Neler yeni

ccTLD

 • Görüntüleme Görüntüleme: 575
 • Son güncelleme Son güncelleme:

Navigasyon

 • Web sitelerinin alan adı uzantıları, kıtalar arası farklı müşteri kitlesine ulaşabilme noktasında önemli bir potansiyel sağlıyor. Bu bağlamda ülke kodlu Domain olarak dile getirebilecek ccTLD, önemli bir ayrıntı olarak öne çıkıyor.

  ccTLD Domain Nedir?(yukarı)

  İnternet adreslerinin hangi ülkeye ait olduğunu temsil eden ve ülke alan kodu olarak geçen sistem ccTLD olarak bilinir. Bu sistem 2 harfli uzantı üzerinden ülkeye bağlı olarak değişkenlik gösterir ve ICANN her ülke adına özel olarak uzantı sağlamış durumdadır. İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu tarafından gerçekleştirilen bu uzantı web sitesinin hangi ülkeye ait olduğunu göstermektedir.

  Bir örnek vermek gerekirse Türkiye ‘’tr’’ olarak bilinirken, Amerika ise ‘’us’’ uzantılı alan adı alır. Üst seviye alan kodu olarak ülke kodu kapsamında dile getirilen bu isimlendirme, konumlandırma üzerinden hedef olarak kullanıcılara ülkeyi tanıtmaktadır.

  ccTLD Domain Nasıl Alınır?(yukarı)

  Ülkeleri temsil eden ccTLD uzantılar bireysel/belgesiz olarak alınamaz. Bu tür domainleri kayıt edebilmek için mutlaka resmi evrak ile başvuru yapılması gerekir. Özellikle internet kullanıcılarının ülkeye bağlı olarak konumlandırılması noktasında, Google üzerinde ccTLD büyük öneme sahiptir.

  ccTLD Uzantıların Önemi Nedir?(yukarı)

  Özellikle uluslararası markalar ve firmalar ile girişimciler için ccTLD uzantılar çok önemlidir. Bu domain uzantıları pazar içerisinde müşteri memnuniyeti sağlamakta ve özellikle güven oluşturmaktadır.

  Örneğin Türkiye’de kurumsal bir web sitesi ‘’tr’’ uzantı ile hizmet veriyorsa, kullanıcılar tarafında sitenin güvenli şekilde ulaşılabilir olduğu algısını oluşturur.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.