PUBG Oyununu Kasmadan, Daha Hızlı Oynamanız İçin İpuçları | Webien.Net: Webmaster Forumu

PUBG Oyununu Kasmadan, Daha Hızlı Oynamanız İçin İpuçları

Şu anda okunan
PUBG Oyununu Kasmadan, Daha Hızlı Oynamanız İçin İpuçları

PUBG Kasma Sorunu Nasıl Çözülür? PUBG’yi Daha Hızlı Oynamanız İçin İpuçları


750


PUBG yani Playerunknown’s Battlegrounds son iki yıla damgasını vuran oyun oldu. Artık akıllı telefonlar ve tabletlerde de oynanabilen PUBG, bu tarz oyunlara meraklı olanların başından kalkamadığı bir yapım haline geldi. Oyunun gerek akıllı telefonlar gerekse bilgisayarlar için epey sistem zorlayıcı bir yapısı var. Bundan dolayı birçok kişi PUBG kasma sorunu illetinden kurtulmaya çalışıyor. Eğer siz de bu sorundan muzdaripseniz bu listemiz işinize yarayabilir. Önce PUBG Mobile, ardından PUBG PC sürümü için PUBG kasma sorunu çözümleri listemiz karşınızda.

1. PUBG Mobile kasma sorunu için mobil cihazınızın RAM’ini rahatlatınAkıllı telefonlar ve tabletler, özellikle de Android işletim sistemiyle çalışan mobil cihazlar RAM tüketimi konusunda epey problemlidirler. Arka planda çalışan uygulamalar sistemin RAM miktarını acımasızca harcarlar. Eğer PUBG Mobile’in yükleme sürelerinin uzunluğundan ve oyun içi kasma sorunlarından şikayetçiyseniz bir RAM boşaltma uygulaması edinin. Eğer mobil cihazınızda ön yüklü olarak gelen bir RAM rahatlatma uygulaması varsa hiç ekstra uygulama yüklemeyin, elinizdeki uygulamayı kullanın. Oyuna girmeden önce sistemin RAM’ini boşaltırsanız PUBG Mobile’de nispeten daha yüksek performans alacaksınız.

2. PUBG Mobile için mobil cihazınızın depolama alanında olabildiğince geniş boş alan açınMobil cihazlarda yaklaşık olarak 1,5 GB boş alan gereksinimine sahip olan PUBG Mobile, bu gereksinimle yetinmeyip daha fazlasını istiyor. Mobil cihazınızın depolama alanında ne kadar fazla boşluk varsa oyun o kadar rahat çalışıyor. Sistemin de depolama alanını aktif olarak kullandığını düşünürseniz bu oyunu rahatça oynamak için en az 2-3 GB arası boş alanı hazır tutmanız gerekiyor. Öncelikle mobil cihazınızda çok kullanmadığınız uygulamalardan kurtulun ve yıllardır yüzüne bakmadığınız fotoğrafları ve videoları ortadan kaldırın.
Bunun dışında sistemdeki depolama alanının bir kısmını boşaltmak için oyuna girmeden önce gereksiz dosyaları temizleyen uygulamaları kullanabilirsiniz. Mobil cihazınızda bu tip bir sistem bakım uygulaması ön yüklü geldiyse uygulama mağazalarındaki çözümleri aramayın ve yüklü olan uygulamayı kullanın. Bu sayede biraz daha depolama alanı tasarrufu yapabilirsiniz.

3. PUBG Mobile kasma sorunu yaşamamak için grafik ayarlarını “Orta” ya da “Düşük” seçeneklerine getirinRAM’i ve depolama alanını rahatlatmanıza rağmen PUBG kasma sorunu devam ediyorsa oyunun Ayarlar menüsünde yer alan Orta ya da Düşük grafik ayarlarını tercih edin. PUBG Mobile, piyasadaki birçok akıllı telefon ve tablet için son derece zorlayıcı grafik detaylarına sahip bir oyun. Bu yüzden oyunun performansını artırmak adına görsel kaliteden taviz vermekten kaçınmayın. Sonuçta bu bir online hayatta kalma oyunu. Eğer oyunun en büyük keyfi olan “kazanma” hissini yaşamak istiyorsanız grafik detaylarınızdan feragat etmek durumundasınız.

4. Çözünürlük ayarları değiştirilebilen bir akıllı telefon kullanıyorsanız çözünürlüğü düşürmeyi deneyinSamsung’un yeni nesil Galaxy S ve Note serisi akıllı telefonlarıyla birlikte piyasadaki bazı diğer Android cihazlarda ekran çözünürlüğünü düşürme seçeneği bulunuyor. Cihazın “Ayarlar” menüsünde “Ekran” alt menüsü içerisinde bulunan “Ekran Çözünürlüğü” menüsüne ulaşarak telefonunuzun ekran çözünürlüğünü düşürebilirsiniz. PUBG Mobile gibi detaylı mobil oyunlar QHD ya da WQHD çözünürlükte epey yavaş çalışacaktır. Eğer bu imkana sahipseniz mobil cihazınızın çözünürlüğünü 720p’ye düşürüp oyunun performansını belirgin şekilde artırabilirsiniz.

5. PUBG kasma sorunu bilgisayarda yaşanıyorsa önce oyunun sistem gereksinimlerine dikkatlice göz atınBilgisayar oyunları çeşitli sistem gereksinimlerine sahiptir. Bazı oyunlar minimum sistem gereksinimlerinin altındaki bilgisayarlarda da çalışırlar, ancak bu çalışma düşündüğünüz gibi akıcı bir çalışma olmaz. PUBG’nin bilgisayarlarda hangi sistem gereksinimlerine sahip olduğunu aşağıdaki listelerden öğrenebilirsiniz.

PUBG minimum sistem gereksinimleri
– 64-bit işlemci ve 64-bit işletim sistemi
İşletim sistemi: 64-bit Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
İşlemci: Intel Core i5-4430 / AMD FX-6300
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 960 2GB / AMD Radeon R7 370 2GB
DirectX: 11
: İnternet Bağlantısı
Depolama: 30 GB boş alan
PUBG tavsiye edilen sistem gereksinimleri
– 64-bit işlemci ve 64-bit işletim sistemi
İşletim sistemi: 64-bit Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
İşlemci: Intel Core i5-6600K / AMD Ryzen 5 1600
Bellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB / AMD Radeon RX 580 4GB
DirectX: 11
: İnternet bağlantısı
Depolama: 30 GB boş alan

6. Bilgisayarınız yeterli sistem gereksinimlerine sahipse ve PUBG kasma sorunu devam ediyorsa temizlik yapınBurada bahsettiğimiz temizlik, mobil cihazlarda verdiğimiz tavsiyelerin aksine RAM boşaltma ya da depolama alanında yer açma değil. Bilgisayarınızın fiziksel temizliği, oyunların performansını yükseltme konusunda düşündüğünüzden çok daha fazla olumlu etki yaratabilir. Eğer güçlü ama birkaç yıllık bir bilgisayara sahipseniz bilgisayarınızın soğutucu fanları tozla dolmuş olabilir, işlemci ve ekran kartınızın termal macunları kuruyup beton kıvamına gelebilir. İyi bir oyun performansı için bilgisayarınızın kasasını açın, eğer konuya hakimseniz tüm parçaları çıkarıp güzel bir temizlik yapın. Eğer bilgisayar donanımlarına ustalık seviyesinde hakimseniz işlemci soğutucunuzun ve ekran kartı soğutucunuzun termal macunlarını tazeleyin.
Bilgisayarınız ısınma sorunlarından kaynaklı bir yavaşlama davranışı içerisindeyse bu temizlikten sonra derin bir nefes alacak, oyun performansınızı belirgin şekilde artıracaktır. Şunu unutmayın, fazla ısınan işlemciler ve ekran kartları yanmamak adına kendilerini otomatik olarak yavaşlatırlar. Bu da doğal olarak oyunlarda düşük performans almanıza sebep olur.

7. PUBG sistem gereksinimlerini ucu ucuna karşılayan bir bilgisayara sahipseniz grafik detaylarınızdan taviz verinAmansız bir rekabet ortamına sahip olan PUBG’de en küçük bir tekleme, en ufak bir kasma aniden ölmenize sebep olabilir. Eğer bilgisayarınız oyunun ancak minimum sistem gereksinimlerini karşılayacak güçteyse grafik ayarlarınızdan taviz vermekten çekinmeyin. Oyun ne kadar iyi görünüyor olursa olsun sürekli ölerek keyif almanız mümkün değil bunu unutmayın.
Grafik ayarlarından taviz verirken önce “Anti Aliasing” yani kenar düzeltme seçeneklerini düşürün. Bu grafik seçeneğini düşürmek biraz daha tırtıklı kenarlar görmenize sebep olacak ama grafik detaylarından fazla taviz vermeden daha yüksek performans almanızı sağlayacak.
Eğer Anti-Aliasing seçeneğini düşürererk çözülmeyecek kadar düşük performansla karşı karşıyaysanız sırasıyla Screen Scale (Ekran Ölçeği), Resolution (Çözünürlük), Post Processing, Shadows (Gölgeler), Foliage (Bitki Detayları) ve View Distance (Görüş Mesafesi) seçeneklerini düşürerek denemeler yapabilirsiniz.

8. İyi bir soğutma sistemine sahipseniz donanımlarınızı overclock yapmayı deneyinOverclock ya da bilinen Türkçe karşılığıyla hız aşırtma, yaşlanmaya yüz tutmuş bilgisayarlar için iyi bir performans çözümü olabilir. Özellikle işlemci darboğazı yaşayanlar ya da bilgisayarının potansiyelini biraz daha verimli kullanmak isteyenler PUBG kasma sorununun üstesinden gelmek için overclock yapmayı deneyebilirler. Bu işlemi ileri seviye kullanıcılar BIOS üzerinden, standart kullanıcılar ise MSI Afterburner gibi nispeten kolay kullanımlı yazılımlar üzerinden yapabilirler. Eğer konu ilginizi çektiyse MSI Afterburner’ı bu bağlantıdan indirip deneme yapmaya başlayabilirsiniz.
Bu noktada çok önemli bir bilgi verelim, bilgisayarınıza aşırı derecede overclock yapmak donanımlarınıza zarar verebilir. Isı değerlerini kontrol etmeyen ya da standart soğutucularla overclock yapmayı deneyen oyun tutkunları bu işlemi uygulayarak üzücü sonuçlarla baş başa kalabilir. Overclock işini en son ihtimal olarak deneyin ve lütfen çok dikkatli olun.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Yorumlar

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar(Toplam:0) Üyeleri Gör
Üst