Neler yeni

Search Engine Marketing (SEM)

 • Görüntüleme Görüntüleme: 102
 • Son güncelleme Son güncelleme:

 • SEM Nedir? SEM Ne İşe Yarar?​ (yukarı)


  SEM anlamı; Search Engine Marketing, yani Arama Motoru Pazarlaması’dır. Arama motorları üzerindeki sponsorlu listeleme ve reklamlı sonuçları kapsamayan çalışmalardır

  SEM Nedir?​ (yukarı)

  SEM sistemini kullanırken mevcut müşteri kitlenizin markaya olan ilgisini artırabilir ya da yeni müşterilerinizi markanıza çekebilirsiniz. SEM stratejisi ile daha az zamanda, vakit kaybetmeden ve az maliyet ile Google’da üst sıralara çıkabilirsiniz. SEO organik olarak internet dünyasında büyümeyi sağlarken SEM daha kısa zamanda sonuç almanızı sağlayacaktır. Fakat SEM ve SEO stratejilerini birlikte kullanmak her zaman daha mükemmel sonuç verecektir.

  1656405154010.png


  SEM Dijital Pazarlamada Nasıl Kullanılır?​ (yukarı)

  SEO içerik hazırlarken uzun vadeli bir yatırım yaparak markanızın ürünlerinin satışını artırmayı hedeflersiniz. Eğer SEM yaparsanız daha kolay ve kısa bir zaman diliminde reklamınız görünür olmaya başlar. İstediğiniz tutarı ödeyerek reklamınızı bölgesel ya da küresel çapta yayınlayabilirsiniz. Google Ads hizmeti ile SEM yapmak oldukça pratik olacaktır. SEM ile reklam verdiğiniz takdirde arama motorlarının sonuç sayfalarında en üst sıralarda, sağda ya da alt bölümde organik arama sonuçlarının etrafında yayınlanır. Genel olarak bu reklamlar sponsorlu link olarak görünmektedir. Google Ads dışında Bing ve Yahoo ile Yandex arama motorlarına da reklam verebilirsiniz. Reklam metinlerini bu platformda markalar oluşturur. Yani dilediğiniz anahtar kelime ve sözcük öbeklerini siz oluşturabilirsiniz.

  SEM İçin Bütçe Nasıl Yapılmalıdır?​ (yukarı)

  SEM için bütçe ayırırken mutlaka anahtar kelimeler için bir uzmandan danışmanlık hizmeti almalısınız. Markanız ile ilişkili olarak aratılan anahtar kelimeler nelerdir bunları iyice araştırmanız gerekir. Küçük bir bütçe ile başlayarak ve satışlarda artış görüldükçe bütçeyi artırma yoluna gidebilirsiniz. Firmanızın büyüklüğüne ve aylık kar payınıza göre bir bütçe stratejisi belirleyebilirsiniz. Ödemeyi ziyaretçi sayısına göre değil satış artışına göre yapmalısınız.

  SEM ve SEO Arasındaki Farklar Nedir ?​ (yukarı)

  Çalışma Dönüş Süresi: SEM çalışmalarının sonuçları daha hızlı görülür. Reklam kurguları yayınlanmaya başladığından itibaren anlık olarak kullanıcılara gösterilmeye başlar. Bu nedenle dönüşler daha hızlı olur fakat SEO çalışmaları uzun vadeli çalışmalardır.

  Bütçe Maliyeti: SEM çalışmalarında her anahtar kelime için PPC(Tıklama Başına Maliyet) bulunmaktadır. Bu maliyetler dolar üzerinden hesaplanır. Hesaplamlarda anahtar kelimenin Keyword Difficulty (Anahtar Kelime Zorluğu) ve Volume(Aylık Aranma Hacmi) değerlerine bağlı olarak değişkenlik gösteren tıklama başına maliyetler ortaya çıkmaktadır. SEO’da ise bu tarz harcamalar bulunmamaktadır.

  Kalıcılık: SEM çalışmalarında geçici bir görünürlük elde edersiniz çünkü reklam bütçeniz bittiği anda, reklamınız durdurulur ve görünürlüğünüz biter.

  SEM Çalışmaları Nasıl Yapılır?​ (yukarı)

  SEM çalışmaları Google ADS, Facebook Business vb. platformlar üzerinden yürütülebilir. Google ads üzerinde verdiğiniz reklamlar sayesinde arama sonuçlarında SEO yapmadan bütçeniz bitene kadar üst sıralarda görünebilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  SEM Çalışmaları Nedir?​ (yukarı)

  Reklam veren tarafından belirlenen bütçe karşılığında Google’a reklam vererek trafik-dönüşüm elde edilen çalışmalara SEM çalışmaları denir. SEM çalışmaları ücretli çalışmalardır. SEM çalışması yapılarak bütçeniz bitene kadar Google’da reklam çıktığınız anahtar kelimelerde üst sıralarda listelenirsiniz.

  SEM Ne Demek ve SEM Açılımı Nedir?​ (yukarı)

  SEM( Search Engine Marketing) arama motoru pazarlamasının İngilizce kısaltmasıdır. Google gibi arama motorlarına reklam vererek, görünüm-trafik-dönüşüm elde etmek için yapılan ücretli çalışmalardır. Belirlenen bütçe karşılığında Google’da görünürlük elde edilir. Bütçe bittiğinde ise görünürlük otomatik olarak durdurulur.
 • Yükleniyor...
Üst