Neler yeni

ZAMLI Dul ve Yetim aylığı ne kadar oldu, kaç TL oldu? 4A-4B %75-50-25 orana ek artış! Ölüm aylığı alanların maaşı 2024

Full Nvme SSD Disk Desteği Sayesinde Çok Daha Hızlı Web Siteleri! 7/24 Destek. Ücretsiz Antispam Koruma. Ücretsiz Domain. Anında Aktivasyon

webci

Kurumsal üye
Ad
Soyad
Konular
55
Ticaret - 0%
0   0   0

iletişim
Meslek
Ruhen İşsiz
Detay  
Meslek
Ruhen İşsiz
Üyelik tipi
  1. Bireysel
Yeni yılın başlamasıyla birlikte, dul ve yetim maaşları da dahil olmak üzere birçok sosyal yardım ödemesinde zam meydana geldi. Yaşlılık aylığı, engelli aylığı, evde bakım parası gibi ödemeler de artış gösterdi. Bu çerçevede, eşini kaybetmiş olanlara dul maaşı, çocuklara ise yetim maaşı ödenmeye başlandı. Yapılan zamlarla birlikte, bu desteklerin alıcılarına daha etkin bir maddi destek sağlanması hedefleniyor.

Türkiye'de sosyal yardım programları kapsamında yer alan dul ve yetim maaşları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ın yaptığı açıklamaya göre, yeni yıl itibarıyla önemli bir zamla birlikte ödenmeye başlandı. Bakan Göktaş, gerçekleştirilen düzenlemelerin sosyal yardım programlarının aylık ödemelerini yüzde 50'ye yakın bir oranda artırdığını belirtti. Peki fark artışıyla dul ve yetim aylığı ne kadar oldu?

REFAH PAYI İLE DUL VE YETİM MAAŞI NE KADAR OLDU?

Emekli aylıklarına enflasyona bağlı olarak yüzde 37.57 artış yapılacaktı. Refah payı ile bu oran yüzde 42.6'ya yükseltiliyor. Buna göre en düşük emekli maaşı 10.000 TL'ye ulaştı.

📍Yüzde 75 oranında dul ve yetim aylığı alan bir kişi 7.500 TL,

📍Yüzde 50 oranında hissesi olan bir kişi 5.000 TL,

📍Yüzde 25 hissesi olan bir vatandaş ise 2.500 TL maaş farkı dahil yeni ödeme alacak.

Bu sayılar, belirtilen oranlarda yapılan zamların ardından elde edilecek yeni ödeme miktarlarını yansıtmaktadır.

DUL VE YETİM MAAŞI KİMLER ALABİLİR?

Ölen kişilerin ardında kalan eş ve çocukları için oluşturulan fon, hayatta kalanların ekonomik olarak mağdur olmamalarını sağlar. Vefat eden kadın ya da erkek eşlerden biri durumunda, dul maaşı diğer eş tarafından talep edilebilir. Benzer şekilde, çocuklara yönelik yetim maaşı ise cinsiyet ayrımı gözetmeksizin verilir.

Halk arasında "ölüm aylığı" olarak bilinen dul ve yetim aylığı, ölen sigortalının eşine ve çocuklarına yönelik bir destektir. Bu aylık, kadın ya da erkek fark etmeksizin hak sahiplerine sunulur. Dul aylığı, ölen sigortalının eşine bağlanan aylık olarak adlandırılır ve Medeni Kanunlara uygun evlilik bağı şartını taşır. Çocuklara yönelik yetim aylığı ise "yetim aylığı" olarak bilinir. Bu aylık, kız ya da erkek çocuklar arasında cinsiyet ayrımı yapmaz, ancak çocukların maaşları alacakları süreleri etkileyebilir.

.

zirachulla07

Süper WMod
Ad
M*****
Soyad
Ç****
Konular
27
Ticaret - 0%
0   0   0

iletişim
Meslek
öğrenci
Detay  
Meslek
öğrenci
3 kuruş paraya kim nasıl geçinir. Emekli maaşlarının 22.500 lira olması gerekiyor.

Yorum

UnknownSouL

Yönetici
Ad
Y**********
Soyad
E**
Konular
119
Ticaret - 0%
0   0   0

iletişim
Meslek
web designer
Detay  
Meslek
web designer
Üyelik tipi
  1. Kurumsal
buda ülkemizin gerçekleri maalesef yapacak birşey yok

Yorum

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.