SEO Çalışmalarında Plan Nasıl İşler?

1565428645913.png

SEO Çalışmalarında Yol Haritası Nasıl Belirlenir ?

Eğer siz de geçmişte yaşadığınız bazı olumsuzluklardan dolayı SEO firmalarına veya hizmet veren şahıslara güvenemeyenlerdenseniz sitenizin SEO yükünü tek başına sırtlanmışsınız demektir. Bu yükü başarıyla taşımak da plan, program, düzen ve istikrar gerektiren bir iştir.
O nedenle SEO çalışmalarında yol haritanızı doğru belirlemelisiniz.

1. Hedeflerinizi Belirleyin
Organik aramaları arttırmak, sitenin sahip olduğu ziyaretçi kitlesini ve potansiyelini arttırmak, siteyi daha üst sıralara taşımak…
Bunlar genel olarak birçok kişinin klasik hedefleridir. Hedeflerinizi bunun gibi genel hedefler ve özel hedefler olmak üzere ikiye ayırmalı ve belirlemelisiniz. Özel hedefe örnek verir misin derseniz ” Şu kelimede şu şu sıralara oynayacağım, 2 ay içinde şu kadar organik aramaya ulaşacağım ” gibi hedefler özel hedeflere örnektir.

2. Eksiklerinizi Belirleyin
Öncelikle objektif olun. O site sanki sizin değil ve siz dışardan başka birinin sitesinin eksiklerine bakıyorsunuz, o şekilde yorumlayın.
  • Teknik
  • İçerik
  • Sosyal Medya
  • Backlink
  • Kullanıcı Deneyimi
gibi kategorilerde sitenizin eksiklerini belirleyin ve bir yere not alın.

3. Eksiklerinizi Giderin
Evet artık eksiklerinizi biliyorsunuz, çalışmanıza daha sağlam başlamak için en başta bu pürüzlerden kurtulmak gerekli. O nedenle eksiklerimizi gidermeliyiz.
Bu aşamada eksiklerimizi nasıl gidereceğimiz konusunda kaynaklarımızı, yapabileceklerimizi gözden geçirmeli, gerekirse uzman desteği almalıyız.
Yola arızalı arabayla çıkmayın!

4. Rakiplerinizi İnceleyin
Rakiplerinizi İnceleyin


Muhakkak çalışmaya başlamadan önce rakiplerinizi gözden geçirin, ne yapmışlar da iyi sıralara sahip olmuşlar irdeleyin. Rakibinizin pozitif yönlerini alın, negatif yönlerini elinizin tersiyle itin!
Örneğin rakibinizin backlink profilini inceleyerek siz de onun backlink aldığı kaliteli yerlerden backlink alabilirsiniz. Ahrefs, Semrush, LRT gibi araçlarla rakibinizin backlinklerini görebilirsiniz.

5. Plan Yapın
Neyi ne zaman yapacaksınız ? Ne zaman hangi backlink kaynağından faydalanacak, ne zaman o içeriği gireceksiniz ? Bunlar için net tarih ayarlamak zor olsa da kısmi tarihler belirlemek önemlidir. Haftaya şunları şunları yapacağım diyebilirsiniz mesela.
Bu, çalışmalarınıza bir düzen ve disiplin getirecek ve size istikrar sağlayacaktır.

6. Başlayın!
Her şey hazırsa artık çalışmanıza başlayabilirsiniz. Çalışmanızda rakibinizin olumlu yönlerini kendi sitenize yansıtmaya çalışın, bunun yanında hazırladığınız program taslağına da bağlı kalın!
İstikrarlı ve azimli bir şekilde devam ettiğinizde başarı her daim sizinle olacaktır.
 
Son düzenleme:
Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar(Toplam:0) Üyeleri Gör
Üst