E-ticarette Sahte Yorumlar Şirketlere Nasıl Zarar Veriyor? | Webien.Net: Webmaster Forumu

E-ticarette Sahte Yorumlar Şirketlere Nasıl Zarar Veriyor?

Şu anda okunan
E-ticarette Sahte Yorumlar Şirketlere Nasıl Zarar Veriyor?

Hızlı cevap
1578903380322.png


E-ticaret söz konusu olduğunda, tüketiciler ürün hakkındaki fikirlerinin çoğunu tüketici yorumları ile ediniyor. Bu ürünü daha önceden kullanan tüketicilerin ürün hakkında düşündükleri ya da bu ürünler hakkında forumlarda yazılan bilgiler, tüketicinin alışveriş kararını etkileyen faktörler arasında geliyor.

Ürün hakkındaki yorumlar bir kenara, forumlarda ya da yine e-ticaret şirketinin üzerindeki marka ile ilgili yorumlar da tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını etkileyen faktörler arasında geliyor. Bu durumun farkında olan markalar, sahte kullanıcı yorumları ekleyerek hem ürünlerini hem de markalarını öne çıkarmaya çalışıyorlar; fakat bunun aslında kendilerine ve sattıkları ürüne zarar verdiğinin farkında değiller.

Geçtiğimiz yıllarda Amazon üzerinde bir kullanıcı, sahte ürün yorumları yazarak ayda 28 bin dolar civarında kazanç elde etmişti; fakat gelen olumsuz yorumlar nedeniyle Amazon bu kullanıcının tüm yorumlarını silmek zorunda kalmıştı. Yine geçtiğimiz dönemlerde New York’taki 19 şirkete, için 350 bin dolarlık ceza kesilmişti.

Bu cezaların sebebi ise gayet açık ve net. İnternetten alışveriş yapmaya çalışan tüketici kandırmak ve onların alışveriş kararlarını manipüle etmek. Markalar kendi satışlarını artırmak için bu tür yorumlarla tüketicilerin kararlarını etkilemeye çalışıyorlar ve bir yandan da haksız bir rekabet ortamı yaratıyorlar.

Sahte kullanıcı yorumlarının şirketlere ne gibi zararları var?
Marka güvenilirliğinize zarar verir
İnternet siteniz üzerinde sahte yorumların yapılması marka güvenirliğinizi olumsuz yönde etkiler. Bu yorumların sahte olduğunun fark edilmesinin ardından tüketiciler arasında bu durum konuşulmaya başlanacak ve sosyal mecralarda ya da forumlarda sahte yorumlar kullandığınız için hakkınızda olumsuz yorumlar yazılmaya başlanacak.

Bu tür bilgiler internet üzerinde kulaktan kulağa oldukça hızlı bir şekilde yayılacağı için kısa bir süre içinde marka bilinirliğinize ciddi oranda zarar vermiş olacaksınız. İnternetten alışverişlerde kullanıcılar güven duymadıkları sitelerden alışveriş yapmıyorlar ve markanız güven sorunu yaşıyorsa bu da doğrudan satışlarınızda azalmaya sebep olur.

Tüketicileri yanlış yönlendirmiş olursunuz
Tüketicilerin alışveriş kararlarını manipüle ettiğiniz için belki de onun için uygun olmayan bir ürünü ona satmış olabilirsiniz. Tüketici, kullanıcı yorumlarını okuyarak bu ürünü aldığı için üründen beklentisi yüksek olabilir ve sonrasında da bu üründen memnun kalmazsa, kendini kandırılmış hissedebilir. Buna ek olarak üründen de memnun kalmadığı için sizin markanızı suçlamaya başlayabilir.

Tüketici kendini kandırılmış hissedeceği için markanıza ve e-ticaret sitenize olan güveni azalacak ve sonraki alışverişlerinde sizin sayfanızı tercih etmeyecektir.

Sahte yorumlar kısa vadeli çözüm sunar
Sahte ürün yorumları yayınladığınızda bir süre bunlardan faydalanabilirsiniz. Sahte yorumlarla kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını manipüle de edebilirsiniz; fakat bu yorumların sahte olduğu ortaya çıktığında ve tüketiciler bunu konuşmaya başlayıp, sosyal mecralarda bunları paylaşmaya başladığında işler boyut değiştirmeye başlayacak.

Kısa vadede size getiri sağlayan bu sahte yorumlar, bir süre sonra markanıza zarar verecek ve kullanıcılar gözünde değeriniz düşmeye başlayacak. Kısa vadede kazandıklarınızı, uzun vadede baktığınızda kaybetmeye başlayacaksınız ve kaybettiğiniz itibarınızı tekrar kazanmanız internet ortamında oldukça zor olacak.

Türkiye e-ticaret pazarına baktığınızda zaten kullanıcıların büyük bir güven sorunu olduğunu gerçeğiyle yüzleşiyorsunuz. İnsanlar internetten alışveriş yapmadan önce birçok farklı yerde araştırma yapıyor, site hakkındaki yorumlara bakıyor. Bu araştırmalar sonrasında markanız hakkında bu tür kötü yorumları görmeleri, onları sitenizden uzak tutacağı gibi genel olarak e-ticaret firmalarına olan güveni de sarsmaya başlayacak. Bir sitede sahte yorumlar varsa diğerleri de bunu yapıyordur diyerek, ki bu doğru olmasa bile, de-ticaret firmalarına olan güveni daha da sarsılacak.

İnternet üzerindeki sahte yorumların kullanımı genel olarak e-ticaret sektörüne de ciddi bir zarar veriyor. Bir bakıma şirketler sahte yorumlarla kendi ayaklarına ateş etmiş oluyorlar. E-ticarette güven kavramı olmadığı taktirde kullanıcıların online olarak alışveriş yapmaları da mümkün olmayacak.

ALINTI
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Geunes.Int

Domaine Fısıldayan Adam
Kurumsal
GirisimciStartup
Katılım
31 Eki 2019
Konular
169
Mesajlar
732
Beğeni
196
WBN Puanı
228
Ticaret - 0%    
0   0   0
Yaş
35
Konum
Beylikdüzü
Ad Soyad
ERDAL ALTINAY
Meslek
Web Yazılım
Hakkında  
Katılım
31 Eki 2019
Mesajlar
732
Beğeni
196
WBN Puanı
228
Yaş
35
Konum
Beylikdüzü
Site
www.geunes.com
Ticaret - 0%
0   0   0
Ticaret - 0%
Ad Soyad
ERDAL ALTINAY
Meslek
Web Yazılım
Tecrübe
15 Yıl
Uzmanlıklar
Domain Hizmetleri
Hosting Hizmetleri
Yazılım Hizmetleri
Sms Hizmetleri
Seslendirme Hizmetleri
Santral Hizmetleri
İş referanslarım
Geunes.com
Neden Webien'de?
Biz bir aileyiz.
Banka hesapları
Garanti:
Erdal ALTINAY - TR61 0006 2001 3200 0006 6812 70

Enpara:
Erdal ALTINAY - TR17 0011 1000 0000 0043 2214 62

Teb Bankası:
Erdal ALTINAY - TR84 0003 2000 0000 0079 3454 76

Papara:
Papara Numarası: 1122928260
Üyelik tipi
Kurumsal
Vergi levhası
Beylikdüzü
Whatsapp
02129452011
Güzel bilgi teşekkürler.
 
Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar(Toplam:0) Üyeleri Gör
Üst