Oyun

LOL 2019 Şampiyonaları: LEC Analiz

Esports faaliyetleri hızla büyümektedir. Mücadele seviyeleri ve rekabet yükseldikçe LOL tutkunlarının yayın paketlerine olan talebini arttırmaktadır. LOL sezonu başlamadan önce yaşanılan bu ilgi reklam verenleri de cezbetmektedir.

Dünyanın farklı bölgelerinde konuşlan LOL takımları büyük miktarda yatırımlar yaptılar. 2019 LOL sezonu öncesinde koçluk programlarını ve antrenman merkezlerini yüksek teknolojiyle geliştirdiler. Profesyonel esportsoyuncuları oyunu bıraktıklarında dahi gündemde kalmak için kişisel markalar yaratıyorlar.

Ligin ismi ve imajı tamamen değişti

Son altı yıldır faaliyet gösteren, Avrupa’nın en iyi profesyonellerinin bir araya geldiği EU LCS isim değişti. Şimdiki ismi LEC daha kurumsal ve markalaşmasına yardımcı olacaktır. LOL Avrupa Şampiyonası bu sezon kıran kırana mücadelelere tanık olacak.

Riot Games bu yıl LEC’de Amerikan NFL organizasyonuna benzer bir franchise modelini tanıttı. Kuzey Amerika LOL Ligi de bu kervana katılan liglerden biri. Bu modelde yükseltilip yada düşürülmeyecek 10 lig takımı dahil oldu. Uygulanan sistem teorik açıdan LEC’e katılan firmaların uzun vadeli yatırımlar yapmalarını amaçlamakta ve gerekli miktarda teşvik etmektedir.

Mevcut takımlar bile oyun tutkunları tarafından yüksek rağbet görmekte. Üstelik LEC’e katılan takımlar büyük ödemeler yapmak zorunda kaldılar. Franchise anlaşması için mevcut takımların 8 milyon € , lige yeni katılacak olan takımların ise 10,5 milyon € ödedikleri hakkında söylentiler mevcut. Firmalar bütün bu büyük yatırımlarından geni dönüş almak isteyeceklerdir.

İlk duyuran resmi hesaplar

Riot Games’e bağlı twitter hesabından paylaşılan video aracılığıyla LOL hayranlarına duyuruldu.