Müşteri Kaybetmeden Fiyatlarınızı Nasıl Artırırsınız? 10 Farklı Yol

1579162016488.png


10 başarılı girişimci en sadık müşterilerine fiyat artışlarını nasıl haber verdiğini açıkladı.
İşleri büyütmek için fiyatlarınızı arttırmanız gerektiği sizin için iyi haber olsa da bu durum müşterilerinizin pek de hoşuna gitmeyecektir. 10 başarılı girişimciye bu haberi müşterilerine nasıl verdiklerini sorduk.

1 – Dürüst olun

Ben saklamaya çalışmam. Müşterilerime fiyatlarını neden arttırdığımı açıklarım. Pazara göre hareket ettiğimi ve uzmanlık seviyemin başlangıç seviyesine göre ilerlediğini söylerim. Farklı şekillerde toptan indirimleri sunmaya çalışırım.

2 – Müşterilerinize teşekkür edin

Fiyatları arttırdığımda yaptığım ilk şey müşterilerime teşekkür etmek olur. Benimle çalışmaya devam ettikleri için ne kadar memnun olduğumu samimiyetle ifade ederim ve sonrasında da neden fiyatları yükseltmem gerektiği konusunda açık olurum. Neden daha fazla ödemeleri gerektiği ve neden ürünümüzün buna değdiğini anladıklarından emin olurum. Bu her zaman işe yaramaz ancak müşterilerin birçoğu anlama eğiliminde olur.

3 – Maliyetlerinizi açıklayın

Bazen fiyatları arttırmanız gerekir. Müşterilerinize neden fiyatları arttırdığınızı ve her ay ödeme yapmak için nasıl ekstradan harcadığını anlatın. Kendi giderleriniz arttıysa müşterilerinize bunun neden olduğunu anlatın. Ürününüze daha fazla para harcamaya başladıysanız ekstra özelliklerin onlara ne tür faydalar sağlayacağından bahsedin.

4 – Özellikler ekleyin

Araçlarınıza değerli bir özellik yüklediğiniz zaman bu fiyatlarınızı yeniden gözden geçirmeniz için büyük bir nedendir. Ürününüzün ilk zamanlarını bilen eski müşterileriniz durumu anlayacaktır ve ürünün geliştirilmesi ve özellik setinin büyümesiyle fiyatların değişebileceğinin farkında olacaklardır. Yeni özelliklerin eklenmesi anlaşma koşullarının yeniden gözden geçirilmesi için iyi bir nedendir.

5 – Daha düşük fiyatlı bir seçenek sunun

Müşterilerin değere odaklanması için onlara ikinci ve daha düşük fiyatlı bir seçenek sunun. Müşteriler kendileri için uygun seçeneği belirleyecektir. Bu yöntem özellikle düşük fiyatlı plan müşterilerin şu anda ödediğinden biraz daha az pahalı olduğu zamanlarda oldukça faydalı olacaktır.


6 – Beklenenden fazlasını sunun

Sağladığınız değerin fiyatın üstünde olduğundan emin olun. Bu sayede müşteriler fiyatlar artsa bile anlaşmanın hala uygun olduğunu düşünürler. Genel kabul görmüş bir kural olarak müşterilerinize beklenenden fazlasını sunun ve fiyat artışını en az 100 gün öncesinden duyurun.

7 – Değer katın

Fiyat artışını daha güzel bir hale getirmek için katma değer yaratmanız önemlidir. Ürününüzü her zaman iyileştirmelisiniz ancak bir insanı aynı şeyi daha ucuza alırken daha fazlasına almaya ikna etmeye çalışmak mantık dışıdır. Özellikler ekleyerek veya başka türlü değerler katarak fiyatı ayarlayın.

8 – Fiyatları karlılık yerine başka nedenlerden arttırın

Fiyatları arttırmak için taktikler vardır. Bununla birlikte müşterilerin artışı sadece daha iyi kar marjı elde etmek için yaptığınızı düşünmemeleri gerekir. Bunu yaptığınıza dair en ufak bir şey hissederlerse zarar görürsünüz.

9 – Açıklayın ancak özür dilemeyin

İşleriniz büyüdükçe ürününüzün de daha değerli hale gelmesi gerekir. Müşterilere daha iyi hizmet vermek için fiyatları arttırdığınızı kısaca açıklayın. Daha sonra devam edin. Bu bedele değeceğini kanıtlarsanız müşteriler de ürünü almaya devam eder.

10 – Müşterilerinizi bilgilendirin

Fiyatları yükseltmeden önce müşterilerin yüksek aşamalı plandan alım yapmalarına izin verin. Erken iyileştirmeler sayesinde güzel gelir elde edersiniz ve müşteriler fiyatlar yükselmeden satın alma şansı yakaladıkları için mutlu olurlar.

ALINTI
 

Yorumlar

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar(Toplam:3) Üyeleri Gör

Yeni WBN Tasarımları

Üst