Neler yeni

Dynamic Creative Optimization (DCO)

 • Görüntüleme Görüntüleme: 301
 • Son güncelleme Son güncelleme:
 • Dinamik reklam materyali optimizasyonu (DCO) nedir?​ (yukarı)

  DCO'nun açılımı, dinamik reklam materyali optimizasyonudur. Reklamcılıkta DCO teknolojisi, reklamın belirli bölümlerini kitlelere, bağlama ve geçmiş performansa göre uyarlar ve aynı temel reklam materyalini kullanarak reklamın birden fazla sürümünü hızla oluşturur. Bu, reklamın tüketicilerde ilgi uyandırmasına yardımcı olur.

  Dinamik reklam materyali optimizasyonu neden önemlidir?​ (yukarı)

  Günümüz dünyasında tüketiciler günde binlerce reklam görebiliyor. Bu nedenle markaların, mesajlarını iletebilen ve ilgi çekebilen reklam materyalleri aracılığıyla müşterileriyle etkileşime girmeleri her zamankinden daha önemli. DCO, reklamverenlerin ve ajansların daha ilgili, bilgilendirici ve etkili reklam deneyimleri sunmasına yardımcı olur.

  Buna ek olarak, DCO, reklamverenlerin ölçeği ve verimliliği artırmasına yardımcı olur. DCO, reklamverenlerin yerine farklı yerel ayarlar ve kitleler için aynı reklamın birden çok sürümünü oluşturur.

  DCO kampanyası oluşturma​ (yukarı)

  Tüketiciler her gün çok sayıda kanal üzerinden markalarla etkileşim kuruyor. Her bir temas noktası, müşterilerle olan ilişkilerini derinleştirmeleri için markalara fırsat sunuyor. Başarılı bir DCO stratejisi, tam da bunu başarmak üzere ilgili içerikleri müşterilere taşıyacaktır.

  DCO kampanyası oluştururken doğru mesajla, doğru bağlamda, yolculuklarının doğru aşamasında hedef kitlelerinizle bağlantı kurmanın yollarını düşünün.
  Nasıl başlayacağınızı öğrenin.

  Kapsamınızı belirleyin​ (yukarı)


  Kampanyanızı planlamaya, kapsamı belirleyerek başlayın. Ana hedefler neler? İyi tanımlanmış nihai hedefler ve temel performans göstergeleriyle (KPI) başlayın. Başarıyı tanımlamak önemlidir. Böylece ekibiniz, neye ulaşmak için çalıştığını, siz ise kampanya ortasında ve sonrasında hangi KPI'ları değerlendireceğinizi bilirsiniz.

  İş ortaklarınızla uyumlu şekilde çalışın​ (yukarı)


  Büyük olasılıkla DCO ekipleri, reklam materyali ekipleri, yayıncılar ve/veya talep tarafı platformlarıyla (DSP'ler) çalışacaksınız. Buna ek olarak, medya ve analiz ekiplerinin reklam materyali ekibine analiz ve medya stratejisi sunması gerekecek. Tüm kitleleri, mesajları ve KPI'ları sahiplik ve stratejiyle uyumlu hâle getirin. Analizlere dayanan reklam materyalleri, en iyi şekilde, tüm taraflar işbirliği yaptığında ve planlama sürecine dahil olduğunda çalışır.

  Beyin fırtınası yapmak ve stratejiyi tanımlamak, performansı gözden geçirmek ve stratejik iyileştirmeleri veya eklemeleri görüşmek için düzenli denetimler planlamak üzere bir görüşme düzenleyin. Analizler, medya ve reklam materyalleri, DCO kampanyalarında bir yapbozun parçaları gibi bir araya gelir. Bu nedenle, ekipteki herkesin aynı hedefe doğru birlikte çalışmak üzere stratejinin tam kapsamını anlaması çok önemlidir.

  Kitlenizi anlayın​ (yukarı)


  Kitleniz kimlerden oluşur ve reklamınızı onlarla ilgili olacak şekilde uyarlamak için neler yapmayı planlıyorsunuz? Kitle etkileşimi stratejisini doğru bir şekilde tasarlayabilmeniz ve her bir kitleye yönelik olarak reklam materyallerinin ileteceği mesajları nasıl özelleştireceğinize karar verebilmeniz için kampanyanızın hangi kitlelere yönelik ve hangi kitlelerle ilgili olduğunu anlamak önemlidir. Ayrıca, reklam teknolojisi paydaşlarının her birinin oynayacağı rolleri de düşünün.

  Şablonunuzu oluşturun​ (yukarı)


  DCO için reklam materyali şablonu oluştururken, reklamın hangi öğelerinin değişmesi gerektiğini göz önünde bulundurun ve sürecin ortasında maliyetli üretim ayarlamalarından kaçınmak üzere reklam materyali üretimi sırasında esnek bir şablon oluşturmak için ekstra çaba gösterin. Eylem çağrıları (CTA) veya ürün adları gibi dinamik öğelerin reklam materyaliyle uyumlu hâle getirilmesi için neler yapılması gerekir? Dinamik resimler farklı boyut oranlarında mı sunulacak yoksa her zaman aynı boyutlara mı uyacak? Şablonunuzun dinamik bir düzen, tipografi, animasyon veya renk şemaları barındırması gerekiyor mu?

  Performansınızı inceleyin​ (yukarı)


  Kampanyanız devam ederken performansınızı düzenli aralıklarla inceleyin ve süreç içinde stratejinizi optimize edin. Belirli bir CTA'nın performansı diğerinden daha mı iyi? Bir resim türü daha fazla etkileşim sağlamaya mı yardımcı oluyor? Bir reklam materyali belirli bir kitlenin gerçekten ilgisini çekerken bir başkasında kötü performans gösteriyor mu?

  Performansı artırmaya yardımcı olan reklam materyallerine odaklanırken düşük performanslı öğeleri ortadan kaldırabilir ve yeni test öğeleri ekleyebilirsiniz. Sürekli test ve öğrenme, DCO'nun müşterilerinizle kurduğunuz bağlantıyı her kampanyada geliştirmeye yardımcı olma potansiyelini ortaya çıkarır.

  DCO ve reklamcılıkta eğilimler​ (yukarı)

  Reklamverenler DCO'yu öncelikli olarak, doğrudan yanıt aracı şeklinde kullanagelmiştir (perakende kitlelerine, daha önce görüntüledikleri bir ürünü yeniden pazarlamak gibi). Bununla birlikte, ilgili mesajları kullanıcılara pazarlama hunisi genelinde ulaştırmak için DCO kullanan bilinçli reklamverenlerin sayısı giderek artıyor. Markalama ve bilinirlik taktiklerinde, analizler temelinde oluşturulmuş reklam materyallerinden (örneğin, farklı resimler veya ürün özellikleri sunmak için kullanılan alışveriş veya akış sinyallerinden) yararlanılabilir. Sofistike bir DCO stratejisi, reklam materyalinin, kitlelerle temas ettiği her bir nokta için şartlara dinamik olarak nasıl uyum sağlayabileceğini hesaplar.

  Buna ek olarak, reklamverenler DCO'yu yalnızca görüntülü reklamlar konusunda değil, diğer birçok kanalda da giderek daha fazla kullanmak istiyor. Örneğin dinamik video, daha popüler hâle gelecek gibi görünüyor çünkü yayın içi video ve Streaming TV reklam kanallarının reklam bütçelerindeki payı büyümeye devam ediyor.

  Dinamik reklam materyali optimizasyonu örnekleri​ (yukarı)

  Reklamverenler; kitlelerin coğrafi konumlarına uyum sağlayan kampanyalar, hedef kitlelerin ilgi alanlarına göre değişen kampanyalar, sayfa içeriğine dinamik olarak uyarlanmış ve içeriğe dayalı olan kampanyalar ve kitlenizin görüntülediği diğer ürünlerinizi dikkate alan ürün tabanlı kampanyalar dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çok çeşitli kampanya türlerinde DCO'yu kullanabilir.
  DCO'nun belirli sektörlere nasıl uygulanabileceğine daha yakından bakalım:

  Otomotiv​ (yukarı)

  Otomotiv alanında çalışan reklamverenler, DCO stratejilerinin uygulanması konusunda en sofistike şekilde çalışan gruplardandır. Otomobil üreticileri, hangi araç modelinin tanıtılacağını bildirmek için analizlerden ve medya iş ortaklarından gelen kitle sinyallerini kullanma eğilimindedir ve bazen, kitlelere bağlı olarak farklı özellikleri veya avantajları öne çıkarabilir. Örneğin, aile odaklı kitlelere reklam gösterirken SUV'leri ve bu araçların güvenlik özelliklerini vurgulayabilirler.

  Bunun ardından, 2. seviye (bölgesel) ve 3. seviye (bayilik) reklamverenlerin otomotiv reklamcılık endüstrisi kategorilerinde, ilgili kitlelere doğru teklifleri ve/veya bayileri göstermek için coğrafi ve zamana dayalı sinyaller kullanılması yaygındır.

  Ambalajlı Tüketici Malları​ (yukarı)

  Ambalajlı tüketici malları (CPG) şirketleri genellikle coğrafyaya göre farklılık gösterebilecek geniş bir ürün yelpazesi sunar. Bu nedenle bu sektör, konuma uyum sağlayan DCO kampanyalarının kullanımı için idealdir.

  CPG şirketleri buna ek olarak, kitleleriyle etkileşimlerini sürdürmek için genellikle ipuçları veya tarifler gibi markalı dijital içerikler oluşturur. Reklamverenler, örneğin "haftanın ipucu" veya "ayın tarifi" gibi aralıklarla yayınlanan reklam materyalleriyle bu içeriği kullanabilir.

  Son olarak, CPG ürünleri genellikle demografiyle, yaşamdan olaylarla ve yaşam tarzlarıyla yakından ilişkilidir. Bu nedenle bu reklamverenler, bir kampanya için hangi ürünleri, resimleri veya mesajları kullanacaklarına dair bilgi sağlayabilen kitle analizlerinden yararlanır.

  Finansal hizmetler​ (yukarı)

  Finans sektöründeki reklamverenler, DCO'yu kullanarak farklı kitleler için otomatik olarak birden fazla reklam sürümü oluşturabilir. Bu, üretim sürelerinin kısaltılmasına ve dönüşümlerin en üst düzeye çıkarılmasına yardımcı olabilir. Örneğin, yeni bir kredi kartının tanıtımını yapan bir kampanya reklam materyali, müşterilerin kredi kartını ne için kullanacaklarına bağlı olarak seyahat, ev veya eğlence ile ilgili mesajlar görüntüleyerek kitlelerin ilgi alanlarına ve kullanımına dinamik olarak uyum sağlayabilir. Aynı zamanda sadakat puanları gibi farklı avantajlar da sunabilir.

  DCO, finansal hizmetler sağlayıcıları ve bireysel bankacılık açısından özellikle etkili bir araçtır çünkü sürekli dalgalanan teklifleri, fiyatları ve promosyonları yansıtacak şekilde gerçek zamanlı olarak adapte olabilir ve böylece kampanyaların pazarlama değişikliklerine anında yanıt vermesine olanak tanır. Ayrıca, sigorta şirketleri gibi geniş bir yerel temsilci grubuna sahip finansal hizmetlerin yerelleştirilmiş kampanyalar yürütmesine olanak tanır.

  DCO, modern pazarlamacının araç setinde önemli bir araçtır, çünkü reklam materyalinin ilgi düzeyini uygun ölçekte geliştirmeye ve deney kültürünü teşvik etmeye yardımcı olur. Teknoloji araç setiniz bir yandan öğrenimi ve optimizasyonu sürdürürken diğer yandan mesajlarınızı, müşterilerinize müşteri yolculukları boyunca ulaştırmayı ve süreçleri kolaylaştırır. Bu sırada siz, kitlelerinize yaratıcı yollarla ulaşmak için analizler ve ilham veren mesajlar geliştirme fırsatı elde edersiniz. Ardından, müşterilerinizle gerçekten kalıcı bir bağlantı kurabilirsiniz.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.