Neler yeni

Customer to Customer(C2C)

 • Görüntüleme Görüntüleme: 1,118
 • Son güncelleme Son güncelleme:
 • C2C pazarlama; aracı bir e-ticaret sitesi üzerinden müşterileri buluşturan bir sistemdir. Burada müşteri, hem alıcı hem satıcı konumundadır. C2C iş modelinde; e-ticaret sitesi sahipleri aracı konumunda olduğu için alım ve satım işlemleri için herhangi bir içerik girmezler, bilgilendirme ya da reklam çalışmaları yapmazlar. Bu tür çalışmaları müşteriler yapmaktadır. Bunun yanı sıra Customer to Customer e-ticaret modelinde satıcı, sattığı ürünleri faturalandırmak zorunda değildir. Burada yalnızca satıcının ürün bilgilerini e-ticaret sitesinde ilan etmesi yeterlidir. Tüketici, ürünü satın almak istediğinde online olarak sipariş vermesi yeterlidir. E-ticaret sitesi bu tür satışlardan komisyon almaktadır. C2C örnekleri arasında en başarılı şirket dünyada e-bay’dir. Türkiye’de ise sahibinden.com ve gittigidiyor.com Customer to Customer hizmeti veren internet sitelerindendir.

  C2C Pazarlama Nasıl Yapılır?
  C2C e-ticaret modelinde birçok yöntemle para kazanmak mümkündür. Sanal mağaza üyelik ücretleri, reklam ve doping ücretleri ve ürün satışı komisyonları gibi kanallardan para kazanabilmek mümkündür. Customer to Customer pazarlama modelini uygulamak isteyen girişimciler, C2C e-ticaret paketi hizmeti alabilirler.

  1571126153567.png


  Sanal Mağaza Üyelik Ücretleri
  C2C e-ticaret sitesi modelinde sanal mağaza oluşturabilirsiniz. Hatta bu sanal mağazaları aylık ya da yıllık olarak kiraya verme gibi bir olanağınız da bulunur. Bu modeli, bir dükkanınızı kiraya vermek gibi düşünebilirsiniz. Burada alıcı ile satıcı arasındaki alışverişe ve ticarete karışmazsınız. Alıcı ve satıcı kendi aralarında anlaşırlar ve e-ticaret faaliyetini gerçekleştirirler.

  Ürün Satışlarından Elde Edilen Komisyon
  C2C modelinde, binlerce kategoride, her ürün grubuna dair satışlar yapılabilir ve e-ticaret sitesi sahibi her yapılan satıştan belirli bir komisyon alarak para kazanır. Bu yeni iş modelinde işlem aslında şöyle gerçekleşmektedir. Alıcı, satın almak istediği ürünü sipariş verir ve satın alır. Ödeme belirlenen bir şekilde ödeme sistemi ile havuza düşer. Daha sonra tedarikçi firma yani e-ticaret sitesi sahibi, ürünü faturasıyla birlikte alıcı olan kişiye gönderir. Alıcı ürünü teslim aldıktan sonra ürünü teslim aldığına dair sanal mağaza sahibine işlem yaparak onay verir. Tedarikçinin komisyon ücreti kesildikten sonra satıcının para hesabına aktarılır. Yasal olarak tedarikçinin aldığı komisyon bedelinde tedarikçiye fatura kesilir.

  Reklam ve Doping Ücretleri
  C2C pazarlama sisteminde, e-ticaret sitenize reklam alanlarına reklam alarak da para kazanmanız mümkündür. Ana sayfada vitrin, kategori sayfalarına ise doping uygulamaları yapılabilir. Bunun yanı sıra e-ticaret sitesi Google AdWords reklamları entegre edilerek çok iyi bir gelir elde edilebilir.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.