GREENBOX ve BLUEBOX Tekniği | Webien.Net: Webmaster Forumu

Webien webmaster forumlarına Hoşgeldiniz.

* Burada tamamen onaylı gerçek kişiler ile güvenli alışveriş yapın.

* Günde iki defa konunuzu otomatik en başa yükseltin (Ücretsiz)

*  webien tasarımlarını  ücretsiz indirin. Bütün bunlar ve daha fazlası!

GREENBOX ve BLUEBOX Tekniği

Şu anda okunan
GREENBOX ve BLUEBOX Tekniği

Şimdi arkadaşlar geldik benim ilgi alanlarımdan bir tanesine GREENBOX ve BLUEBOX Tekniği Altta alıntı yaptığım yazı var detaylı bir şekilde anlatılmış öncesinde bilmeyenler için ben anlatayım.

bazen bana diyorlar ya abi ben fooğrafımı vereyim beni atıyorum pizza kulesinin önündeymişim gibi montajlasana kimse anlamasın. bunun için fotoshop programını kullanıyoruz pazardan

arka planı silip başka arka plan koyuyoruz.

Bunun bide video şeklini düşünün. Peki nasıl oluyor söyleyim pazardan gidin yeşil perde alın pamuklu olsun ama boyuda sizi tamamen kapsayacak bir boyda olması lazım. sonra eve gelin perdeyi asın ve önüne geçin ve kamerayla bir video kaydı yapın öyle bildiğimiz maaliyetli kameralar değil iyi bir ceptelefonu kamerasıda güzel şeyler çıkarır

yalnız şuna dikkat etmeniz gerekiyor perde yeşil veya mavi farketmiyor yeliş kullanıyorsanız üzerinizde yeşili andıran hiç bir renk olmaması gerekiyor yani tam zıt renkleri giyinmeniz lazım
mavi perdedede aynı kural geçerli bunun nedeni ne diyceksiniz açıklayım

arkaplanızı video edit programında yok edicez arka plan ne yeşil üzerinizdede yeşili andıran bi renk varsa onuda beraberinde yok edersiniz. amacı bu.

asıl bu işin maharetini keylight eklentisi yapıyor tamamen bu eklenti

Bu eklenti hem adobe after effect hemde adobe premier programlarında kullanılıyor.

bu plugini kurduğunuzda programa bunun görevi mause ile bir tıklamayla arka planı yok ediyor ve arka plana istediğiniz görüntüyü koyuyorsunuz. ister video şeklinde olsun ister resim şeklinde arkaplanlar

bakın şimdi örnek bir video


şimdi malzemeleri söyleyim son olarak

1: yeşil perde pazardan alın pamuklu olcak maliyeti metresi 10 tl olsa 3 metre 30tl hadi bilemedin 50 tl
2. kamera cep telefonunuz bunda maliyet yok
3. eğer spot ışık kullanmak istiyorsanız bir tane alın olmasada problem değil ışığı iyi ayarlayın

4. Adobe aftereffect yada adobe premier programı bu programları full bulursunuz
5. ve en önemlisi keylight plugini


şimdi profesyonel filmler bu greenbox ve bluebox tekniğiyle nasıl yapılıyor izleyin bu konuda sormak istediğiniz varsa konu altına yazın


Greenbox Nedir?
Greenbox, ‘’kilit renk’’ denilen bir çekim hilesinin yapımcılar tarafından günümüzde en çok tercih edilen uygulamasıdır. Basit bir açıklama ile iki farklı görüntüyü birbiri üzerine oturtma işlemine yaramaktadır.

Greenbox uygulaması ile kişileri, yerleri, sahneleri dilediğinizce değiştime imkanınız bulunmaktadır. Ayrıca Greenbox uygulaması ile pahalı ya da tehlikeli sahneleri de en kolay şekilde çekebilirsiniz. Yani sizin de anlayacağınız gibi Greenbox teknolojisi tamamıyla bir çekim hilesi anlamına gelmektedir. Yeşil perde denildiğinde birçoğunuz aklından ‘’ haa bumuymuş’’ diye geçireceksiniz zaten. Filmlerde kullanılan bu teknolojik uygulamaların çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar;

 • Greenscreen (yeşil ekran)
 • Bluescreen (mavi ekran)
 • Greenbox (yeşil kutu)
1579554341445.png


Günümüzde daha çok yabancı bilimkurgu, fantastik, aksiyon türündeki filmlerde tehlikeli, olağanüstü sahneler görmekteyiz. Bu filmlerde görmüş olduğumuz yüksekten düşen insanlar, yıkılan köprüler, sihir ve büyüler, uzay araçları aklınıza gelebilecek her türlü olağan dışı sahneler Greenbox teknolojisi ile oluşturulmaktadır. Bazı popüler filmler ile sizlere daha örnekleyici olarak anlatacak olursak;

 • Harry Potter filmindeki Hogwarts Okulu aslında yalnızca el yapımı bir makettir. Greenbox teknolojisi ile sanki gerçekte böyle bir yer varmış hissi oluşturmuşlardır.
 • İnception filminde sokakların, binaların, köprülerin hareket ederek yer değiştirmesi yine Greenbox teknolojisinin bir hilesidir.
 • Avatar filmindeki mavi yaratıkları hiçbirimizin günlük hayatta görme şansı elbetteki yok. İnsanlar üzerine giydirilen farklı kıyafetler ve arka fonda kullanılan yeşil perdelerle Greenbox uygulaması kullanılarak film sahneleri hazırlanmaktadır.
Grennbox teknoloji uygulaması sayesinde prodüksiyon çalışmaları, sahne değişiklikleri, tehlikenin minimum seviyeye indirilmesi gibi farklılıkların yanında pahalı sahnelerin çekimleri de çok basit şekilde yapılmaktadır. Amerika’da başlayan bir filmin senaryo gereği İngiltere’de devam etmesi gerekiyorsa, bütün film ekibini toplayıp İngiltere’ye gitmek hayli masraflı olacaktır. Bunun yerine Greenbox teknolojisi kullanılarak İngiltere sokaklarını filminizin içine dahil edebilirsiniz.

Greenbox Nasıl Kullanılır?
1579554362054.png


 1. Greenbox teknolojisinin kullanılabilmesi için çekilecek olan sahne veya fotoğraf durumuna bağlı büyüklükte bir odaya ihtiyaç vardır.
 2. İkinci olarak oda içerisindeki ses yalıtımının sünger v.s ürünlerle sağlanmış olması gerekmektedir.
 3. Ses yalıtımı doğru şekilde oluşturulmuş olan odanın iç kısmı tamamen yeşil kumaş ile kaplanmalıdır. Yeşil rengin seçilmesinin nedeni insanların konsantre olmalarını sağlayan verimli bir renk olmasıdır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken şey ise arka fon yeşil iken oyuncu yeşil renkte bir kıyafet tercih etmemelidir. Bu durumda arka fonun mavi olması uygundur. Dış çekim yapılırken arka fon mavi tercih edilmemelidir. Çünkü gökyüzü de mavi renkte olduğundan photoshop işlemi yapılırken karışma ihtimalleri ortaya çıkar. O nedenle dış çekimlerde arka fon genellikle yeşil tercih edilmelidir.
 4. Yeşil olarak belirlediğimiz arka fon içerisinde durağan veya hareketli olan çekimler doğru ışık açılarıyla gerçekleştirilir. Çekimlerin en iyi verimle yapılabilmesi için ışığın önemi çok büyüktür mutlaka ışıklar doğru açı ile yansıtılmalıdır.
 5. Son olarak çekimler bilgisayar ortamına aktarılır ve photoshop programlarında açılır. Çekimlerde kullanılan arka yeşil fon diğer noktalara temas etmeden silinir. Arkada şeffaf bir fon kalacaktır. Sonrasında ise temizlenmiş olduğumuz bölüme neye ihtiyacınız var ise o sahneyi yerleştirebilirsiniz.
 
Son düzenleme:

Yorumlar

buraya üye olup indirebiliyorsun heralde

aratcağın zaman aftereffect keylight v1.2 olarak arat
 
Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar(Toplam:0) Üyeleri Gör
Başlatan Benzer konular Forum Cevaplar Tarih
ferdi Haber Sitenizi Google'de İlk Sıralarda Çıkaracak 20 SEO Tekniği SEO 0
Üst