Domain Park Nedir? Domain Park ile Para Kazanma ve Domain Park Nasıl Yapılır?

senator61

Süper WMod
Katılım
9 Kas 2019
Mesajlar
62
Beğeni
9
Puanları
0
Yaş
32
Konum
İstanbul
Park (Alan Adı Park Etme), bir alan adını satın aldıktan sonra o alan adı korumak ve bu alan adının kullanılacağı çağrışımında bulunmak için alan adının Name Server’larının değiştirerek statik bir sayfanın gösterilmesidir.
park işleminin yapılmasının birçok nedeni olabilir;

  • Ben mesela, satmak ve kiralama amaçlı sektörel satın alıyorum.
  • Eğer uygun fiyatlı ararsanız. 'u tavsiye ederim.
  • İlerideki bir proje için domain’in kullanılacağı fakat şuan askıda bekletildiği imajı yaratmak için alan adı park edilebilir.
  • Henüz alan adının kullanılacağı proje yapım aşamasında olduğu için mesaj verme amaçlı alan adı park edilebilir.
  • yalnızca satış amaçlı satın alındığı için park edilebilir.
  • Alan adı satışta olduğu ve bu süreç içerisinde para kazandırma hedefi olduğu için park edilebilir.
images (36).jpeg

Park İle Para Kazanma
park, henüz kullanmadığınız veya satmayı düşündüğünüz bir alan adının boş bir sayfayla beklemesi yerine size gelir kazandırabileceği yöntemlerden biridir. Dünyaca ünlü birçok firması kullanıcılara park hizmeti sunar. Yani, alan adınıza NS değiştirerek reklamların görüleceği bir sayfa yerleştirilir. Bu sayede ziyaretçiler bu sayfaya geldiklerinde boş bir sayfa yerine alan adının parkta olduğunu bildiren bir mesaj ve reklamlarla karşılaşırlar. Tıklanan her reklam için alan adı park firması da sizin hesabınıza bu reklam tutarını gelir olarak yansıtır.

Özellikle arama motorları üzerinde çok fazla sayfası olan fakat zamanla kullanılmadığı için düşmüş alan adlarıyla park işlemiyle tahmin edeceğinizden çok daha büyük bir geliri yalnızca alan adınızı elinizde tutarak dahi elde edebilirsiniz. Üstelik bu konuda yalnız da sayılmazsınız, şuan için internette park edilmiş 50.000’in üzerinde alan adının yer aldığı tahmin ediliyor. Yani, durum düşündüğünüzden biraz daha ciddi denebilir.

Park Nasıl Yapılır?
Domain Park işlemi için önce bir firmayla çalışmanız gerekiyor. Çalışacağınız firmanın sitesinde bir üyelik hesabı oluşturduktan sonra alan adınızı park etmek için işlem başlatacak ve firmanın size verdiği Nameserver’ları domain paneliniz içerisinden domain’inize tanımlayarak doğrulama işlemi yapacaksınız. Bundan sonraysa artık tek yapmanız gereken, oturup alan adınızın size ne kadar kazandırdığını takip etmek oluyor.

Dünyaca ünlü ve 2020 yılında en çok tercih edilen bazı alan adı park firmalarıysa şu şekildedir;

 
Son düzenleme:
Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar(Toplam:0) Üyeleri Gör

Benzer konular

Üst