Neler yeni

Belleklerdeki CAS,RAS Nedir?

Ad
Soyad
Katılım
29 Kasım 2018
Konum
#
Konular
263
Mesajlar
453
Ticaret - 0%
0   0   0
  
iletişim
Meslek
webmaster
Detay  
Meslek
webmaster
Bellekler üzerinde sürekli CL7, CL9 gibi yazıları görmekteyiz. Peki bunlar neyi ifade eder ve bellek alırken bunları nasıl göz önünde bulundurmalıyız? CL değerleri neyi ifade eder ve bellek seçiminde dikkat edeceğimiz diğer şeyler nelerdir kısaca bahsedelim.
CAS, "Column Address Strobe" ingilizce kelimelerinin kısaltmasıdır. Belleklere birşey için emir verildiğinde, adresin bulunduğu sütuna ulaşması için geçen tepkime süresidir. Bunların yanında RAS, "Row Address Strobe" yani emir verildiğinde aranılan bilginin bulunduğu dizine ulaşmak için geçirilen süredir. Bu değerler belleklerin okuma hızlarını ve performanslarını göz önüne sermektedir. Tabiki de bu değerler çok yüksek değil aksine nano saniyeler ile değerlendirilebilir. Performans kısmında karşımıza her zaman CAS değeri diğer adıyla CL değeri olarak göze çarpmaktadır. Bu değerler bellek seçimlerinde ön planda tutulmaktadır ve ayrıca bellek fiyatlarınada etki etmektedir. Bellek seçimlerinde CL değerleri ne kadar düşük ise bellek performansıda o kadar yüksek olacaktır. Çünkü bu değerler ne kadar düşerse tepkime süreleride kısalacaktır. Yani CL5, Cl7'den daha iyi bir performans sunacaktır.

<strong>Kısaca bir örnek verecek olursak</strong>; DDR2 1600 MHZ'lık CL9 Ram yerine DDR2 1600 MHZ CL7 değerindeki bellek tercih edilmelidir. Bu şekilde yüksek performans isteyen çizim, grafik gibi programlarda daha iyi performans ortaya koyacaktır.. Aynı değerlerdeki bellek ile bunlar kıyaslanabilir. Misal DDR2 1333 MHZ CL7 bellek ve DD2 1600 MHZ CL9 bellek alacaksak, 1600 MHZ'lik bellek daha iyidir. Çünkü veri taşıma kapasitesi daha yüksektir. Bu yüzden bu değerleri göz önünde bulundururken aynı hızdaki bellekler için değerlendirme yapın.

Bellek seçimi için dikkat edeceğiniz diğer bir husus ise anakart ve işlemcinize en uygun bellekleri seçin. Yani işlemci 1333 MHZ hızı desteklerken sizin 1600 MHZ'lik bir bellek almanız pek akıllıca bir iş değil. Çünkü zaten bellek kapasitesi işlemcinizle uyumlu çalışması gerekiyor ve fiyat olarakta 1600 MHZ daha fazla olacağından boşa para vermiş olursunuz. Kullandığınız bellek 1333 MHZ hızında işlem görecektir. Ama hız olarak işlemcinizle aynı, CL değerleri düşük bellekler almaya özen gösterin ki performans bakımından da işinizi görsün.

Kısaca size bellek seçiminde neye dikkat edeceğinizi ve CAS,RAS değerlerinin ne anlama geldiğini ve nasıl etkilediğini biraz bahsettik. Umuyorum işinize yarar bir bilgi olmuştur.


Kaynak: CL Nedir
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.