Google Arama Sonuçlarında Akıllı Telefonların Etkisi Nedir? | Webien.Net: Webmaster Forumu

Google Arama Sonuçlarında Akıllı Telefonların Etkisi Nedir? (1 Kişi içerde)

Şu anda okunan
Google Arama Sonuçlarında Akıllı Telefonların Etkisi Nedir? (1 Kişi içerde)

ferdi

Platin üye
Paylaşım ekibi
Katılım
9 Eylül 2019
Konular
309
Mesajlar
377
Beğeniler
169
WBN Puanı
183
 Ticaret: - 0%    
0   0   0
Konum
istanbul
Ad Soyad
ferdi gürel
Meslek
webmaster
Detay  
Katılım
9 Eylül 2019
Mesajlar
377
Beğeniler
169
WBN Puanı
183
Konum
istanbul
 Ticaret: - 0%
0   0   0
 Ticaret: - 0%
Ad Soyad
ferdi gürel
Meslek
webmaster
mobilarama


Bizler internet insanları olarak kısıtlanmak istemeyiz. Bilgiyi elde edebilmek bizi özgür kılar. İnternette bilgi dendi mi aklımıza ilk gelen şey arama motorlarıdır. Arama motorları işlerini daha iyi yaptıkça biz de doğru ve istediğimiz bilgiye o kadar kolay ulaşırız. Bu da öncelikle aramayı yapan kişinin arama kutucuğuna yazdığı kelimelerle ne ifade ettiğini anlamaktan geçer.Sizlere bu yazımda, daha iyi hizmet sunmak adına gün ve gün gelişen arama motoru teknolojilerinin, mobil cihazların popülerliğinin artması ile arama motorları, gelecekte, mobil platformlarda ne tür farklı uygulamalar ile karşılaşacak bunlardan bahsedeceğim.Günümüzde akıllı telefonların son derece popülerleşmesi sonucunda arama motoru uygulamaları farklı boyutlar kazanmaya başladı. Hepimizin aşina olduğu “arama kutucuğu” artık kullanıcıya yeterince doyurucu gelmemekte.
Google Glass tanıtım videosundan da görmüş olabileceğiniz gibi sesli aramalar belki de gelecekte kullanış kolaylıkları ile daha tercih edilen bir seçenek olacak. Akıllı telefonları dijital bir günlük olarak düşünürsek mobil cihazı ile arama yapan kişinin kişisel bilgileri göz önünde bulundurulacak ve arama sonuçları kişinin hedeflediği aramayı daha etkili bir şekilde sunacak.
Dünya çapındaki IDC Mobil Teknolojileri’nin raporuna göre şu anda mobil cihazlar PC satış rakamlarını üçe katlamış durumda. 2017 yılına geldiğimizde ise mobil cihazların, PC satışlarını 5:1 oranında geçerek büyük bir büyüme kaydedeceğinden bahsediliyor. Kuşkusuz ki yakın bir gelecekte arama motoru teknolojilerinde mobil cihazlar söz sahibi olacak.

mobil-aramalar

Peki, akıllı telefonların yaygınlaşması internet üzerinden verilen reklamlar açısından ne anlama geliyor? Marin Yazılımcılık’ın raporuna göre 2013 yılının aralık ayında İnternet üzerinden yapılan reklam kaynaklı alışverişlerin/tıklamaların %34’unu mobil cihazlar oluşturdu. Rapora göre 2015 yılında satışların %50’sinin mobil cihazlar kaynaklı olacağı öngörülüyor. Bunun dışında Yahoo-Bing Ağı kapsamında yapılan arama sorguları geçtiğimiz seneye göre %115’lik bir artış gösteriyor.

mobil-cihazlar-alisveris

Zaman Kısıtlı
Geçmiş 10 yıla baktığımızda bugün internette doğru ve efektif sonuçları getiren aramalar yapmak artık çok daha kolay. Mobil platformlar sayesinde bilgisayarlarımızın başında olmamıza da gerek yok. Ancak teknolojik boyutta limitler zorlanırken önümüzde birkaç adet engel var. Bunlar günün 24 saatten oluşması ve bir konu üzerine harcayabileceğimiz sınırlı miktardaki dikkat kabiliyetimiz. Bu yüzden arama motorları iki adet kriteri karşılamak zorunda: Doğru bilgi sunumu ve bilgiyi hızlı elde etmek.

mobil-aramalar2

Arama motorlarının uzun soluktaki başarısı bu iki kriteri karşılamaktan geçiyor diyebiliriz. Başka bir değişle sunulan hizmetin en kısa zamanda istenen bilgiyi ulaştırması burada çok önemlidir. Farklı alanlarda ekonomik kazanç elde etmek isteyen arama motoru kullanıcıları üzerinden para kazanmak bu dinamik ekosistem içerisinde müşteriye gerekli değeri vererek sağlanabilir. Müşteri değerinden kasıt ise arama motoru kullanıcılarının arama kutucuğuna girdikleri kelimeleri isabetli bir şekilde arama sonuç listesine yansıtabilmektir.

Evrimleşen Platform: Mobil Arama Motorları
Günümüzde, arama motorları geçmişe oranla birçok çeşitli kanaldan bilgi toplamakta. Birey başına düşen mobil iletişim cihazlarının artışı ve buradan elde edilen bilgilerin istatistiksel yorumlamaları bugün arama motoru şirketlerine yüksek oranda bilgi sağlamaktadır.

mobil-arama-motorlari


Teknolojinin getirdiği yenilikler kullanılırken aynı zamanda da kısıtlamalara dikkat edilmelidir. Örneğin ekranı olmayan ya da ekranı küçük olan mobil iletişim cihazları – AppleWatch – için arama kutucuğu yöntemi pratik ve etkili olamaz ya da kişi hareket halinde olabilir ve cihazın ekranına erişim mümkün olmayabilir. Bu tür durumlarda mobil cihazların kelime bazlı arama dışında insan sesi ve vücut dilini algılaması ve kullanıcının komutlarını yerine getirmesi gerekir.
Ses ile yapılan aramalar kelime bazlı aramalara göre karakteristik farklar göstermektedir:
  • Hareket halinde yapılabilir.
  • Daha çok bölgesel aramalar yapılır.
  • Sözcük seçimleri diyalog şeklindedir.
  • Aramalar daha uzundur.
  • Daha çok spor olayları ve hava durumu gibi haber değeri taşıyan öğeler aranır.
Bu tür farklı modalitedeki bilgiler kullanılarak yapılan aramalar daha zengin olur. Mobil cihazların farklı uyaranlara açık olabilmeleri bu aletleri birer mobil arama motorlarına çevirir.
Elde edilen bu ekstra bilgiler arama motorlarının “öngörülü arama” algoritmaları ile kullanıcılar arama kutucuğuna daha istedikleri anahtar kelimelerin tamamını yazmadan arama yapan kişinin hedeflediği arama sonuçları tahmin edilir ve bu tahminler kullanıcıya daha iyi bir hizmet vermek adına sunulur.
Bunun için bugün birçok arama motoru Windows, Office, Google ile entegre bir şekilde çalışmakta ve kullanıcılarına dinamik bir arama hizmeti sunmaktadır.
Arama motorları kendisine bilgi çeken ve bu bilgiyi düzenleyen bir platform olmalı ve her şeyden önce de bunu akıllı bir organizma gibi yönetebilmelidir. Sadece arama kutucuğunun kölesi olmuş bir arama sonuç listesinde kullanıcı memnuniyetinden söz edilemez.

İnternette Reklam Verenler İçin
Daha fazla veri ve farklı modaliteler üzerinden analizler yapılarak kullanıcıların arama alışkanlıklarını ve arama amaçlarını anlamak arama motoru sağlayıcılarının internet üzerinden verilen reklamlar için daha etkili bir platform yaratmasını sağlıyor.
Mobil cihazlar ve servisler üzerinden yapılan analizlerde tüketici alışkanlıklarını anlamak ve bu tüketici davranışlarını anlamlı bir bütün haline getirmek arama motoru servis sağlayıcılarının en fazla önem verdiği konulardan biri. Bütünsel bir bakış açısı ile kullanıcıların internet hareketleri daha derin bir neden-sonuç bağlamında incelenir. Arama motorları sağlayıcıları, reklam vermek isteyen kullanıcılarına hedef kitleyi bu şekilde sunar.
Toplanan bilginin farklı kaynaklardan gelişi ve miktarının fazla oluşu bu bilgilerin analizini ve yönetimi zorlaştırabilir. Bu durumda arama motorlarının sunduğu takip sistemleri devreye girer ve reklam vermek isteyen kişiler kolaylıkla trafik akışını takip edebilir. Yazıyı sonlandırırken şunu belirtmek gerekir ki arama motorlarının yaptığı analiz aslında arama yapan kişileri arama motoru ara yüzünün ötesinde organik bir şekilde tanımaktır. Reklamcılar hedef kitleye etkili bir şekilde ulaşmak istiyorsa aynı yaklaşımı izlemeleri tavsiye edilir.
 

Bu konuya kimler baktı (Toplam: 0) Detayları gör

Tips
İpucu
Benzer konular
Başlatan Başlık Forum Cevaplar Tarih
Zeki Duyuru GOOGLE ÖZEL ARAMA EKLENDİ Duyurular 0
Soner Google Ads Yanıtlanmış arama özelliğini ayarlama Google Adsense 0
S Google Arama Trendleri ( En Çok Aranan Kelimeler) Google 0
webien AMP Destekli Arama Google Görseller’e Geliyor Google 0
Zeki Aygün Google Arama Motoruna Web Sitenizi Tanıtma ve Dizin Oluşturma Webmaster Genel 0
webien Google Arama Konsolu Hatası Webmaster Genel 0
H Alış Google Play Console Developer Hesabı Alınır ( Kuruluş Tarih Min. 1 Hafta ) Mobil Uygulama Alışverişi 0
H Satış Google Play Console Developer Hesapları Satılır Mobil Uygulama Alışverişi 0
EVScreativ Google Maps Api Ücretsiz Varmı? Google API 4
M Satış ✅ HizliOnay.NET - Sms Onay Servisi ✅ Google - Facebook - İnstagram - Twitter - Papara - Mobil Onay Hizmeti✅ Mobil Onay Alım & Satım 2
Soner Google 2020 Türkiye'de En Çok Aran Kelimeler Google Analytics 0
EVScreativ opencart sonrası google spam düşmeq PHP 3
O ✅ OnayTek.com | Facebook, Instagram, Whatsapp, Bitay.com, Google için En Hızlı ve En Uygun SMS Onayı ✅ Mobil Onay Alım & Satım 0
R Google konsol developer hesabı olan var mı? Webmaster Genel 0
G Google Chrome'u Kaldıramıyorum Google 1
seoizmir Acil Google maps pin kodu arıyorum Google 1
E İlan Google Maps 📍 Playstore 🚀 Instagram Keşfet 🥇 Youtube, web yorum 💚 tüm görev işlemleri Genel İlanlar 1
oxcakmak Sınırsız Google Drive Alma Taktiği Google 0
oxcakmak Google Chrome Yavaş Açılan Sayfalarınızı Hızlandırın İpucu 0
G Satış # Google Search'den Backlink Fırsatı | 50 TL # SEO Hizmet Paketleri 4
Zeki GOOGLE REKLAMLARA YÜZDE 5 EK MALİYET EKLEYECEK Google Adwords 5
jagapps Duyuru Webien.net Artık Google Play'da ( Güncellendi ) Duyurular 3
jagapps Satış ♢♢ Google Play Store ♢♢ Uygulama Yükleme Hizmeti ♢♢ 35 TL ♢♢ Güncellemeler Ücretsiz! Mobil Uygulama Alışverişi 7
Zeki Google Yine Algoritmamı Değiştirdi? Google 0
Soner Artık Google Tarafından Ses Kayıtları İşlenebilecek Google 0
Soner Google One Servisi 15 Gb Depolama Alanı Ücretsiz Google 0
Zeki Tekel soruşturmasında Google'ın sunduğu belgelerle ortaya çıkan enteresan bilgiler Gündemdeki konular & Haberler 2
B Rankaware SEO ile Google Anahtar Kelime Sıralama Takibi Ücretsiz Scriptler 0
Zeki Google Aramalarını GİF'e Dönüştürün İpucu 0
Zeki Ücretsiz DA 94+ Backlink Kazan! (Anında Google İndex) İpucu 2
Zeki DA 91 Profil Backlink Kazanın (Anında Google İndex) İpucu 0
Soner Google Plus Google mezarlığındaki yerini aldı Google 0
tuncayalp Sınırsız Google Drive Alma Taktiği Webmaster Genel 1
M Satış Google Haritalar Hızlı Onay | Pin Kodu Satışı | Anında Onay | Bayilik İmkanı Google Hizmetleri 1
Soner Google Api Nedir? Google API 0
Soner Google Tag Manager Nedir? Ne İşe Yarar? Google 0
Zeki Google'dan yapay zeka destekli Pinterest rakibi yeni servis: Keen Google 0
Soner Google de Dalgalanmalar Google 2
Soner Google Analytics Kullanıcı Deneyimini Arttıracak Araçlar Webmaster Tools 0
Geunes.Int Satış 📢 Google Harita Sınırsız Kayıt ✔Anında Teslim 📍 Pin Kodu Satış ⏪ Askı Telafi ✔ Güvenilir Hizmet 📢 Google Hizmetleri 2
Soner Google Asistan 2020 Seo Stratejisi SEO İpuçları 0
Zeki Google+ platformunun yerini alacak olan Currents, 6 Temmuz'da kullanıma sunuluyor Google 0
ferdi WordPress Google AMP Eklentisi Kurulumu ve Ayarları Wordpress Eklentileri 0
Geunes.Int ÜCRETSİZ ! 1TB Google Drive Alanı Almak Off-Topic 1
Zeki Google'ın Başarısız Olan 14 Ürünü Google 7
Zeki Website'yi Google'de Yükseltme Konusunda Yaptığımız Yanlışlar Yeni Başlayanlar 0
Soner Google Bagımlı Mı Yapar ? Webmaster Tools 0
Onur Mybb Google Seo 404 hatası MyBB 0
Soner Google Cezaları ve Çözümü Google 0
Mehmettbeyy Google 5 yıldızlı yorum hizmeti Reklam Alım & Satım 1

Benzer konular

Üst