Site Haritasına Neden İhtiyaç Duyarız?

Şu anda okunan
Site Haritasına Neden İhtiyaç Duyarız?

1604823735931.png


Arama motorlarının bazı standartları vardır. İşte bu standartlar sayesinde arama motorları, web sitelerini çeşitli anahtar kelimelerde olması gerektikleri sayfalarda konumlarlar. veya parametreler olarakta söyleyebiliriz. Google web sitelerini 250 civarı farklı metrik kullanarak sıralar.

İyi bir seo için Google’ın web sitelerini sıralarken kullandığı algoritmaları bilmeniz ve SEO çalışması yaptığınız web sitelerini bu algoritmalarca düzenlemeniz gerekir. Seo uzmanları bu konuya çok daha hakimdir. Seo uzmanları sıralamayı çok iyi takip eder ve onu manipüle eder

Peki Site haritası nedir?
Googlenin sitemizi neye göre okuması ve ve taraması gerektiğini işte bu site haritaları sayesinde düzenleyebiliyoruz.

peki şöyle diyelim ben site haritası yapmayım herşeyi google'ye yani akışına bırakayım.

Şimdi bunun olumsuzluklarını sıralayalım

Google, web sitelerinin sayfalarını sol baştan taramaya başlar ve bizim web sitelerimizde sol üstte genelde logo olur. Halbuki, logo yerine mottonuzu ya da sizi tarif eden kısa bir cümleyi sol üstte koymanız her zaman daha iyi olacaktır. Örneğin, e-ticaret sitesiyseniz “Güvenli Alışveriş”, haber siteleri için de “Güncel Haberler”, “En Doğru Haber” gibi metinler düşünülebilir. Hele ki bu metne bir sayfa bağlar yani link verirseniz tadından yenmez. Böylece bir türlü ana sayfanızda geçirmediğiniz bazı anahtar kelimeleri ve içerikleri bu metne bağladığınız sayfa içinde geçirmeniz mümkün olur.

Kendince ve tamamıyla “Hür iradesi” ile web sitesini tarayan Google, elbette site haritasının olduğu senaryoya göre biraz daha geç bitirecektir işini. Çünkü bizler site haritası ile Google’a neyi nasıl tarayıp nerede konumlandıracağı hakkında bilgileri hazır olarak veririz. Site haritası koymadığımızda Google’ın bunu kendi kendine düşünmesi gerecektir, o da biraz zaman alır. Ayrıca site haritanız olmadığında, yüklediğiniz yeni içeriklerin Google’da dizin alması, site haritası olan bir web sitesine göre daha uzun sürecektir. Çünkü site haritaları sayesinde web sitesi sahipleri, Google’a hangi içeriğini ne kadar sıklıkla tarayabileceğini belirtebilirler.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Bu konuya kimler baktı (Toplam: 0) Detayları gör

Üst