Script Nasıl Yazılır? | Webien.Net: Webmaster Forumu
SEO Eğitimi

Script Nasıl Yazılır? (1 Kişi içerde)

Şu anda okunan
Script Nasıl Yazılır? (1 Kişi içerde)

776


İnternet’te gün içinde bayağı zaman geçiriyoruz ve onca internet sitesine giriyoruz. Peki bu internet sitesinde sistem nasıl işliyor? onca resim yazı nerede depolanıyor. Bizim tıkladığımız linkler nasıl bir yapı ile doğru sayfaya gidiyor bize verileri gösteriyor ? İşte bunlar hepsi web yazılımı olup belli bir algoritma içerisinde gelişmektedir. Peki script yazmak istiyorsak neler yapmalıyız nasıl yapmalıyız ? Sırasıyla;
1 – Programlama Dili Öğrenin
Web sitesi kodlamak için bir kaç tane dil vardır kullanabileceğiniz. Benim size önerim dünyada en çok kullanılan en çok kaynağa sahip olan PHP’dir. PHP ile web yazılımları kodlayabilir bunları ister satabilir ister kullanabilirsiniz.
2 – Yerel Sunucu Kurulumu
PHP dilini öğrendik. Sıra geldi yerel sunucu kurmaya bunun için appserv, xampp gibi programları araştırıp kurulumlarına bakabilirsiniz.
3 – Projenizi Oluşturun
Kodlamak istediğiniz projeyi önce bir kağıda çizmeniz ve detaylarını düşünmeniz sizin yararınıza olacaktır. En azından nasıl bir yol izleyeceğinizi öğrenirsiniz.
4 – Artık işe koyulalım. İlk adım : Ayar Dosyamız
Kullanacağımız ya da satmak istediğimiz yazılımlar HTML standartlarında olmayacağı için kesinlikle yönetim paneli gibi şeyler olması gerekmektedir. Bu yüzden ilk olarak mysql ayarlarını gerçekleştirerek veritabanı işlemleri ile entegre edelim. Örnek arama : PHP Mysql ile Veritabanı Bağlantısı
5 – Veritabanını Oluşturun
Veritabanını phpmyadmin üzerinde oluşturduktan sonra tablo ve kolonlarınızı oluşturun.
6 – Giriş Ekranını Kodlamaya Başlayın
Artık giriş panelinizi yapmaya başlayarak admin paneli işlemlerine başlayabilir devam edebilirsiniz.
Bir önceki yazımız olan WordPress mi Blogger mı ? başlıklı makalemizde blogger, wordpress ve wordpress mi blogger mı hakkında bilgiler verilmektedir.
 

Bu konuya kimler baktı (Toplam: 0) Detayları gör

Tips
İpucu
Üst