Neler yeni

Hacklink

 • Görüntüleme Görüntüleme: 515
 • Son güncelleme Son güncelleme:

Navigasyon

 • Hacklink, SEO çalışmalarında karşımıza çıkan ve bir internet sitesine site sahibinin haberi olmadan illegal bir yolla sızılarak, siteden başka bir siteye backlink verilmesi işlemidir. Özetle ele geçirilen bir internet sitesinden, site sahibinin haberi veya izni olmadan başka bir siteye verilen linklerin tamamı hacklink olarak kabul edilmektedir ve dış SEO çalışmalarında sıkça karşımıza çıkmaktadır.

  Hacklink Ne İşe Yarar?
  Hacklink, doğal olmayan SEO çalışmalarında (yani black hat SEO) kullanılan bir tekniktir. Bir sitenin hedef anahtar kelimelerdeki pozisyonunu yükseltmek ve rakiplerinin önüne geçmesini sağlamak için yapılır. Böylece hacklink ile beslenen bir site, kısa sürede anahtar kelime pozisyonlarında olumlu sonuçlar alır ancak bu tehlikeli ve riskli bir işlemdir.

  Zira Google, bu ve benzeri black hat SEO tekniklerini tespit ettiğinde ağır cezalar verebilmektedir. Hacklink kullanımı, arama sonuçlarından yasaklanma, anahtar kelime pozisyonlarında sert düşüşler ve organik trafik kayıpları gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ayrıca site sahibinin bu linki tespit edip ortadaki illegal duruma dair yasal haklarını kullanması sonucunda hukuki yoldan da olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilir.

  Hacklink Teknikleri
  Genel olarak bakıldığında bir tekniği bulunmamaktadır. Gayet basit ve anlaşılır bir yöntemi vardır. Sitelere illegal yollarla ve site sahibinin haberi olmadan sızma yöntemiyle backlink verilmek istenen siteye link çıkışı yapılır ve böylece işlem tamamlanmış olur.

  Ayrıca link çıkışı yapılırken çeşitli stil kodları kullanılarak link gizlenir ve böylece site sahibi neler olup bittiğini çoğu zaman göremez. Siteden çıkan linkleri bir SEO aracı ile takip etmeyen bir site sahibi, kolay kolay bu durumu fark edemez.

  1596531579512.png


  Nasıl Tespit Edilir?
  Sitenizden gizli bir link çıkışı olup olmadığını kontrol etmek için Ahrefs, Majestic gibi SEO araçlarını kullanabilir ve sitenizden çıkan linkleri takip edebilirsiniz. Ayrıca bu araçlardan hariç olarak Google Search Console’da yer alan “Bağlantılar” aracı ile de sitenizden çıkan linkleri görebilir ve bilginiz dışında ters bir durum olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

  Hacklink Neden Tercih Edilir?
  SEO’da genelde doğal Backlink kazanamayan siteler ücretli linklere başvurur ve bunun için düzenli bir bütçe ayırması gerekir. Ancak ücretli linklerin pahalı gelmesi durumunda daha ucuz ve etkili olduğu düşünüldüğünden dolayı tercih edilmektedir. İnternet sitesi sahiplerinin büyük bölümünün bu tercihi yapmasındaki en büyük etken kesinlikle harcanan paradır.

  Örnek vermek gerekirse satın alınacak bir ücretli linke 1000 TL harcama yapılacaksa, hacklink ile bu maliyet 500 TL’ye düşürülebilmektedir. Bundan dolayı da insanlar backlink çalışmalarında bu yönteme başvurmaktadır.

  Hacklink Nasıl Şikayet Edilir?
  Hacklink kullanan bir internet sitesini (rakibiniz de olabilir) tespit ettiğinizde, bu durumu Google’a bildirebilir ve sitenin ceza alması için eylemde bulunabilirsiniz. Aşağıdaki linki kullanarak konuyla ilgili şikayetinizi yapabilir ve sonuçları bekleyebilirsiniz. Yaptığınız bildirim Google tarafından incelenir ve geçen süre zarfında işleme alınır.

  Konuyla ilgili olarak şikayetinizi yapmak için yandaki linki kullanabilirsiniz: https://www.google.com/webmasters/tools/spamreport?hl=tr&pli=1
 • Yükleniyor...

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.