Belleklerdeki CAS,RAS Nedir?

webien

WAdmin
Katılım
29 Kas 2018
Mesajlar
470
Tepkime puanı
62
Bellekler üzerinde sürekli CL7, CL9 gibi yazıları görmekteyiz. Peki bunlar neyi ifade eder ve bellek alırken bunları nasıl göz önünde bulundurmalıyız? CL değerleri neyi ifade eder ve bellek seçiminde dikkat edeceğimiz diğer şeyler nelerdir kısaca bahsedelim.
CAS, "Column Address Strobe" ingilizce kelimelerinin kısaltmasıdır. Belleklere birşey için emir verildiğinde, adresin bulunduğu sütuna ulaşması için geçen tepkime süresidir. Bunların yanında RAS, "Row Address Strobe" yani emir verildiğinde aranılan bilginin bulunduğu dizine ulaşmak için geçirilen süredir. Bu değerler belleklerin okuma hızlarını ve performanslarını göz önüne sermektedir. Tabiki de bu değerler çok yüksek değil aksine nano saniyeler ile değerlendirilebilir. Performans kısmında karşımıza her zaman CAS değeri diğer adıyla CL değeri olarak göze çarpmaktadır. Bu değerler bellek seçimlerinde ön planda tutulmaktadır ve ayrıca bellek fiyatlarınada etki etmektedir. Bellek seçimlerinde CL değerleri ne kadar düşük ise bellek performansıda o kadar yüksek olacaktır. Çünkü bu değerler ne kadar düşerse tepkime süreleride kısalacaktır. Yani CL5, Cl7'den daha iyi bir performans sunacaktır.

<strong>Kısaca bir örnek verecek olursak</strong>; DDR2 1600 MHZ'lık CL9 Ram yerine DDR2 1600 MHZ CL7 değerindeki bellek tercih edilmelidir. Bu şekilde yüksek performans isteyen çizim, grafik gibi programlarda daha iyi performans ortaya koyacaktır.. Aynı değerlerdeki bellek ile bunlar kıyaslanabilir. Misal DDR2 1333 MHZ CL7 bellek ve DD2 1600 MHZ CL9 bellek alacaksak, 1600 MHZ'lik bellek daha iyidir. Çünkü veri taşıma kapasitesi daha yüksektir. Bu yüzden bu değerleri göz önünde bulundururken aynı hızdaki bellekler için değerlendirme yapın.

Bellek seçimi için dikkat edeceğiniz diğer bir husus ise anakart ve işlemcinize en uygun bellekleri seçin. Yani işlemci 1333 MHZ hızı desteklerken sizin 1600 MHZ'lik bir bellek almanız pek akıllıca bir iş değil. Çünkü zaten bellek kapasitesi işlemcinizle uyumlu çalışması gerekiyor ve fiyat olarakta 1600 MHZ daha fazla olacağından boşa para vermiş olursunuz. Kullandığınız bellek 1333 MHZ hızında işlem görecektir. Ama hız olarak işlemcinizle aynı, CL değerleri düşük bellekler almaya özen gösterin ki performans bakımından da işinizi görsün.

Kısaca size bellek seçiminde neye dikkat edeceğinizi ve CAS,RAS değerlerinin ne anlama geldiğini ve nasıl etkilediğini biraz bahsettik. Umuyorum işinize yarar bir bilgi olmuştur.


Kaynak:
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap veya Kayıt ol anlayışınız için teşekkürler.
 
Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar(Toplam:0) Üyeleri Gör
Konuyu başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar Date
Rio mIRC Scripting 1

Yeni WBN Tasarımları

Üst