmamalısınız.
  Alan adı düzeyinde reddetmek için dosyamızda aşağıdaki gibi ekliyoruz.
  Domain:siteadi.com

  1618048647444.png  3. Adım: Disavow dosyanızı yükleyin.
  Öncelikle Google Disavow bağlantıları reddetme penceresinden, işlem yapmak istediğimiz web sitesini seçiyoruz ve “Bağlantıları Reddetme” butonuna basıyoruz.

  1618048669977.png

  Açılan pencerede “Dosya Seç” alanından oluşturduğumuz .txt dosyasını seçiyoruz ve “Gönder” butonuna ardından da “Bitti” basıyoruz. İşte bu kadar!

  1618048689270.png


  4. Adım: Disavow dosyanızı güçlendirin.
  Disavow dosyasını yükledikten sonra Google’ın bu bağlantıları sizin için hemen taramaya başlaması yaygın bir yanılgıdır. Disavow, Google’ın bir sonraki taramayla ilgili bazı bağlantıları dikkate almaması için yalnızca bir öneridir. Google’ın tarama zamanlaması kendi önceliklerine dayanmaktadır ve her yeni bir Disavow dosyası aldıklarında bu konuda hiçbir şey değiştirmeyeceklerdir.
  Ayrıca, tüm Google botlarının alan adınız için yeni bir Disavow dosyası olduğunu fark etmeleri yaklaşık 2 gün, 2 hafta veya 2 ay sürebilir.

  Sonuç Olarak;​ (yukarı)

  Bugün, muhtemelen herkesin bir noktada reddetme dosyası göndermesi gerekecek. Olumsuz SEO saldırılarına bağlı olarak geçmişten gelen kötü backlinkler veya yeni riskli linkler olup olmadığına bakılmaksızın: Riskli backlinklerinizi kaldıramazsanız, Google tarafından cezalandırılabilir ve sıralama kaybı yaşayabilirsiniz. Google disavow aracı nasıl kullanılır? hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa hemen bizi arayın!

  Google Sıralama Faktörleri​ (yukarı)

  Google’daki web site sıralamanız birçok şeye bağlıdır, ancak en önemli sıralama faktörlerinden biri kesinlikle sizin backlink profilinizdir. Google, arama sonuçlarını web sitelerinin kalitesine ve alaka düzeyine göre sıralamaya çalışır. Bu alaka düzeyi, içeriğin popülaritesine dayanmaktadır. Sahip olduğunuz hit ve içeriğiniz ne kadar çok sayıda kullanıcı tarafından paylaşılırsa, Google’ın web sitenizi alakalı olarak değerlendirme olasılığı da o kadar yüksek olur. Böylece, sıralamanız en üste taşınacaktır.
  Kötü içerikli kötü sitelerde bağlantılarınız (backlink) varsa, Google web sitenizi bu tür sitelerle ilişkilendirebilir ve böylece sizi spam olarak da sınıflandırabilir. Bu yüzden bu tür sitelerdeki bağlantılarınızı analiz etmeniz, onları kaldırarak ya da reddederek kötü linklerden kurtulmanız gerekir.
 • Yükleniyor...

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.