Neler yeni

Crawling

 • Görüntüleme Görüntüleme: 290
 • Son güncelleme Son güncelleme:

Navigasyon

 • 1656404540817.png


  Crawler veya diğer adıyla Web Crawler, web sitelerini belleklerine almak için World Wide Web üzerinde sürekli bir tarama yapan arama botlarıdır. Örneğin bir crawler içerisinde belirli anahtar kelimelerin yer aldığı sayfaları tarayıp, daha sonra bu tarama sonuçlarını arama motorunun mekanizmasına bildirebilir. İnternette arama motorları başta olmak üzere otomatik olarak çalışan servislerin bir çoğu interneti sürekli taramak amacıyla Crawler adını verdiğimiz bu gezgin botları kullanır.

  İyi ama, bu Crawler’lar nasıl var oluyor? Crawler’da bizim bilgisayarlımızda kullandığımız yazılımlar gibi tasarlanan, filtreleme yapabilen veya işaretleme yöntemiyle yalnızca istenen kriterleri göz önünde bulundurabilen yazılımlardır. Sürekli olarak aynı rutini tekrar ederler ancak kendi başlarına karar veremezler. Dolayısıyla bir Crawler’ı arama motorunun tümü şeklinde düşünmek yanlış olacaktır.

  Crawler Bot​

  Crawler Bot’da Crawler için kullanılan bir diğer alternatif isimdir. Yazılım yapısı açından baktığımızda Crawler’lar normal bir yazılımdır ve hatta bottur. Yani insanların iş yükünü azaltmak için insanlar tarafından oluşturulan ve otomatik olarak insanların yapması gereken işi yapan bir araçtır. Crawler bot ile Crawler tamamen aynı şeydir.

  Web Crawler​

  Yazının başında da değindiğimiz üzere Web Crawler, Crawler’ın bir diğer adıdır. Web Crawler veya Crawler tamamen aynı yazılımlardır ve işlevleri aynıdır. Web Crawler’ın yazılışının daha uzun olması nedeniyle zamanla insanlar Web kısmını kullanmamayı tercih ederek bu botları Crawler olarak adlandırmıştır.
 • Yükleniyor...

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.