Neler yeni

Broken Link (Kırık link)

 • Görüntüleme Görüntüleme: 611
 • Son güncelleme Son güncelleme:
 • 1596531781712.png


  İngilizce olarak Broken Link ve Dead Link olarak tanımlanan “kırık link” web sitelerinde herhangi bir hata nedeniyle açılamayan sayfaları ifade ediyor. Söz konusu durum bozuk bir bağlantı ya da boş veya var olmayan bir dış sayfadan kaynaklanabiliyor. Bozuk bir linke tıkladığımızda karşımıza çıkan hata mesajı; kırık bir linkle karşı karşıya olduğumuzu gösterir. Kullanıcı olarak kırık linkle karşılaştığımız siteyle ilgili kötü bir izlenime kapılmak yüksek bir ihtimaldir. Söz konusu hatanın web master tarafından hızla düzeltilmesi gerekir. Peki, kırık link nasıl oluşur? Ve kırık link nasıl düzeltilir? İşte cevapları…
  Kırık Link Nasıl Oluşuyor?
  Kırık Link; ölü olarak da ifade edilen web sayfa bağlantılarıdır. Bahsi konu linkler pek çok farklı nedenle meydana gelebilir ancak en sık karşılaşılan nedenler;
  • Bağlantının web sitesi sahibi tarafından yanlış verilmesi,
  • Hedef web sitesinin ilgili bağlantıyı kaldırmış olması,
  • Hedef web sitesinin kalıcı olacak kaldırılmış olması ya da farklı bir uzantıya taşınması,
  • Kullanıcıları sahip olduğu güvenlik yazılımları ya da web sitesinin erişimini engelleyen özel bir güvenli duvarı,
  • Web sitesi sahibi tarafından, dışarıdan erişime kapatılmış olması (intranet sitesi ya da sınırlı erişim sayfalar)
  Sıralanan sebepler web sitesinde yer alan kimi sayfaların kırık link hatası vermesine neden olabilir. Kırık link hataları sonucunda kullanıcıların ekranından genellikle “404 – File or directory not found” uyarısı belirir. Ekranda beliren uyarıyla karşılayan kullanıcıların büyük bir çoğunluğu da ilgili sayfayı kapatarak web sitesini terk eder. Kırık link nedeniyle oluşan 404 hatalı sayfalar hem ziyaretçi kaybına hem de SEO açısından (Arama Motoru Optimizasyonu) sitenizin zarar görmesine neden olabilir. Peki, söz konusu sorun nasıl çözülür? Öncelikle sorunun tespiti ile işe başlamalısınız, sonrasında işiniz çok daha kolay olacaktır…
  Kırık Link Nasıl Tespit Edilir?
  Hatalı linkleri belirlemeden sorunu çözmek mümkün olmayacak…Öncelikle manuel yöntemle tek tek sayfa uzantılarını kontrol ederek tespit yapmanın mümkün olmadığını belirtelim. İnternet ortamında ücretsiz biçimde sunulan ve oldukça etkin biçimde çalışan bir çok site bulunuyor. İşte söz konusu web araçları;
  • Broken Link Check,
  • Dr. Link Check,
  • W3C Link Checker.
  Broken Link Check
  Broken Link Check, internet üzerinde çalışan etkin bir kırık link tespit sitesi. Yapmanız gereken tek şey, ilgili web sitesini açıp, sahip olduğunuz web sitesinin linkini ana sayfaya kopyalamak ve ardından Find Broken Links Now butonuna basmak. Kısa süre içinde kırık linkler sıralanacak ve ardından da sorunu nasıl çözeceğinize dair önerilere erişeceksiniz.
  Dr. Link Check
  Dr. Link Check de internet üzerinden çalışan kırık link tespit siteleri arasında yer alıyor. Web sitenizi ücretsiz biçimde kontrol edebilirsiniz ancak 2 bin 500 link ile sınırlandırılıyor. Daha üst sayıda linke sahipseniz paketi yükseltmek gerekiyor. İnternet üzerinden kolayca ulaşılabilen Dr. Link Check’in ana sayfasına link uzantınızı yazın ve ardından Start Check butonuna basmanız yeterli oluyor.
  W3C Link Checker
  Kırık link hataları konusunda en kapsamlı bilgiye W3X Link Checker ile erişebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, ilgili web sayfasını açmak ve site adresinizi açılan sayfadaki arama çubuğuna yazmak. Check butonuna bastığınızda kısa süre içinde web sitenizle ilgili; hem kırık linkleri hem de kod hatalarını tespit edebilirsiniz.

  1596531799419.png


  Kırık Link Nasıl Düzeltilir?
  Web sitenize dahil edeceğiniz küçük bir eklenti ile tespit ettiğiniz tüm kırık linkleri kolayca 301 yönlendirmeleriyle düzeltebilirsiniz. Bunun için Redirection isimli eklentiyi sisteminize kurun ve ardından eklenti ayarları kısmından kırık linkleri yazarak, yönlendirmeyi istediğiniz yeni bağlantıları belirleyin ve uygulayın. Gerçekleştireceğiniz işlem ile tespit ettiğiniz tüm kırık linkleri kolayca 301 yönlendirmesiyle düzeltebilirsiniz.
  Hazır bir eklenti ile kolayca sorunu çözebilirsiniz. Ancak sahip olduğunuz web sitesi alt yapısı, eklentileri kurmaya uygun değilse Robots.txt ile de botlara sayfalarınızı bildirebilirsiniz. Öte yandan Google Console üzerinden de Robots.txt test aracından da faydalanabilirsiniz.
 • Yükleniyor...

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.