Neler yeni
Webien.Net: Webmaster Forumu

Bir dakika'da kayıt ol. İkinci dakika'da paylaş ve yayınla...

Google E-Ticaret Sitelerine Nasıl Bakıyor

729

Sadece Türkiye’de değil, Dünya’da da en çok kullanılan arama motoru olan Google’dır. Google’dan sonra ise en çok kullanılan arama motorları sırasıyla Yahoo, Bing ve Yandex’dir. Bu nedenle özellikle Google web üzerinde yer alan siteler için ayrı bir önem taşımaktadır. Google da üst sıralarda yer alan siteler diğer sitelere oranla daha çok ziyaret edilmekte buna paralel olarak da daha başarılı sonuçlar elde etmektedir. Konuyu e-ticaret şirketleri açısından ele aldığımızda direkt olarak ticari amaçla faaliyet gösteren bu sitelere Google’ın ayrı bir gözle baktığını söylemek mümkün.
Google eticaret sitelerini dikkatle takip ediyor çünkü son yıllarda e-ticaret sektöründe yaşanan rekabetin ve e-ticaret sitelerinin Google aramalarında daha üst sıralarda hatta ilk sayfa ve ilk sıralarda yer alabilmek için sarf ettiği büyük çabanın farkında. Bu nedenle Google arama sonuçlarının daha sağlıklı olması için e-ticaret sitelerini ayrı bir algoritma ile değerlendiriyor. Bu algoritmada kimseye torpil yok, haksızlık yok. Google çalışan, emek veren, özgün olan, güncel olan ve zamanla bir yerlere gelen eski sitelere hakkını fazlasıyla veriyor. Açılır açılmaz backlink kasma gibi Google‘u kandırmaya yönelik yapılan çalışmalarla üst sıralara yükselmeye çalışan siteler ise Google tarafından cezalandırılabiliyor. Çünkü Google hileleri sevmez.
Google bir siteye ceza vererek onu geri sıralara atmadan önce ilk olarak içeriğini inceliyor. Henüz bu piyasaya yeni girmiş ve yükselme hırsıyla yaptığı çalışmalara bakıyor. Bunun sonucunda da ilk sayfada yer almak ve satış oranlarını yükseltmek için Google’un önerdiği çalışmaların dışında strateji uygulayan siteleri tespit ederek ceza veriyor. Bu siteler 1. ,2. Sayfa hayali kurarken bir bakıyorlar ki 3,5, hop 10. Sayfa… Google’ın şakası olmaz.

E-ticaret şirketlerinin arama motorları için çalışma yaparken dikkate alması gereken 5 önemli madde
  • Özgün İçerik
Sitenize girdiğiniz içerik ürün fotoğrafları, ürün açıklamaları vs. birbirlerinden farklı olmalıdır. Yani ikiz içerik olmamalıdır. Eğer aynı ürünü tekrar tekrar aynı özelliklerle giriyorsanız arama motorları bu içeriklere spam yani sahte içerik gözü ile bakacaktır. Sahte içerik sayısı arttıkça e-ticaret sitenize verilen değer de azalacak, bunun doğal bir sonucu olarak da hızlı bir şekilde düşüşler yaşanacaktır. Bu sebeple girilen her içerik büyük ölçüde özgün olmalı. Yani başka bir sitede yer alan içerik olduğu gibi sitenize aktarılmamalı ve bir içerik siteniz içerisinde tekrar tekrar kullanılmamalıdır.
  • Backlink Çalışması (Dış Bağlantılar)
Genelde sitelerin üst sıralara çıkmak için başvurduğu bir yöntemdir. Doğru uygulandığı takdirde e-ticaret sitenize oldukça fazla katkısı bulunmaktadır. Ancak alınan yanlış dış bağlantılar sitenizin sonunu getirebilir. Size referans olacak olan sitelerin çöp site olmaması ve Google gözünde belirli bir değerinin olması gerekir. Bu konuda backlink alacağınız sitenin pr değeri ile alexa sıralaması size bir fikir verebilir. Bununla birlikte içeriği sitenize uygun organik olarak sitenize bol trafik sağlayabilecek siteleri de değerlendirebilirsiniz.
  • Hatalı Sayfalar
Sitenizde kesinlikle açılmayan hatalı sayfaların bulunmaması gerekir. Olması durumunda ise ilgili sayfa özel olarak yapılmış bir 404 hata sayfasına yönlendirilmelidir.
  • Güncellik ve Doğallık
Sitenizi hiçbir şekilde ihmal etmemeniz ve ona çok dikkatli bakmanız gerekiyor. Eğer Google’da iyi bir konuma yükselmek istiyorsanız sitenizi sürekli güncellemek zorundasınız.
  • Blog Sayfası
E-Ticaret sitenizin mutlaka bir blog sayfası olması gerekiyor. Blog yazıları aracılığıyla Google da daha üst sıralara çıkmanız mümkün olabilir. Blog sayfanızın sosyal medya takipçi sayınızı artırmada ve markanıza bağlı tüketiciler oluşturma noktasında e-ticaret sitenize olumlu katkıları olacaktır.
 
Son düzenleme:

Yorumlar

Üst