Neler yeni

Affiliate Marketing

 • Görüntüleme Görüntüleme: 983
 • Son güncelleme Son güncelleme:
Full Nvme SSD Disk Desteği Sayesinde Çok Daha Hızlı Web Siteleri! 7/24 Destek. Ücretsiz Antispam Koruma. Ücretsiz Domain. Anında Aktivasyon
 • Affiliate marketing nedir sorusuna cevap olarak Türkçe karşılığı Satış Ortaklığı olan Affiliate Marketing, basitçe ürünlerin, hizmetlerin, web sitelerin veya işletmelerin reklamını yapıp her başarılı satıştan komisyon elde ederek internetten para kazanmanız için varolan bir yöntemdir.

  Affiliate marketing’in çalışma şekliyse sizin, yani bir ortağın, bir tüccarın ürünlerinin reklamını yapmasından para kazanmasıdır.

  Bir ortak tek bir kişi olmak zorunda değildir. Bir şirket veya bir grup kişi de olabilir.

  Genel olarak, Affiliate Marketing sisteminde üç taraf vardır, bunlarsa:

  • Tüccar: Bazen yaratıcı veya bir marka olarak da adlandırılır. Bundan bağımsız olarak bu taraf ürünlerin sahibidir.
  • Ortak: Bazen yayınlayıcı olarak da bilinmektedir. Bu tarafın insanları bir ürün almak için etkileme gücü vardır. Genellikle bu taraf blogcuları, Instagram influencerlarını veya satış ortaklığı şirketlerini içerir.
  • Müşteri: Adından da anlayabileceğiniz gibi bu taraftaki kişiler ortak tarafından reklamı yapılan ürünleri alanlardır.
  Hostinger, Amazon, eBay dahil ortaklık programı sunan şirketlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Birçok seçenek olduğundan dolayı size en iyi uyan programı ve en fazla değer vereni seçmelisiniz.

  Bir Satış Ortağı Olarak Nasıl Para Kazanırsınız?
  Satış ortağı ya da ortak olarak da bilinen bu kişi bir şirket için “satıcı” olarak para kazanır. Karşılığında komisyon veya reklamınızdan her ürün alındığında yönlendirme ücreti alırsınız.

  Genellikle ortaklar web sitelerinde yerleştirmek için özel bir bağlantı veya banner elde ederler.

  Fazla söze gerek yok, yapmanız gereken ilk şey ortaklık yapmak istediğiniz bir şirket bulmak ve ürünlerini veya hizmetlerini satmak için kabul edilmektir. Bu herhangi bir şirket olabilirken ortaklığın sizin için adil olduğuna emin olun.

  Bir Satış Tüccarı Olarak Nasıl Para Kazanırsınız?
  Bir ortağın aksine tüccar reklamı yapılacak ürünü veya hizmeti yaratandır. Bir tüccar ilk önce ortaklık programının üyelerine ödeme yapmak için yatırım yapmalıdır.

  Bir tüccar ödeme komisyonlarını da hesaplamalıdır. Daha yüksek ödeme, daha fazla kişiyi ürünleri satmak için çekecektir.

  Ancak, buna rağmen bir şirketin ortaklara sunabileceği birkaç seçenek vardır. Örneğin bonuslar, müşteriler için kuponlar veya ücretsiz ürünler.

  Ödemeler
  Affiliate marketing, performans bazlı olduğundan diğer kanalların aksine tüccarlara daha yüksek bir ROI(Return of Investment – Yatırım Getirisi) getirir. Yani, sadece ziyaretler yerine gerçek müşteriler için ödeme yaparlar.

  Bundan dolayı tek bir alışverişte birden çok ortak dahil olunca durum karışık hale gelebilir. Son saniyede başka ortakların diğer ortaklar tarafından getirilen müşteriler için komisyon istediği durumlar yaşayabilirsiniz. İyi bir ortaklık programı en çok değer katan ortakların en fazla ödeme alacağı çok kanallı bir dağıtıma sahip olandır.

  Tüccarlar tarafından kullanılan bazı yaygın ödeme yöntemleriyse:

  • CPS (Satış Başı Maliyet) – Satış başına sabit bir ücret veya üründen/hizmetten yüzde alırsınız.
  • CPL (Müşteri Yaratma Maliyeti) – Onaylanmış ve tamamlanmış her müşteri için ödeme alırsınız.
  • CPC (Tıklama Başı Maliyet) – Reklam tıklamalarıyla tüccarın sitesine getirdiğiniz trafik için ödeme alırsınız.
  • CPA (Eylem Başı Maliyet) – Kullanıcıların reklamını yaptığınız (form veya anket doldurmak) eylemleri tamamlandığında ödeme alırsınız.
  Ağlar
  Çoğu ortaklık programı bir ortak ağı üzerinden yönetilir ve organize edilir. Bu ağlar ortaklar için mevcut tüccarları içinde barındıran merkezi bir veritabanı sağladığı için fazlasıyla yararlıdır. Bu veritabanı, ortakların fırsat bulmasını kolaylaştırır.

  Ayrıca, tüccarlara geniş bir yayınlayıcı (ortak) havuzuna erişim sağlar. Tüccarlar genellikle ödeme, iade, takip etme, raporlama ve ortak yönetimi gibi araçlara erişebilirler.

  En çok bilinen ortak ağları ilerleyen kısımlarda bazılarından bahsedeceğimiz ShareASales, Clickbank, CJve Amazon‘dur. Ancak, eğer bireysel bir ortaklık programı tercih edecek olursanız Hostinger gibi ortaklık programı sunan şirketler de bulunmaktadır.

  Affiliate Marketing’in Avantajları ve Dezavantajları
  Bütün pazarlama programları gibi affiliate marketing’in de çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Ortaklık programları özellikle de blogcular ve girişimciler için kazançlı gibi gözükse de bir ortaklık programına katılmadan önce avantajlarını ve dezavantajlarını bilmek gerekir.

  Affiliate Marketing’in Avantajları
  İşte affiliate marketing’in avantajları:

  • Ucuz/düşük başlangıç maliyeti: Genel olarak, bir ortaklık programına katılmak için ödeme yapmanız gerekmez. Ortaklık şirketlerinin çoğunluğu hizmet ve ürünle ilgilenecektir, yani sizin envanter veya depo hakkında endişelenmeniz gerekmez.
  • Katılması kolay: Bir ortaklık programına katılmanın giriş bariyeri oldukça düşüktür. Tek yapmanız gereken bir form doldurmaktır. Daha sonra ise ürünlerin reklamını yapmaya anında başlayabilirsiniz. Ancak bazı programlara katılması diğerlerinden daha zor olabilir.
  • Kargo veya ürün iadesiyle uğraşmazsınız: Bir ortak olarak odaklanmanız gereken tek şey tüccarın markasının, ürünün veya hizmetinin reklamını yapmaktır. Ürün veya hizmet ile yalnızca tüccar ilgilenir.
  • Hizmet veya ürün oluşturmanıza gerek yoktur: Bir üst maddede de belirttiğimiz gibi tek yapmanız gereken müşterilere tanıtım yapmaktır. Kendi online mağazanızı açmak fazlasıyla efor gerektireceğinden geri kalan her şeyle tüccar ilgilenir.
  • Özel bir gereklilik yoktur: Ortak ürünlerinin veya hizmetlerinin verimli biçimde reklamını yapabildiğiniz sürece hiçbir eğitime veya lisansa ihtiyacınız yoktur. (Ancak bunlar kendi web sitenizi kurmanıza yardımcı olur!)
  • 7/24 para kazanırsınız: Tıpkı bütün online işletmeler gibi affiliate marketing’i de uyurken bile yapabilirsiniz!
  Affiliate Marketing’in Dezavantajları
  Her ne kadar affiliate marketing harika gözükse de kusursuz değildir. İşte affiliate marketing’in bazı dezavantajları:

  • Referral sayısını artırmak zaman alabilir: Bir ortağın ciddi miktarda para kazanabilmesi için yetecek Referral sayısını elde etmeleri zaman alabilir.
  • İnternet pazarlayıcılığında iyi olmalısınız: Evet, bir ortak olmanız için özel bir eğitim gerekmez ancak başarılı olmak istiyorsanız İnternet Pazarlayıcılığında iyi (en azından bilmelisiniz) olmalısınız.
  • Biraz kodlama bilgisi gerekir: Web sitenize, blogunuza veya eposta listenize bile ortaklık bağlantısı ve reklam eklemek için web kodlarınının nasıl çalıştığına ve nasıl yerleştirildiklerine dair temel bilgiye sahip olmanız gerekir.
  • Reklam sınırlamaları bulunmaktadır: Bazı ortaklık programları eposta pazarlamasına izin vermemek veya sadece belirli anahtar kelimelerle PPC reklamları kullanmak gibi reklam sınırlamalarına sahiptir.
  • Ödeme gereklilikleri mevcuttur: Çok sayıda ortaklık programı ödemenizi ancak belirli bir miktarda satış yaptığınızda veya para kazandığınızda yapar.
  Affiliate Marketing Örnekleri
  Affiliate marketing nedir artık biliyorsunuz ancak nasıl olur bilmiyorsunuz ve kafanız mı karıştı?

  İşte affiliate marketing’e dair iki adet örnek:

  1. Reklamlar, bannerlar vb. ile reklam yapmak
  Ortaklık ürünlerinin reklamını yapmak için en kolay ve açık yöntemdir. İster bir bloga, ister bir kişisel web siteye sahip olun ortaklık ürünlerinin reklamını banner reklamlarını kullanıp sitenizde konumlandırarak yapabilirsiniz.

  Affiliate marketing banner örneği


  Ürünle/hizmetle ilgilenen ziyaretçiler reklama tıklayacaktır. Onlar reklama tıkladıktan sonra ise ürünü veya hizmeti satın alabilecekleri tüccarın sayfasına yönlendirileceklerdir. Eğer satış başarılı olursa siz de komisyon alırsınız.

  2. İçeriğinize bağlantılar eklemek
  Ortaklık ürünlerini veya hizmetlerinin reklamını yapmanın bir başka yoluysa bağlantıyı içeriğinize yerleştirmektir. Bu, özellikle de bir blogcu veya içerik yaratıcısıysanız oldukça yararlıdır.

  Affiliate marketing bağlantı örneği
  Ortaklık bağlantılarının amacı potansiyel bir alıcıyı satın alma sayfasına yönlendirmektir
  Bunu yapmanın en yaygın yollarından biriyse bir makalede, makalenin konusuyla alakalı bir ürünün bağlantısını yerleştirmektir. Aynı şekilde belirli bir konu üzerinde içerik oluşturabilir ve okuyucuya veya kullanıcıya kullanışlı olabilecek ürünlere ortaklık bağlantısı koyabilirsiniz.

  Ortaklık Stratejileri
  Diyelim ki bir blogcusunuz. Ürünlerinin sitenizde reklamını yapacağınız markalar ile ortaklık yapmak istiyorsunuz. İşte müşteri elde etme şansınızı artırmanız için yapabileceğiniz bazı şeyler.

  1. Harika İçerik Yazın
  Başarılı bir ortaklık için en önemli şeylerden biri iyi içeriktir.

  Her şeyden önce kaliteli içerik sadık okuyucular ve yüksek web site trafiği elde etmek için önemlidir. Bu iki faktör ortaklığınızdan ne kadar para kazanabileceğinizi belirleyecektir.

  İkinci olarak tüccarlar ne yaptıklarını bilen içerik yaratıcılarıyla iş birliği yapmak isterler. Kim düşük kaliteli içerikle tanınmak ister ki? Hiç kimse! Bu yüzden hem düzenli içeriğiniz hem de reklam yazılarınız en üst seviyede olmalıdır.

  2. İyi SEO Optimizasyonu
  Bir ortaklık pazarlayıcısı olarak ürününüz mümkün olduğunca muhtemel en geniş kitlelere görünebilir olmalıdır. İyi bir SEO optimizasyonu bunu elde etmek için iyi bir yoldur.

  İyi SEO optimizasyonu ile arama motoru sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde edeceksiniz. Böylece yazılarınız pazarınızla alakalı aramalarda görülecektir.

  Bunu reklamınızı yaptığınız ürünlerle alakalı anahtar kelimelere (ing) odaklanarak yapabilirsiniz. O zaman SEO ilkelerine çalışın, içeriğinizi optimize edin ve trafiğin artışını izleyin!

  SEO hakkında daha fazla bilgi almak için bu makalemizi okuyun.

  3. Sosyal Medya’yı Kullanmak
  Sosyal medya marka bilinirliğinizi artırmak için harika bir pazarlama aracıdır. Web sitenizde kaliteli içerik yaratmak yeterli değildir.

  Daha fazla trafik çekmek ve daha geniş bir kitleye ulaşmak için Blog yazılarınızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Yazılarınızın yeterince kişiye ulaştığından ve yeterince etkileşim aldığınızdan emin olmak için bir strateji oluşturun.

  4. Upselling
  Upselling daha pahalı bir ürünü satarak daha fazla para kazandırabilir. Ancak bu diğer ürünler için kötü bir izlenim yaratmanız gerektiği anlamına gelmez. Aksine, müşterilere premium ürünleri kullanmanın onlara nasıl daha iyi sonuçlar almalarına yardımcı olacağını anlatın.

  Böylece sadık müşteriler elde edebilirsiniz. Eğer daha iyi ürün için daha fazla ödemenin değeceğini düşünürlerse ileride yine geleceklerdir.

  Bir Satış Ortağı Olarak İlk Adımlarınız
  Bu noktaya kadar affiliate marketing nedir ve dezavantajlarıyla avantajları nelerdir biliyor olmalısınız. Peki bir satış ortağı olarak nasıl para kazanacaksınız?

  Aslında oldukça kolay!

  Diğer online girişimlere kıyasla fazlasına ihtiyacınız olmayacağından affiliate marketing’de başlangıç oldukça kolay olacaktır. En azından bir bloga veya web siteye sahip olmanız önerilse de bu bir gereklilik değildir.

  Affiliate marketing maceranıza başlamak için:

  1. Bir niche pazarına yerleşin. Eğer bir niche pazarına odaklanırsanız başarılı olma şansınız daha yüksektir.
  2. Niche pazarınızla alakalı ürünleri veya hizmetleri arayın. Programın itibarını araştırın ve müşterileriyle ortaklarına nasıl davranıyorlar öğrenin.
  3. Ortaklık ürünlerinin ve hizmetlerinin reklamını nasıl yapacağınıza karar verin. Bunu yapmanın en kolayı ise bir blog veya web site üzerindendir. Ancak, eğer eposta listesi gibi yöntemleri kullanabilir ve ortaklık ürünlerini abonelerinize reklamını yapabilirsiniz.
  4. Bir başka yol ise Facebook, Twitter veya Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanmaktır.
  5. Web sitenizi, blogunuzu veya ortaklık bağlantılarınızı paylaşmaya dair etkili yöntemler için bazı İnternet pazarlama stratejilerini araştırın ve öğrenin.
  6. Evinizden para kazanacağınız için işletme lisanslarına ve bölgenizdeki işletme kanunlarını incelemek işletmenizin yasal olmasından emin olmanız için iyi olabilir.
  Birkaç Harika Affiliate Marketing Web Sitesi Örneği
  Affiliate marketing oldukça popülerdir ve internette birçok sayıda başarılı ortak mevcuttur.

  İşte bize göre 3 adet harika affiliate marketing web sitesi örneği:

  Smart Passive Income (Pat Flynn)
  Affiliate Marketing web sitesi örneği - Smart Passive Income


  Pat Flynn, ortaklık ürünlerinin ve hizmetlerinin reklamını yapmak için popüler blogunu (Smart Passive Income) ve podcast’ini (Smart Passive Podcast) kullanır.

  Flynn’in bu kadar başarılı olma nedeniyse sadece tutkulu olduğu ve tanıdığı ürünleri önerir. Flynn, ortaklık ağlarının önemli miktarda değer sağlamaları, kullanıcılarının isteklerini ve ihtiyaçlarını anlamaları, örnekle yol göstermeleri ve öğretmeleri, son olarak ise önemli miktarda güven kazanmaları gerektiğine inanır.

  WebHostingSecretRevealed
  Affiliate marketing web sitesi örneği - WebHostingSecretRevealed


  WebHostingSecretRevealed (WHSR) başlıca web Hosting içeriğine odaklanan bir niche ortaklık web sitesi örneğidir. WHSR’da genellikle web hosting ile alakalı her şey hakkında incelemeler, vaka çalışması, röportajlar ve geniş kapsamlı makaleler yapılır.

  WHSR, web hosting şirketleri üzerine kapsamlı ve detaylı incelemeler sağlamakla tanındığı için kullanıcılar (tecrübeye dayalı olarak) WHSR’ın ürün veya hizmet önerilerine güveneceklerdir.

  Pinch of Yum
  Affiliate marketing web sitesi örneği - Pinch of Yum


  Pinch of Yum bir yemek blogudur ve karı-koca olan Lindsay ve Bjorne Ostrom tarafından yönetilmektedir. Yemek blogları üzerinden 12 aylık bir süreçte $802,144.55 kazanmışlardır.

  Böyle bir başarıyı reklamlar, sponsorlu içerikler ve Amazon ile ortaklık partnerliği sayesinde elde etmişlerdir. Tabii ki, başarılarının esas maddesi ise yüksek kalitedeki blog içerikleridir.

  En İyi Ortaklık Ağları
  Eğer bir ortak olmayı bekleyemiyorsanız bu programlara bir göz atmayı unutmayın. Her birinin kendi avantajları vardır ve web sitenizle para kazanmaya başlamanız için harika bir yer olabilir. Affiliate marketing nedir öğrendiğinize göre sırada ortaklık programlarına göz atmak var.

  1. Amazon Associates
  Eticaret için Amazon Ortaklık Programı


  Amazon Associates sitenizde reklamlar görüntüleyerek bir satış ortaklığı programı sunar. Bu bağlantı üzerinden yapılan her satın alımda yönlendirme ücreti alacaksınız.

  Amazon Associates’ı kullanmak oldukça kolaydır çünkü tek yapmanız gereken web sitesinden üye olmak, onaylanmak için beklemek ve para kazanmayı başlamayı beklemektir.

  Amazon’un devasa popülerliği göz önüne almanız gereken şeylerden biridir. Güvenilir bir hizmete sahip olacak ve ziyaretçileriniz sitesindeki çeşitli ürün seçeneklerinin tadını çıkarabilecektir – böylece de satış şansı da artacaktır.

  Üstelik niche’inizle alakalı ürünleri göstermek için banner’ı özelleştirebilirsiniz. Eğer motorsikletler hakkında bir blogunuz varsa insanlar motorsiklet parçaları, kaskları, ceketleri vb. ürünler görecektir.

  2. Hostinger Ortaklık
  Hostinger Ortaklıkta %60 Komisyon


  Hostinger satış ortaklığı, hosting hizmetini yeni müşterilere reklamını yapabilecek üyeleri için birçok heyecan verici teklife sahiptir.

  Her şeyden önce %60 komisyon sunmaktadır. Hostinger’ı reklamını yapmak ucuz fiyatları ve muhteşem hızından dolayı çok da zor değildir.

  Muhteşem haberler ise şirketin farklı fiyat etiketleriyle birçok hosting paketleri olduğundan upselling yaparak daha da fazla para kazanabilirsiniz.

  Üstelik üye olduktan sonra Hostinger web sitenize uyması için çeşitli banner seçenekleri sunacaktır. Bu şekilde kullanıcı deneyimi için endişelenmeden ortaklık bağlantıları elde edebileceksiniz.

  3. Commission Junction
  Affiliate marketing nedir: Tüccarlar ve ortaklık için CJ ortaklık ağı


  CJ satış ortaklığı odaklı bir reklamcılık şirketidir. Ortakların ve tüccarların en iyi partnerlikleri bulmalarına yardımcı olur.

  Sizi tüccarlarla bağlamakla kalmaz, Commission Junction ayrıca daha büyük kitlelere ulaşmanız için profesyonel yardım sağlar. Şanslısınız ki böyle bir hizmetten ücretsiz yararlanabilirsiniz.

  Yine de bu şirket tek bir markayla kalmanızı değil satış ortaklığı ile işletmenizi büyütmenizi ister. Bu demektir ki büyüdükçe daha fazla ödeme yapan daha büyük markalarla ortaklık yapmaya yaklaşacaksınız.

  Sonuç
  Bu makalemizde affiliate marketing nedir öğrendiniz. Bir ortak olarak web sitenizden pasif gelir elde edebilirsiniz. Kitleniz büyüdükçe kazançlarınız da artacaktır.

  Unutmayın ki seçtiğiniz niche hakkında tutkulu ve bilgili olmanız gerekir. Eğer okumak hayat boyu bir hobiniz olduysa bir kitap blogu size uygun olabilir veya bilgisayar oyunlarıyla ilgileniyorsanız bir oyun web sitesi (veya bir sunucu) yapmanız iyi bir başlangıç noktası olabilir.

  İşte bir satış ortaklığı programına katılmak için yapabilecekleriniz:

  1. Ortaklık yapmak isteyeceğiniz bir şirket bulun veya bir ortaklık ağına üye olun.
  2. Şirketten onayı alın ve eğer mümkünse partnerliğiniz hakkında konuşun.
  3. Web sitenizde reklamları görüntüleyin ve markanın tanıtımını yapın. Bu makaledeki stratejimizi para kazanma şansınızı artırmak için kullanın.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.