Neler yeni
20TL'den başlayan fiyatlarla kendi bütçenize göre reklam verin.  DETAYLAR
Webien.Net: Webmaster Forumu

Bilgi paylaşım, Tanıtım ve E-Ticaret İçin şimdi aramıza katılın...

Konumlandırma, indeksleme ve optimizasyon arasındaki fark nedir?

deserto

İlaydam
Genel Mod
Developer
Katılım
23 Eyl 2019
Mesajlar
30
Tepkime puanı
8
Konum
Çorum
Site
www.megaimg.net


Web pazarlaması ve SEO alanında çalışmayanlar için, bir web sitesinin endekslenmesi, optimize edilmesi ve konumlandırılması gibi terimleri çözmek zor olabilir.

Ancak, farklılıklar ince görünebilir, kesinlikle anlaşılması gereken önemli kavramlardır. Birlikte bu rehberde bakalım.

İndeksleme yaparak, web sitesine ve sayfalarının varlığına ilişkin arama motoruna rapor vermeyi kastediyoruz.
Optimizasyon, web sitesinin sayfalarının kodunun doğru yönetilmesini içeren etkinlik anlamına gelir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, belirli HTML etiketlerinin kullanımını ve arama motorlarında indeksleme için kullanılacak doğru anahtar kelime seçimini içerir.
Konumlandırma ile, belirli bir anahtar kelime için, arama sonuçları sayfasında veya SERP’de İngilizce’de olabildiğince yüksek bir web sayfasının mevcudiyetini kastediyoruz.
Bu nedenle, bir site ne kadar iyi optimize edilirse, indeksleme ve dolayısıyla göreceli konumlandırma o kadar iyi ve hızlı olur.


Endeksleme, bir web belgesinin (sayfa) arama motorlarında (index) yer almayı başardığı süreçtir. Google gibi arama motorları, web sitesi sayfalarını dizine eklemek için çoğunlukla 5 sistem kullanır:

Örümcek/Spider : Bunlar endekslemek için yeni web sayfalarını avlamak için ağı araştırmak üzere programlanmış otomatik yazılımdır.

Ceck Url: Google Arama Konsolunda, URL’yi, bir sayfanın web adresini bildirmenizi sağlayan bir modüldür.

Site Haritası: XML biçiminde, bir web sitesinin tüm sayfalarını içeren ve sitenin kendisini dizine eklemek için arama motorları tarafından kullanılan bir dosyadan başka bir şey değildir.

RSS (Really Simple Syndication) (Gerçekten Basit Dağıtım): Bir web sitesinden yeni yayınlar veya haberler olduğunda bize bildirilmemizi sağlayan web içeriğini kullanma sistemleridir.

Google hizmetleri aracılığıyla: önceki seçeneklerden hiçbiri uygulanmadıysa, sayfada Google Adsense’i kullandıysanız veya siteye bir Gmail e-posta adresi girdiyseniz veya bir bağlantı eklenmişse, bir web sayfasının Google tarafından indekslenmesi söz konusu olabilir.

Sitemap nedir:
Daha önce, Site Haritasının bir sitenin tüm sayfalarını içeren bir dosyadan başka bir şey olmadığını ve sık sık ve hatta otomatik olarak güncellenebileceğini söylemiştik. Site Haritaları aracılığıyla arama motorları bir web sitesini endeksler, çünkü sonuçta, Site Haritası bir web sitesinin sayfalarının endeksidir.. yani Site Haritaları, web yöneticilerinin, arama motorları için tercihli bir şekilde, taranacak sitelerin sayfalarını belirtmelerini sağlar.

Web sayfalarının optimizasyonu:


Bir web sitesini arama motorları için optimize etmek, söz konusu sitenin sayfalarının örümcekleri tarafından okunmasını ve analizini iyileştirmeyi ve kolaylaştırmayı amaçlayan teknikleri uygulamak anlamına gelir.

Google, arama motorlarıyla ilgili neyin global referans noktası olduğunu, sayfanın kendisini optimize etmek için izlemeniz gereken sayfanın html kodunun sözdizimi ile ilgili yönergeler tanımlamıştır.

Ancak, bir siteyi optimize ederken, web sayfalarının son kullanıcıları arama motorları değil, okuyucular olduğunu her zaman hatırlamalıyız. Tek amacı olarak Google’da daha iyi konumlandırmaya sahip olan teknik değişiklikleri gerçekleştirmeye çalışmak istenen sonuçları vermeyebilir.

Arama motorlarında konumlandırma

Belirli bir anahtar kelime için arama motorlarının ön sayfasına bir web sitesi yerleştirmek basit ve acil bir iş değildir.

Tatmin edici ve kalıcı sonuçlar elde etmek istiyorsanız, bir uzmana başvurmanız gerekir: sözde SEO Uzmanıdır.

SEO, arama sonuçlarını belirlemek için arama motorlarının uyguladığı kural ve algoritmaların gelişimini inceleyen ve izleyen bir danışmandır.

Aslında, SERP'de (Arama Motoru Rapor Sayfası, arama motoru sonuç sayfası) (Search Engine Report Page) görünürlük kazanmak yalnızca site kodunu optimize etmek için yeterli değildir. Google’da konumlandırma, sürekli kontrol ve kontrol gerektiren, sadece bir SEO danışmanının garanti edebileceği strateji ve tekniklerin uygulanmasını gerektiren karmaşık ve değişen bir süreçtir.

İmrenilen "Google'daki ön sayfaya" ulaşıldığında, bu sonuç destek stratejileri uygulanarak sürdürülmelidir.

Bir web sitesinin konumlandırılması, mükemmel indekslemenin ve mükemmel optimizasyonun doğal sonucudur. Bazı görünürlük sonuçları, yalnızca markanızın büyüme sorumluluğunu deneyimli danışmanlara, SEO danışmanlarına emanet ederek elde edilir.
 
Üst