10 Adımda Yapılan Siber Saldırılar | Webien.Net: Webmaster Forumu

10 Adımda Yapılan Siber Saldırılar

Şu anda okunan:
10 Adımda Yapılan Siber Saldırılar

Katılım
30 May 2019
Mesajlar
198
Beğeni
52
Puanları
0
Konum
web master
Ticaret - 0%
0   0   0
10 Adımda 2020 Yılında Yapılan Siber Saldılar!

Her geçen sene teknoloji açısından yeni gelişmeler olsa da olanaklar bazı durumlarda sorun oluşturmak için yeterli olmaktadır. Aynı zamanda maddi alanlara yapılan saldırılardan korunma yöntemlerinin bilinmesi oldukça önemli bir durumdur.


10 Adımda 2020 Yılında Yapılan Siber Saldılar!.jpg

Dikkatli şekilde incelendiğinde 2020 yılında yapılan siber saldırılar asla hafife alınmaması gereken ve kesinlikle bana bir şey olmaz diyerek üstesinden gelinebilecek bir konu değildir. Düzenli şekilde yapılmakta olan ve çoğu kişinin fikir sahibi olmadığı ancak farkında bile olmadıkları operasyonlara karşı güçlü bir savunma mekanizması geliştirmesi gerekmektedir. 2020 yılında en çok tercih edilen siber saldırı türlerine buradan ulaşabilirsiniz.

1) Yapay Zeka Kullanılarak Yapılacak Olan Saldırılar

Bilindiği gibi veri güvenliği demek herkes için olmaz olmaz konuların başında gelmektedir. Kullanıcılar başta internet üzerinden kredi kartıyla yapılan alışverişlerde dikkat edilmesi gereken evrelere özen göstermemektedirler. Bu durumda çok kolay şekilde tıkladıkları bir link neticesinde tüm banka bilgilerini istenmeyen kişilerin ellerine geçmesine neden olmaktadırlar.

Zaman ilerledikçe bankalar daha dikkatli olunması için çalışmalarına hız katsalar da yine de müşteriler kesinlikle farkında olmadan hatalara düşüyor. Tam burada yüksek donanımlı yapay zekalarla yeni güvenlik evreleri duruma müdahale etmektedir. Kaliteli bir hizmet sunmak isteyen birçok marka yapılacak olan alışverişlerin çok daha dikkatli olmasını sağlamak için bu alandan faydalanmaktadır. Özellikle internet üzerinden yapılan küçük çaplı araştırmalar kesinlikle fikir edinilmesi için yeterli olacaktır.

2) DDOS Kullanılarak Yapılan Saldırılar

Öncelikle ilk defa duyanlar için DDOS saldırıları hakkında bilgi vermek gerekecektir. Dağıtılmış Hizmet Reddi anlamına gelen bu kısaltma sandığınızdan çok daha tehlikeli durumlara yol açmaktadır. Direk olarak resmi kurumlar ve hükümetlerin kontrol mekanizmalarını hedef almaktadır. Uzun yıllardır kötü niyetli hackerlerin kendileri belli etmek veya ünlü olmak için yaptıkları büyük çaplı girişimlerdir. Herhangi bir nedeni bahane ederek sistemin offline duruma geçmesine neden olmaları otomatik olarak başta yetkililer olmak üzere tüm ülkenin faal konumdan kapanmaya geçmesini hedefler. 2020 yılının ortasına geldiğimiz dönemlerde direk olarak kullanıcılar otomatik olarak dengeli biçimde irdelemekte ve aşama kaydetmektedir.

3) 5G Kullanılarak Yapılacak Olan Siber Saldırılar

Çoğu insanın sabırsızlıkla beklediği fakat birçok ülkenin henüz tanışmadığı bu teknoloji beraberinde çok sayıda sorun ve soru işaretini getirdi bile. Dikkatli şekilde incelendiğinde karşımıza çıkan ilk sonuç sunulan hizmetin çok geniş bantlar üzerinden devam edeceği olmasıdır. Yeni bir seviye ulaşım ağının kullanılması 4G gibi sadece hızlı internet anlamında değil çok daha farklı kulvarlarda sahne almasına neden olmaktadır. Gelişim sağlanacak olan alanlarda kesinlikle gösterilen ilginin direk olarak veri bilgileri üzerinden devam edeceği kesinliğidir. Sağlık sektörü üzerinden 5G teknolojisi kullanılması çok sayıda insanın gözü kapalı bilgilerinin paylaşması anlamı taşımaktadır.

4) Hedefi Belli Fidye Talep Edilen Yazılım Korsanlığı

Gerçekleştirilmek istenen saldırıların en popüler olanlarından birisi de kesinlikle hedef fidye olarak bilinen saldırı şekli olacaktır. Kişiler farkında bile olmadan tüm ağlar üzerinden bilgilerini paylaşmakta ve kesinlikle müdahaleden çıkan durumlara dönüşen hatalara düşmektedirler. Hızla yayılan teknolojiler sayesinde cep telefonlarından bilgisayarlara varana kadar aşama kaydedilmesi kaçnılmaz oluyor. Sıradan kişilerden tutun sağlık bakanlıklarına kadar devam eden süreçte kesinlikle geçerli olan durumlara karşı ekstra önlemler alınmaya devam edilmektedir. 2020 yılına girilmesiyle bu alanda çok büyük bir patlama yaşandığı tüm internet alemi tarafından bilinen ve beklenen bir durumdu. Tüm bu gelişmeleri yakından takip etmek herkes için mecburi bir konuya dönüşmektedir.

5) Mobil Cihazlar Üzerinden Yapılan Saldırılar

Son yıllarda teknoloji adına en büyük gelişmeler kuşkusuz cep telefonları ve bilgisayarlar üzerinden devam etmektedir. Tüm markalar birbiri ardına durmadan yeni modelleri piyasaya sürerken internet dağıtıcıları da bu cihazların daha aktif kullanılması için yeterli zeminin hatta fazlasının oluşturulması için zemin hazırlamaktalar.

Durum böyle olunca 2020 yılında cep telefonları üzerinden yapılan siber saldırılar alanında da çok ciddi bir artış gözlenmektedir. Dünyanın her noktasında yüz milyonlarca telefon kullanıcısı aynı zamanda tüm bilgilerini şahsi telefonlarında tutmakta ve rahatlıkla sörf etmektedir. Hacker bu durumdan uzun zamandır faydalanmakta ve faydalanmaya da devam edecek gibi gözükmektedir.

6) Oltalama Yöntemi Bu Senede Devam Ediyor

Akla mantığa sığmayacak şekilde ilerleme kaydeden birçok yöntem geliştirilmektedir. Bunların başında da kesinlikle Phishing olarak bilinen yani oltalama sistemiyle bilgi çalma yöntemi geliyor. Örneğin sürekli olarak alışveriş yaptığınız bir marka üzerinden gönderilen bir mesaj belki firmanın hiç haberi olmadan atılan ve aynı zamanda başta banka bilgileri olmak üzere kimlik numaranızın öğrenilmesi adına yapılan bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece SMS yoluyla değil ilk olarak piyasaya düştüğü e-posta üzerinden devam eden bu konu her geçen daha fazla artış göstermektedir. Yapılan araştırmalar en eski hac türlerinin başında geldiğini kanıtlarken aynı zamanda popülerliğini de sürekli artırmaya devam etmektedir.

7) Kişisel Veriler Üzerinden Gerçekleştirilen Saldırılar

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm hükümetler şirketlere kişi verilerinin en üst seviyede tutulması adına baskı uygulamaktadır. Çünkü çok uzun zamandır kişiler farkında olmadan hesapları boşaltılmakta veya direk olarak kredi kartı üzerinden alışveriş yapılmaktadır. Dikkatli şekilde incelendiğinde gösterilen ilginin bu yönde ilerlemesi de kaçınılmaz olmaktadır. Dengelerin kurulu biçimde kullanıcılarına ulaşmasını engellemek başta bilgileri elinde tutmak zorunda olan firmalar üzerinden gerçekleşmektedir. Veri bilgilerini elinde tutan şirketlerin güvenlik zaafları birçok korsan tarafından yakından bilinmektedir. Direk olarak tüm bilgilere resmi evrak gibi ulaşmaları hızlı biçimde ortadan kaybolmalarına yaramaktadır. Diğer taraftan kesintisiz yapılan çok yönlü saldırılar kimler tarafından yapıldığının da elinde tutulmasına neden olmaktadır.

8) Siber Sigorta Yapılması En Üst Seviyeye Ulaşacak

Her konuda sigorta ve güvence altında işlem yapılması kişileri daha huzurlu işlemler yapılmasına sevk edecektir. Şirketler ellerindeki bilgilerin istenmeyen kişilere ulaşması sonucunda milyonlarca dolar ödeme yapmak yerine kesinlikle anlaşmalı oldukları markalardan ödeme almayı daha uygun göreceklerdir. Böyle bir durum hem firma sahipleri hem de kullanıcılar için daha rahat işlem yapma hakkı sunmaktadır. Gelişim gösterilmesi için öncelikle talep edilen tutarların istenilen ölçülerde olması gerekecektir. Çünkü milyonlarca kullanıcı adına sigorta almakta son derece maliyeti yüksek işlemler sunacaktır. Tüm dengeler kesinlikle bu tarz bilgiler ışığında yönlenecektir.

9) Ulusal Anlamda Kaygılar Yaşanılması Sağlayacak Olan Saldırılar

Başta 2020 yılının son dönemleri olmak üzere gelecek dönemlerde tüm ulusları yakından etkileyecek olan saldırılar düzenlenmesi kaçınılmaz olacaktır. Bakıldığında okumakta olduğumuz bilgiler sadece bir kişi ve tek kanal üzerinden değil binlerce noktadan belki milyonları bulan hacker timleri tarafından düzenlenmektedir. Her zaman için kontrol dışı gelişmelerin yaşanması ve internet ortamında çok çabuk yayılması aynı oranda problemleri beraberinde getirecektir. Gelişim sağlanması ve aşama kaydedilmesi adına çok daha güçlü alt yapıların oluşturulması gerektirmektedir. Her dönemde daha güçlü saldırılar altında devam edilmesi gerekecektir. Artış sağlanması beklenen ve yeni türlerin ortaya çıkma riski büyümektedir.
Özellikle son dönemlerde yaşanmakta olan siber saldırılar hakkında fikir sahibi olunması bile her vatandaşı kendi güvenliği açısından oldukça önemlidir.
 
Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar(Toplam:3) Üyeleri Gör
Üst