GOOGLE ALGORİTMA DEĞİŞİKLİĞİ SIRALAMALAR ALT ÜST

Zeki

Wadmin
T.C. Onaylı
SMS Onaylı
Katılım
18 Ocak 2019
Mesajlar
1,798
Yaş
36
Konum
Yalova
Site
webien.net
Ticaret - 100%
2   0   0
google ocak 20. 2020 de algoritma değişikliğine girdi arkadaşlar sıralamalar değişti karman çorman bişeyler yapmış. canı sıkıldıkça oynuyor webien kayboldu:) neyse
şimdi alıntı yaptığım detayları sunucam size bu arada sizde sıralamalarınızı kontrol edin


Son günlerde SERP’tegörünüm düzenlemeleri yapan Google Ocak 2020’de, Core Update yani Çekirdek Algoritma Güncellemesi duyurusunda bulundu. Sıralamalarda ciddi değişiklikler gören bazı site sahipleri kırmızı alarm durumuna geçti. Bazı siteler düşerken bazı siteler yükseldi. Google bu güncellemenin daha önceki güncellemelerden farklı olacağını fakat akıllarda soru işareti olmaması gerektiğini belirtiyor. Yapılan her bir güncellemenin arama sonuçlarını daha iyi bir hale getirmeye odaklı yapıldığını, buna göre kullanıcı odaklı oluşturulan sayfaların hiçbir güncellemede negatif etkilenmeyeceğinin altını çiziyor.

Google misyonunu şu şekilde tanımlıyor; ‘Misyonumuz dünyadaki bilgileri düzenleyerek herkesin erişebileceği ve yararlanabileceği hale getirmektir.’ Bilgileri düzenleyerek herkesin erişebileceği hale getirmeye çalışan Google, getirdiği çoğu güncellemenin misyonuna hitap ettiğini sürekli bizlere gösteriyor.

Güncellemenin büyüklüğü gözünüzü korkutmasın, Google Algoritma geliştirmelerini her zaman olduğu gibi gözden kaçan yada uzun süredir olması gerektiği ama olmadığı sebepleri göz önünde bulundurarak tamamen kullanıcı faydasına olan güncellemeler ile karşımıza gelecek. Toplulukta, sosyal medyada bunun bir dezavantaja sebep olup olmayacağına dair pek çok tartışma mevcut fakat Google bunun en verimli şekilde gerçekleşeceğini Twitter üzerinden belirtmiş bulunuyor.

Yanlış bir algı oluşmaması için Google’ın bu güncelleme ile belirli siteleri yada içerikleri hedeflemiyor olduğunu belirtelim çünkü bu güncellemenin asıl amacı bu. Bizim içerik yayımlama davranışlarımızı iyileştirmek ve yön vermek.

Google Core Update Güncellemesinden Ne Gibi Çıkarımlar Yapabilirsiniz?
Diyelim ki, geçtiğimiz 2015 yılı içerisinde en iyi 100 filmi belirlediğiniz bir liste içeriği paylaştınız. Aradan birkaç sene sonra yani günümüzde bu listeyi güncellediniz. Doğal olarak bununla birlikte araya yeni filmler girecek ve buda sıralamayı etkileyecek. Yani beğendiğiniz filmleri üste çıkaracaksınız.

Bu örneği baz alarak Google, bunu kendi algoritmasında da tıpkı böyle olduğu gibi liste değişimi olması dahilinde yüksek sıralarda bulunan bazı içerikler/sayfaların da geri sıralara düşebilecek olmasından bahsediyor fakat bunun olumsuzluk olarak algılanmaması gerektiğinide belirtiyor. Bunun sebebi üst sıraları hakeden gerçek anlamda diğer içeriklerin belirlenen algoritmik koşullara göre eski içeriklerin yerini alması demek oluyor. Yani hakettiğiniz konumda olduğunuzu idrak edebilmeniz ve sıralamadan düşseniz bile bunu bir hata olarak düşünmemeniz gerektiğini anlamanız isteniyor.

Core Update Güncellemesi kapsamlı olarak tamamen bunun için yapılmış ve uyulduğunda uzun vadede size faydası olacak bir güncellemedir. Google’ın bu konuda hatalı davranıp davranmadığına veya sizin için bazı koşulları es geçtiğine ve bunu sizin için keyfi bir dezavantaja dönüştüğüne dair düşüncelerinizi cevaplandırmak için yaptığı bir güncelleme olarak görün. Tabiki bu gelişmeler zamanla oturacak ve kendini teyit edecek.

2020 Ocak Algoritma Güncellemesi ile Google bize ne yapmamızı söylüyor?
” Elbette, arama sonuçlarında yapacağınız her iyileştirme mükemmele ulaşmaz. Bu teknik olarak mümkün değildir ve yüzden birden fazla koşulu baz alarak sıralama algoritmamızı daha fazla test ediyor, analiz ediyor ve yeni güncellemeler için hazırlıyoruz “
diye belirtiyor Google.

Bu bağlamda odaklanmamız gereken anahtar sorular bunlardır;

Kalite ve İçerik Değerlendirmeleri
 • İçerik özgün bir araştırma ve analize sahip mi?
 • Belirtilen konu ve içerik uyumu var mı?
 • Kendini tekrar etmeyen, ilginç ve sade içerikler sunuyor mu?
 • Başka kaynaklardan alıntılanan içerik ne kadar özgün?
 • Başlık ve içerik uzunluğu yeteri kadar açıklayıcı mı?
 • Başlık ve içerik yanlış yönlendirmeler içeriyor mu?
 • Site sık kullanılanlara eklenmeye ne kadar teşvik edici türden?
 • İçeriği bulunan platform arkadaşlarınıza önereceğiniz türden mi?
 • İçerik çeşitli kaynaklarda yayınlanmaya ne kadar açık?
 • Açılış sayfanız kullanıcıyı ne kadar tatmin ediyor?
Uzmanlık Değerlendirmeleri
 • İçeriği bulunan sayfa editör, yayını yapan siteyi anlatabilecek hakkımızda türünden güven veren linklemeler içeriyor mu?
 • İçeriği üreten sitenin kullanıcı gözünde güvenilir görünüp görünmediğinden emin misiniz?
 • Yazılan içerikler uzmanı tarafından yada iyi bir araştırmacı tarafından mı yazılmış?
 • Basit hatalardan kaçınmaya özen gösterilmiş mi?
Sunum ve Yapısal Değerlendirmeler
 • Üslup, yazım hatası gibi sorunlar nekadar mevcut?
 • Yazılan içerik aceleci bir tavırla özensiz olarak mı yazıldı?
 • İçerik genelinde dikkat dağıtan ve anlaşılabilirliğe etki eden aşırı miktarda reklam mevcut mu?
 • İçerik, responsive yani mobil cihazlarda ölçeklenebilir bir yapıya sahip mi?
Rekabet Değerlendirmeleri
 • Diğer sitelerle kıyaslandığında içeriğiniz nekadar tatmin edici bir doygunlukta?
 • Girilen içerik ziyaretçilerin aradığını bulacağı türden mi yoksa arama motorunda yer almak için yazılmış türden mi?
Gibi soruları kendimize sormamızı ve buna göre bir rota izlememizi söylüyor Google. Bütün bunları yaparken gözlemci kişiliğimizi öne çıkartarak hangi sayfaların ve hangi arama sonuçlarının ne konumda olduğunu not almamız gerekiyor. Çünkü Rich Snippets seo yapılandırması olan yıldızlama değerlendirmesinin bile burada etkisinin kalmadığını bize Google’ın kendisi söylüyor.

Google algoritma güncellemeleri sürekli olan birşey ve şuana kadarda pek çok kriteri göz önünde bulundurarak sıralamaları etkiledi fakat şuanki güncellemede belirttiğimiz kriterleri tam anlamıyla değerlendirmeye alarak sitenizi üst sıralara taşıyacak. Buradan çıkan sonuç sizin için bir dezavantaja dahi dönüşse ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

İçeriğinize odaklanmanızı kastetmişken bu güncellemeyle beraber sayfalarınızı düzenlemeniz gerektiğini söylemiyoruz. Sadece ne yapmanız gerektiğini ve bunları doğru zamanda yapmanız gerektiğini söylüyoruz. Çünkü Google ‘ın gözünde hiçbirşey belli bir kesinliğe bağlanmaz ve değişkendir.

Yapılan geniş güncelleme için çıkaracağımız varsayım belirsizliklerin ortadan kalkması olsun. Gözlem kabiliyetinizi kullanarak kriterleri göz önünde bulundurduğunuzda nekadar ileride veya geride olduğunuzu sorgulamak yerine ileriye yönelik hareketlerinizi istikrarlı bir biçimde nasıl sürdürebileceğinizi düşünmeniz algoritmalar için yapılacak en iyi şeydir.

Haliyle, Google’ın bize sonuç itibariyle tüm konuyu özetleyen bir açıklaması mevcut. Onuda paylaşalım;

Son güncellemeden etkilenen Webmasterlar’a ithafen: ” Mümkün olan en iyi içeriği sunduğunuzdan emin olmanızı öneriyoruz. “
Yani yukarıda bahsettiğimiz içerik-kalite, uzmanlık, sunum ve yapı, rekabetçi yaklaşım değerlendirmelerini göz önünde bulundurmanız kısaca yeterli olmaktadır.
 
Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar(Toplam:0) Üyeleri Gör

Benzer konular

Üst