Neler yeni

Ekranımız desteklemediği halde Full HD ekran kaydı yapalım

Full Nvme SSD Disk Desteği Sayesinde Çok Daha Hızlı Web Siteleri! 7/24 Destek. Ücretsiz Antispam Koruma. Ücretsiz Domain. Anında Aktivasyon
Düşük çözünürlüklü monitörde Full HD ekran kaydı

Youtubede rastlamışsınızdır bazı videolar Full HD görüntülenebilirken bazıları düşük çözünürlükte ve kötü bir görüntü sunar , eğer bir reklam videosu yada sunum hazırlayacaksanız bunun Full HD olmasa

bile 720 p olması görüntü kalitesi açısından avantaj sağlayacaktır , bu arada HD olarak geçen çözünürlüklerebir göz atarsak :

8K UHD (Ultra HD)= 7680 x 4320 , 33.18 Megapixels
4K UHD (Ulltra HD) = 3840 x 2160 , 8.29 Megapixels
2K UHD (Super HD) = 2048×1080 , 4,2 Megapixels
FHD (Full HD) = 1920x1080 , 2.1 Megapixels
HD = 720 p = 1280x720 , 0.9 Megapixels
1604824486308.png

Varsayalım elinizde ekran çözünürlüğü 1366 x 768 olan aşağıdaki gibi bir laptop var
Laptop çözünürlüğü

Eğer tam ekran görüntüsü kaydeder ve bunu youtubeye yüklersek bu üstteki standartların hiçbirine uymayacaktır , düzeltmeye kalkarsak yine görüntüde basıklık , yayvanlık ... gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkacaktır , peki nasıl yapalımda üstteki çözünürlüğe sahip bilgisyarımızda Full HD yada en azından 720 p görüntü alalım ? Elbette burada Ücretli ekran yakalama yazılımlarını kullanıp çözünürlük ayarlarını değiştirmeyi kastetmiyorum.
1. Öncelikle bir sanallaştırma yazılımına ihtiyacınız olacak (ben Vmware yi tercih ettim) ,Vmware ye işletim sistemi kurmayı anlatmıştık.
2.Vmware ye istediğimiz bir işletim sistemini kurduktan sonra (ben windows 8.1 i tercih ettim) öncelikle aşağıdaki şekilde görüntüyü tam ekran yapıyorum (exclusive mode yi seçtim)
Vmware exclusive mode

Sonrasında masaüstüne sağ tıklayın ve ekran görüntüsü almak istediğiniz çözünürlüğü seçin
vmaware ekran çözünürlükleri

görüldüğü üzere sanal sistemde her çözünürlük mevcut , son olarakta ayarları uygula diyelim , böylece ekranımız Full HD çözünürlüğe geçti şimdi herhangi bir ekran kaydedici yazılımla Full HD - HD görüntü kaydı yapabilirsiniz , bu yöntemi bizzat denedim ve başarılı sonuç aldım , Forumdaki bir arkadaşın alternatif olarak sunduğu yöntem ise ; Bilgisayara / laptopa ikinci bir monitör yada HDMI ile LED /LCD /Plazma televizyonu bağlayıp bu ekran üzerinden kayıt görüntü kaydı almaktı (muhtemelen işe yarayacaktır) fakat bunun için illada yüksek çözünürlükte bir monitör yada Tv gerekecektir , benim kullandığım yöntemde ise herhangi bir ek Donanım bileşenine gereksinim olmadan Full HD veya 2k ekran kaydı yapılabiliyor.
Çözünürlük karşılaştırma tablosu

Moderatör tarafında düzenlendi:

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.