Neler yeni

Sandbox

 • Görüntüleme Görüntüleme: 428
 • Son güncelleme Son güncelleme:

Navigasyon

 • Sandbox Türk sitelerinde en çok karşılaşılan filtre sistemidir. SEO konusunda hızlı ve acemice davranması sonucunda gerçekleşen sandbox aynı zamanda kurtulması en zor filtredir. Sandboxta en bilinen sebep, aşırı Backlink ve Black Hat SEO taktikleridir. Bu makalemizde, sandbox nedir, sandboxa neden girilir, bir sitenin sandboxa girdiği nasıl anlaşılır ve sandboxtan nasıl çıkılır konuları dahilinde kapsamlı bir şekilde anlatılacaktır.

  Sandbox Nedir?​ (yukarı)

  Aşırı SEO veya illegal SEO sebebiyle sitelerin Google'dan adeta silindiği filtredir. Siteler hatalarına göre, ya birkaç sayfa geriler ya da arama motorunda ulaşılamayacak düzeyde geri sayfalara atılırlar.

  Site, tüm anahtar kelimelerinde, site URLsinde ve site başlığında topyekün bir gerileme yaşar. Diğer filtrelemerde olduğu gibi, gerileme bir veya birkaç anahtar kelimelerde değil, tüm anahtar kelimelerde meydana gelir.

  Sandbox, Google'ın web sitelerine verdiği filtre cezasıdır. Spam yapan siteler bu filtreleme sistemine dahil olur. Bu doğrultuda sandbox'a giren site arama sonuçlarında iyi sıralamalara sahip olamaz. Sandbox sonrasında bu siteler arama sonuçlarında çok geride kalırlar. Böylelikle hit sayılarında yüksek derecede düşüş yaşanır.

  Spam, website yapımcıları tarafından yapılan bir tür hiledir. Bu hileleri en aza indirmek için de Sandbox sistemi kullanılır. Bu sistem sonucunda Google kullanıcıları daha yararlı sitelere girebilirler.

  Örneğin; yeni açılan siteler, açıldıktan çok az bir süre geçmesine rağmen fazla backlink alırlarsa bu durumda da Sandbox'a girebilirler. Girmesi kolaydır ancak çıkması ayları, hatta yılları bile bulabilir.

  Sandbox'a Neden Girilir?​ (yukarı)

  Bu konuda en sık yapılan hata, yanlış yapılmış SEO veya aşırı SEO'dur. Sitede anahtar kelimeler ardı ardına sıralanabilir, Title, meta çok uzun ve spam teşkil eden yapıda olabilir. Aşırı backlink çalışması yapılmış veya belirli bir istikrarda ilerlemeyen duraklamalarla devam eden link alımları yapılmış olabilir.

  Diğer bir sebep ise, illegal SEO yani Black Hat SEO'dur. Bu durumda, gizli metinler, aşırı link çıkış veya girişleri, ufak metinler, kopya içerikler ve otomatik oluşturulan içerikler gibi arama motorlarını aldatmaya yönelik taktikler kullanılmasıdır.

  Her iki durumda da, sitenin kullanıcılara hizmet etmediği düşüncesi vardır. Bu site arama motorlarına yönelik oluşturulmuş, amacı ziyaretçilerine faydalı olmaktan çok kendisine faydalı olmaktır. Ziyaretçinin memnuniyeti gözetilmeksizin arama motoruna yönelik bir çalışma yapılmaktadır.

  Genellikle yeni açılan sitelerin SEO kurallarına uymaması filtre sebebi olmaktadır. Yeni sitelerin SEO çalışmalarının aşırıya kaçması sandboxa girmesine sebep olur. Aşağıda maddeler halinde sandbox sebepleri açıklanmıştır. Bu sebepler siteden siteye farklılık gösterebilir.

  • Anahtar Kelime yoğunluğunun fazla olması
  • Aynı içeriğin veya benzer içeriklerin birden fazla yayınlanması
  • Kopya içerik
  • Gizli anahtar kelimeler
  • Aşırı etiket kullanımı
  • Site üye sayısı veya hit sayısı ile çelişen içerik artışı
  • Hızlı backlink artışı
  • Aşırı link çıkışı ve nofollow kullanılmaması

  Bir Sitenin Sandbox'a Girdiği Nasıl Anlaşılır?​ (yukarı)

  Daha önce de bashettiğimiz gibi, en kesin belirtisi, sitenin tüm anahtar kelimelerinde arama motorundan kaybolmasıdır. Ancak bunun tespiti ve anlaşılması zor olabilir. Bu noktada en kolay 2 tür tespit yöntemi bulunmaktadır.
  1. Sitenin Başlığı (title) arama motorunda aranır, site 1. sırada değilse sandboxtur. Eğer site başlığında kısa ve genel kelime öbeği kullanılmışsa yani rekabet söz konusu olan bir başlık yapısı varsa, bu kesin belirleyici kriter olmaktan çıkmaktadır. Örneğin bir veya iki kelimelik başlıkların, kelime sayısının az olması sebebiyle rekabeti yüksektir. Bu durumda 2. kriteri kontrol etmeniz gerekir.

  2. Site URLsi arama motorunda aranır. örn. https://www.seohocasi.com eğer bu aramada site 1. sırada değilse yine bu Sandbox göstergesidir.

  Sanbox'tan Nasıl Çıkılır?​ (yukarı)

  Diğer tüm filtrelerde olduğu gibi en kesin çıkma yolu, filtreye sebep olan hatanın ortadan kaldırılmasıdır. Sitenin filtreden çıkartılması yönünde yaşanan en büyük problem budur. Sitede kısa süre içerisinde defalarca düzenlemeler yapılabilmektedir, bu sebeple filtreye sebep olan hatanın anlaşılması güçleşir. Hata tespit edilemediyse, sitenin Googlebot'un en son ziyaretinden önceki yedekleri geri yüklenebilir. Tabi şöyle bir durumda var. Google sitenin sandboxa girmeyi haketmesine rağmen hemen filtreye sokmamaktadır. Bu siteye biraz müddet tanır veya bomb filtresiyle uyarır.

  Sandbox'tan çıkmanın en düzgün yolu, sitenin optimum SEO standartlarına getirilmesidir.

  Sitede filtreden çıkarmaya yönelik düzenlemelerden sonra işlemin kısa sürede gerçekleşmesi için 2 yol izlenmelidir.
  1. Google'a yeniden değerlendirme isteği göndermek. Yeniden değerlendirme isteğinde, sitenizin neden filtreye girdiğini (biliyorsanız), bunların telafi edildiğini ve sitenin filtreden çıkması konusunda gereğinin yapılmasını yeniden değerlendirme formunu doldurarak iletmeniz gerekir.

  2. Sitede yapılan değişiklikleri Google farkettiği zaman sitenizi sandboxtan çıkaracaktır. Dolayısıyla gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra, sitenin hızlı indexlenmesi için bu sayfada yer alan Hızlı indexlenme metodlarından site dışı faktörleri yerine getirmeniz gerekir.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.