Neler yeni

Doğru SEO Uzmanını Nasıl Anlarım?

1604823450762.png


SEO Uzmanı Kimdir?
SEO uzmanı internet sitelerini Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkması için aylık olarak belirli periyotlar ile güncelleme yapan, yeni seo stratejileri üreten ve bunları raporlayan ve yaptığı çalışmalar sonucunda web sitelerinin ziyaretçi trafiğini arttıran kişilere seo uzmanı denir.

Google’da daha fazla görünür olmak isteyen yada rakiplerinin üst sıralarda çıkmasına hayranlıkla bakan işletmeler dijital dünyanın tüm nimetlerinden faydalanmak isteyen firmalar son yıllarda seo hizmeti için ayrı bir bütçe ayırmaya başladı.

Bence sebebi şu; Çok kaliteli tasarıma sahip bir internet siteniz olabilir fakat bu siteye kimsenin girmediğini biliyorsanız bir şeyleri yanlış yaptığınızı ve bir uzmandan yardım almanız gerektiğini farketmişsinizdir.

Yanlış içerik ile doğru müşteri grubuna ulaşmanın imkansız olduğu bir gerçektir. Sizi hedefinize taşıyacak kişiyi bulduktan sonra onunla o kişiden seo danışmanlık hizmeti almanızın firmanızın büyümesine daha fazla görünür olmasına çok ciddi katkıları olacaktır.

SEO Uzmanının Görevleri
İyi bir seo uzmanı çalışmaya başlamadan önce mutlaka bir ihtiyaç analizi, plan ve program hazırlamak zorundadır. Yaptığı çalışmaların ne kadar faydalı olduğunu müşterisine göstermek için seo çalışmasından önce ve seo çalışmasından sonra diye raporlaması onun yaptığı işe saygı duyduğunu gösterir.

Doğru SEO Uzmanını nasıl anlarım?
Maalesef her sektörde olduğu gibi seo dünyasında da bu işi illegal yöntemler kullanarak seo yaptığını sanan seo uzmanları vardır.

Bu uzmanlar web sitenizi kısa vadede “google’da üst sıralara çıkma hizmeti” ile pazarlayıp 1-2 ay gibi kısa sürede ucuz seo paketleri ismiyle pazarlamaktadır. Bunları facebook gruplarında, r10.net yada wmaraci gibi forumlarda sıkça görmüşsünüz ve bu kişi yada firmalar tarafından sıkça telefon yada mail ile taciz edilmişsinizdir.

Her sitenin farklı seo hizmetine ihtiyacı vardır
Bir kurumsal site ile bir e-ticaret sitesinin yada kişisel blog sitesine yapılan çalışmalar aynı olmayacaktır. Her sitenin farklı bir yol haritasına ve seo çalışmasına ihtiyacı olduğunu anladıysanız, siteniz için size vaad edilen seo hizmetleri için size en mantıklı gelen teklifleri değerlendirmenizi öneririm.

Freelance seo hizmeti almak
Biliyorsunuz Türkiye’de bir çok seo ajansı bulunuyor. Hatta ben bu yazıyı yazarkan yeni bir kaç tane ajans bile açılmış olabilir

Bu ajansların ortak noktası birden fazla site için çalışma yaptıkları için size ve internet sitenizie ayıracağı vakit daha kısa olacaktır. Öte yandan bu ajanslar ofis, vergi, çalışan gideri, faturalar derken bu giderleri karşılamak için seo fiyatlarını buna göre şekillendireceklerdir.

Freelance seo hizmeti veren kişilerin ise bu tarz giderleri olmadığı için hem maliyet hemde çalışmanın kalitesi büyük ölçüde artacaktır.

Hangi seo uzmanı ile çalışılmaz?
Sitenizi 1. sıraya çıkaracağını ***** eden kişi yada firmalar

Yönetim panel şifrenizi ihtiyacı olmadığını söyleyen kişi yada firmalar

Backlink paketleri ile kısa sürede yükseleceğinizi söyleyenler

Referans sunmayanlar

Siteniz için ne yapılacağını şeffaf bir şekilde açıklamayanlar

Size sürekli ekstra masraf çıkaranlar

Sektörde 5 yıldan kısa sürede var olanlar

SEO Uzmanına ihtiyacım var
İyi bir inşaatın nasıl sağlam bir temele kurulması gerekiyorsa siteniz içinde aynı durum geçerlidir. İyi bir hosting yada sunucu kullanan firmalar site performansında ciddi avantajlar kazanacağı için kötü hosting sizi bu yarışta 1-0 yenik başlamanıza sebep olur.

Sosyal Medya
Her bir sosyal medya doğru kullanıldığında iyi bir ziyaretçi kaynağına dönüşür. .

İçerik
“İçerik kraldır”
Yıllardır seo etkinliklerinde bu lafı duymuşumdur. Belki sizde duymuş olabilirsiniz. Peki gerçekten böyle mi? Hemen şöyle bir örnek vermek istiyorum 5.000 kelime bir içerik ile ilk 100’de bile değilsiniz ama rakibiniz 500 kelime ile ilk sayfada size göz kırpıyor

Demek ki neymiş.. İçerik değil iyi içerik kralmış

Site Analizi
İyi bir site analiz ve yol haritası seo çalışmasına başlamadan önce yapılması gereken en temel şeydir. Bunları dışında analiz edilmesi gereken temel şeyleri izah ediyorum

  • Web sitenin eksiklerinin belirlenmesi
  • Lokal seo’ya uygun bir işletme olup olmadığının kararlaştırılması
  • Kısa vadede yükselmek için atılması gereken adımların belirlenmesi
  • Uzun vadede yükselmek için atılması gereken adımların belirlenmesi
  • Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için firma sahibi ve müşterilerden alınan brieflerin doğru şekilde analiz edilmesi
  • Site hızını arttırmak için çalışmaların yapılması
  • Link yapılarının doğru kurgulanıp kurgulanmadığının tespit edilmesi
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.