Önemsenmeyen Baş Ağrısı Sorunu | Webien.Net: Webmaster Forumu

Önemsenmeyen Baş Ağrısı Sorunu (1 Kişi içerde)

Şu anda okunan
Önemsenmeyen Baş Ağrısı Sorunu (1 Kişi içerde)

 • Konuyu başlatan


Neden Baş Ağrısı Çekeriz?
Çevremizdeki insanların ve kendimizin de sıklıkla şikâyet ettiği bir sağlık problemi olan baş ağrısı kafamızın belli bir noktasından başlıyor olmasının yanı sıra, aynı zamanda başın iç kısmı dışında, kafa derisi ve yüzü de kapsadığı görülebilir. Birbirlerine nispeten benzemeyen farklı nedenlerden oluşan çeşitli ağrılara yol açtığı gibi, kısa süreli baş ağrılarının yanı sıra haftalar boyunca süren ağrılarında olduğu görülmektedir. Aynı zamanda türlerine göre baş ağrıları iki farklı gruba ayrılmaktadır.
 • İkincil baş ağrıları
 • Birincil baş ağrıları
Baş ağrısı beyindeki ya da vücuttaki farklı bir hastalık yüzünden kaynaklanıyorsa bu ağrıya ’ikincil baş ağrıları’ denilmektedir. Ancak baş ağrısı başka hiçbir hastalığa bağlı kalmaksızın kendisi bir hastalık olarak ortaya çıkabilir. Başka bir hastalık yüzünden kaynaklanmayan baş ağrılarına ise ‘ birincil baş ağrıları’ denir. Günlük hayatımızda baş ağrısını pek fazla önemsemediğimiz görülmektedir. Eğer başımız ağrıdığı zaman bir aspirin ya da bir ağrı kesici alıp kısa bir sürede baş ağrısının geçmesini bekleriz. Çünkü sadece başımız ağrıdığını düşünür ve bir ağrı kesici aldıktan sonra baş ağrısının kısa bir süre içinde geçeceğini düşünürüz. Ancak baş ağrısının ciddi bir sağlık problemi olabileceğini düşünmeyiz. Öte yandan ayrım yapmaksızın hepsine ‘baş ağrısı’ olduğunu söylesek de, baş ağrısının migren, gerilim, küme gibi farklı çeşitleri ve farklı sebepleri vardır.

Birincil Baş Ağrısı Çeşitleri Ve Nedenleri

 1. Migren Ağrısı
 2. Gerilim Tipi Baş Ağrıları
 3. Küme Baş Ağrısı
Migren ağrısının niçin ortaya çıktığı henüz bilinmiyorsa da ancak genetik ve çevre faktörlerinin önemli rol oynadığı gösterilir. Migren beyin damarlarının çeşitli tetikçiler sebebiyle genişleyip tekrar daralmasıyla ortaya çıkan baş ağrıları olarak adlandırılır. Uzmanlara göre kan dolaşımı problemlerinin ve ağrı sinyallerini iletmede önemli bir etkisi olan, 5. Beyin sinirlerindeki değişiklerinin de migrene yol açma olasılığı üzerinde durulur. Öte yandan araştırmalar sonucunda serotorin ve başka ağrı düzenleyici kimyasalların migrenin görülmesinin yol açabileceği söylenmektedir. Migren esnasında düşük seviyede görülen serotonin kimyasalı, trigeminal sinirinin ‘nöropeptid’ molekülü salmasına sebep olan bir sinyal gösterir. Doğrusu beyin zarına ulaştığında ise migren olarak adlandırılan baş ağrısına sebep olur. Öte yandan uykusuzluk, açlık, stres ve şarap gibi birtakım besin türleri, ses ve görüntü gibi duyusal sinyaller muhtemel migren tetikleyiciler olarak gösterilir. Aynı zamanda kimi kadınlarda, normal hormon dalgalanmalarında migreni tetiklediği bilinmektedir.

Gerilim tipi baş ağrısı, boyun ve kafa derisini de içine alabilen bir ağrı olduğu söylenmektedir. Büyük bir çoğunlukla başın arka tarafında başladıktan sonra öne doğru yayılır. Omuz, boyun, kafa derisi ya da çene kaslarının gerilmesi bu çeşitteki baş ağrısının sebepleri olarak gösterilir. En fazla rastlanan baş ağrısı grubunda yer alan, anksiyete,depresyon, stres veya başın zedelenmesi, kas gerilimine ve baş ağrısına etkisi olduğu görülür. Başın sabit bir şekilde uzun bir süre tutulduğu zaman gerilim tipi baş ağrısına sebep olduğu gösterilir. Örneğin bilgisayar başında saatlerce çalışmak gibi, gerilim tipi baş ağrısının diğer tetikleyicileri ise aşırı derecede efor sarf etme, kötü uyku pozisyonu, uykusuzluk, halsizlik, sinüzit ya da göz yorgunluğu olarak sıralamak mümkündür. Aynı zamanda eski peynirler ve çikolata gibi gıdalar baş ağrısını tetiklediği gösterilmektedir. Yani bazı yiyeceklerin içindeki doğal veya yapay maddelerin baş ağrısını tetiklediği de söylenmektedir.

Küme baş ağrısı
, ansızın başlayarak kişiyi gece uykusundan uyandırabilecek kadar şiddetli olabilir. Bu ağrı gün içerisinde ara ara kendini gösterdiği gibi bu durum aylarca sürebilir. Daha sonra ağrı aynı şekilde kendiliğinden kaybolur ve aylarca ortaya çıkmaz. Bu tip ağrılarının sebebi kesin olarak bilinmiyor. Ancak bazı bilim adamlarının görüşlerine göre serotonin veya histamin salgısının aniden salgılamasıyla bir bağlantısı olduğu sanılmaktadır. Aynı zamanda parlak ışıklar, yüksek irtifa, sıcaklık ve fiziksel yorgunluk, küme baş ağrısını tetiklediği belirtilir. Küme baş ağrısı diğer baş ağrısı çeşitlerine göre daha az görülen bir ağrı çeşidi olduğu gözlem sonuçlarından tarafından ortaya konulmuştur.
 

Ekli dosyalar

 • oruc_tutmak_migreni_tetikler_mi_93673.jpg
  oruc_tutmak_migreni_tetikler_mi_93673.jpg
  16.9 KB · Görüntüleme: 24

tuncayalp

Platin üye
Paylaşım ekibi
Katılım
16 Eylül 2019
Konular
164
Mesajlar
189
Beğeniler
53
WBN Puanı
58
Konum
istanbul
Detay  
Katılım
16 Eylül 2019
Mesajlar
189
Beğeniler
53
WBN Puanı
58
Konum
istanbul
Bu günlerde grip olsak hastanelere koşuyoz
 
Yorum
Tips
İpucu
Üst