DonanımİnternetTeknoloji

Fare Boyutunda, Tam Fonksiyonel PC Üreten Çılgın YouTuber


Teknolojinin kendin pişir kendinye’cileri  birbirinden harika projeler üretiyor. Mesela, sadece bir fare boyutundaki tam fonksiyonel bilgisayarlar gibi…

Electronic Grenade isimli bir YouTuber, özgün bir proje fikriyle ayağa kalkıyor ve elinin altındaki fareyi kaptığı gibi işE koyuluyor. Sonuç: Fare büyüklüğünde ancak tam fonksiyonel bir bilgisayar!

Aslında YouTuber’ın ilk düşüncesi bilgisayarını kendi faresinin içine koymakmış ancak tüm bileşenlerin sığmayacağını görünce 3D model bir kalıp tasarlamış.

“The Computer Mouse” veya lisanımızdaki adıyla “Fare Bilgisayar” projesini üretmek için bir Raspberry Pi Zero W bilgisayardan ve 1.5 inçlik 128 x 128 çözünürlüklü OLED LCD ekrandan faydalanmış.

Bu hınzır fare bilgisayarın tamamen şarj edilebilir 500 mAh bataryası, bir klavyesi ve hatta güç tuşu bile var! İşletim sistemi olarak ise GNU/Linux temelli bir sistem olan Raspbian’ı kullanıyor.

Tabii projedeki her şey güllük gülistanlık değil. Fare bilgisayarın fantastik bir proje olması bazı dezavantajları doğuruyor.

Bilgisayarın mini klavyesi adeta karpel tünel sendromu rahatsızlığı için protokolden davetiye çıkarıyor. Projenin mucidinin söylediğine göre, minnak klavyeyi kullanmak göründüğü kadar da zor değilmiş. Ancak ufak olması kullanıcıyı kısıtladığı gerçeğini değiştirmiyor.

Şimdilik pek güçlü olmayan bu DIY projesi; doküman hazırlama, maillere bakma ve hatta Minecraft oynamagibi ufak tefek fonksiyonlar sunuyor.

Fare bilgisayarı iş başında ve tüm maharetleriyle görmek için hemen aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz:

Thread starter Benzer Konular Forum Replies Date
zaygun Donanım 1

Benzer Konular