Neler yeni

WordPress SEO Dostu Kalıcı Bağlantı Ayarlarını Nasıl Yapılır.

Ad
Soyad
Katılım
30 Mayıs 2019
Konum
web master
Konular
327
Mesajlar
493
Ticaret - 100%
1   0   0
  
iletişim
Meslek
Seo Danışmanı
Detay  
Meslek
Seo Danışmanı
Bu yazımda WordPress SEO dostu kalıcı bağlantı ayarlarını nasıl yapılır.

Yapılması en kolay SEO tekniklerinden birisi olan SEO uyumlu URL, düzgün kullanıldığı takdirde sitenize SEO açısından büyük katkılar sağlayacaktır. Bu yazı sayesinde WordPress sitenize SEO uyumlu kalıcı bağlantı ayarlarını yapabileceksiniz.

Kalıcı bağlantı dediğimiz olay, sitenizin URL yapısıdır. Yeni içeriklerinizi yayınladığınızda adres çubuğunda nasıl görüneceğini belirliyorsunuz.

WordPress kurduğunuzda varsayılan URL yapısı çok saçmadır. İçeriğiniz ile alakasız rakamlardan ve harflerden oluşur. Örneğin; yeni sitenize içerik girdiğinizde yazının URL adresi aşağıdaki gibi görünecektir.

Webien.Net: Webmaster Forumu /?p=10

Yukarıdaki gibi oluşturulan URL yapıları arama motorlarına ve kullanıcılara uygun değildir. Arama motorları içeriklerinizi taradığında dikkat ettiği ilk şey URL adresidir. URL adresi saçma sapan rakam ve harflerden oluşturulduğu için yazıyla uyum sağlanamaz. Arama motorları tarafından gönderilen botlar bunu alakasız olarak dizine eklediğinde içerik ve URL uyumsuzluğu nedeniyle arka sayfalarda yer alırsınız.

Ziyaretçileriniz arama motorlarından gelirken URL yapısına bakar. URL yapısı aradığım anahtar kelimelerin cevabını içeriyor der ve konuya gelir. Tıklanma oranınız iyileşir ve daha fazla organik trafik elde edersiniz. /konu-adı şeklindeki URL adresini ezberleyip geri gelmeleri de daha kolaydır. Kim /?p=229 şeklinde yer alan URL adresini aklında tutar ki?

Özetle URL yapısını anlamlı kelimelerden oluşturmamız şart.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nereden Değişir?


Admin Paneline giriş yaptıktan sonra > Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar kısmına tıklayın.

Kalıcı bağlantılar kısmına ulaştığınızda karşınıza altta paylaştığım resim gibi ekran çıkacak. Benim gösterdiğim şekilde değişikliği yapmanız ve kaydetmeniz gerekiyor.

En iyi url adresi, en kısa url adresidir arkadaşlar... Düz, Gün ve isim, Ay ve isim, Sayısal seçenekleri sizlere kesinlikle uygun değildir. Amacınız arama motorlarının seveceği şekilde url yapısı oluşturmaktır. yazı-ismi şeklinde olan kalıcı bağlantı ayarları arama motorları için en uygun olanıdır. Kalıcı bağlantıları yazı ismi olarak ayarladığınızda hit elde etmenize müthiş fayda sağladığınızı göreceksiniz.

Bu yazım umarım sizin için faydalı olmuştur. Kalıcı bağlantı ayarlarının SEO için çok önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Eğer hatalı bir url yapısına sahipseniz ve bu hatanızı fark ettiyseniz derhal SEO dostu kalıcı bağlantı ayarlarını düzenleyin.
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.