WordPress Google AMP Eklentisi Kurulumu ve Ayarları | Webien.Net: Webmaster Forumu

WordPress Google AMP Eklentisi Kurulumu ve Ayarları

Şu anda okunan:
WordPress Google AMP Eklentisi Kurulumu ve Ayarları

ferdi

Yeni Üye
Katılım
9 Eyl 2019
Mesajlar
277
Beğeni
43
Puanları
0
Konum
istanbul
Ticaret - 0%
0   0   0
Google AMP Nedir? Ne İşe Yarar?

Accelerated Mobile Pages (AMP) olarak ortaya çıkarılan sistem, hızlandırılmış mobil sayfalar şeklinde açıklanır. Google şirketinin zaman içerisinde mobil ortamlara daha da ağırlık vermesi ile birlikte web sitelerinin mobil cihazlarda çok daha verimli, daha hızlı ve daha etkin bir şekilde kullanılması için geliştirilmiş olan bir framework sistemidir.

AMP HTML sisteminin de artık çıkarılması ile birlikte sıfırdan yazılımlara da düzenli bir şekilde uygulanabilen bu sistem, WordPress sistemler için de çok önemliydi. Artık eklenti sayesinde web sayfalarımızı Google AMP uyumlu hale getirmek de son derece mümkün oluyor. Bu sayede daha verimli olarak arama sonuçlarında listelenme şansına sahip oluyoruz.

WordPress için Google AMP Eklentisi Dosyaları
WordPress için bu sistemi ücretsiz ve verimli bir şekilde kullanabilmek üzere kurmamız gereken iki eklenti mevcuttur. Bu eklentiler şu şekilde;

1-) WordPress AMP Eklentisi (Geliştirici: Automattic):

2-) AMP for WP – Accelerated Mobile Pages (Geliştirici: Ahmed Kaludi, Mohammed Kaludi):

Bu eklentilerin ikisini de aktif ettikten sonra ayarları henüz yapmadan sistem aktif hale gelecek ve AMP uyumlu hale gelecektir. Eklentilerin aktifleştirilmesinin ardından ( ) şeklinde sonuna /amp ekleyerek sorunsuz bir şekilde önizleyebileceksiniz.

WordPress için Google AMP Eklentisi Ayarları
1-) Eklentileri aktif ettikten sonra sol tarafa GETTİNG STARTED şeklinde bir menü eklenecektir. Buraya tıklıyoruz ve ilk seçenek GENERAL olacaktır. Buradaki ideal ayarlar aşağıdaki gibi olmalıdır.2-) İkinci seçenek olan DESIGN kısmında AMP görünümünü ve renklerini değiştirebileceğiniz kısımdır. Burada çok fazla değişiklik yapmanız gerek yok. Gerek görürseniz renk ayarlarını düzenleyip önizleyebilirsiniz.

3-) WordPress Google AMP eklentisi Yoast SEO eklentisi ile tam uyumluluk gözeterek çalışır. Sol menüdeki SEO sekmesine geldiğinizde eğer ki Yoast SEO eklentisini kullanıyorsanız;

  1. Add Meta Tag from Yoast
  2. Yoast Custom Description for AMP Page
seçeneklerini ON hale getirebilirsiniz. Diğer eklentilerde bu kısım OFF olarak kalırsa isabetli olacaktır.

4-) MENU kısmı, AMP sayfanızdaki menü düzeninizi baştan aşağıya sorunsuz bir şekilde yönetebileceğiniz kısımdır. Bu kısımda menü görünümü ve düzeni tamamen sizin elinizdedir.

5-) ADVERTISEMENT kısmı ise mobil sayfalarınıza reklam yerleşimi yapabilmeniz için hazırlanmış kısımdır. Ayar panelinde reklam boyutları ile alakalı olarak tüm seçenekler sizlere sunulmuştur. Düzenli reklam yerleşimi yapabilirsiniz.

6-) SINGLE kısmına geldiğimizde ise tekil yazı ayarlarını yaparsınız. Mobil ekranda görünmesini istediğiniz ilgili yazılar miktarı ya da bu gibi tüm ayarları yapabiliyorsunuz. En ideal ayarları bizler aşağıdaki gibi olacak şekilde uyguladık.7-) SOCIAL kısmında sizlerin de anlayabileceğiniz üzere hızlandırılmış mobil sayfanızda kullanacağınız sosyal medya linklerinizin ayarlarını yapacaksınız.

8- ) TRANSLATION PANEL ise AMP sayfanızda kullanacağınız çevirileri ayarladığınız bölümdür. Bu kısımda İngilizce karşılıklarının karşısına TÜRKÇE değerlerini bizzat kendiniz girerek AMP sayfanızı TÜRKÇE diline çeviriyorsunuz.WordPress Google AMP Eklentisi Kurulum Videosu

 
Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar(Toplam:1) Üyeleri Gör
Üst