Neler yeni

Lokasyon

 • Görüntüleme Görüntüleme: 145
 • Son güncelleme Son güncelleme:

 • Lokasyon, İngilizce Location kelimesinden gelmiştir ve isim olarak "yer, konum, mevki, yerleştirme, yer belirleme" gibi anlamlara gelmektedir.

  Genelde web sunucularının bulunduğu yer lokasyon olarak belirtilir.

  Örneğin; Türkiye Lokasyon, Almanya Lokasyon, İngiltere lokasyon vb. gibi.

  eb88988b3d9f54ccbe8536f919d49b0b.png


  Lokasyon Belirleme
  Lokasyon belirlerken dikkat edilmesi gereken ölçütlerin en başında web sitenizin hitap ettiği ülke gelir. Örneğin Türkçe ve Türkiye'deki ziyaretçilere yönelik bir web siteniz ABD lokasyonlu bir sunucu/Hosting hizmetinde ise Türkiye'den sitenize erişen kişiler milisaniyelik yavaşlama ile sitenizi görüntüleyecektir. Aynı durum İngilizce bir web sitesinin Türkiye lokasyon bir sunucuda barınması da sebep olacaktır. Sitenizin dili ve hitap ettiğiniz ülkeye göre sunucu hizmeti almak en doğrusu olacaktır.

  Lokasyon SEO'ya Etkisi
  Google, hiçbir zaman geliştirici ve internet yayıncılarına SEO yani arama motoru optimizasyonu açısından katı kurallar paylaşmamıştır. Google'nin net olarak söylediği tek kural; 'Kullanıcı Deneyimi' dir. Yukarıdaki başlıkta bahsettiğimiz üzere web sitenizin yavaş açılması kullanıcı deneyimini etkileyen en önemli faktörlerden birisi olduğu için yayın yaptığınız dil ve hitap ettiğiniz ülkeye göre lokasyonlu bir sunucu seçmek SEO açısından en doğrusu olacaktır.

  Yurtdışı lokasyonlu sunucu fiyatlarının Türkiye lokasyonlu sunucu fiyatlarından çok daha düşük olmasından dolayı pek çok kişi yurtdışı lokasyonlu sunucular tercih edebilmektedir. Özellikle illegal olan (Film&dizi siteleri, yetişkin içerikli siteler, telif hakkına tabi içerik barındıran siteler) sitelerin yurtdışı lokasyon sunucu kullanım oranı oldukça yüksektir.
Üst