Neler yeni

Spotify, Podcastler İçin Gelir Paylaşımına Başlıyor

Ad
F****
Soyad
U***
Katılım
17 Ağustos 2023
Konum
Ankara
Konular
31
Mesajlar
34
Ticaret - 0%
0   0   0
  
iletişim
Meslek
Grafik Tasarım
Podcast üreticileri, yıllar boyu bu işi hobileri ve ufak çaplı sponsorluk anlaşmaları için yaptı. Ancak geleceğin influencer yapısının bu alana inşa edileceğini ön görüyorduk. Hatta daha önceki yazılarımızda da buna değindik. İşte şimdi o zaman geldi de çattı.

Doğrusu platform aslında podcast üreticileriyle gelir paylaşımına geçtiğimiz aylarda başladı. Ancak dünyanın pek çok ülkesinde bu özellik henüz aktif değil. Biz bu vaktin geleceğini, Spotify’ın satın aldığı Anchor gibi şirketlerle anlamıştık. Yavaş ama emin adımlarla özellik dünya genelindeki içerik üreticilere de açılıyor. Peki, bu bizi nasıl etkileyecek ve ne yapmalıyız?

Podcast Serüveninizi Başlatmak İçin Tren Henüz Kalkmadı​

YouTube için gelir paylaşımı 2013 senesinde başladı. Platformun en büyük içerik üreticileriyse tam da bu dönemde platforma giriş yapanlar oldu. Elbette erken davranmanın avantajları çok büyük ve kitlelere ulaşmak çok daha kolay oluyor. Ancak henüz geç kalınmışlık gibi bir durum da söz konusu değil. Eğer bir konseptiniz ve ses kaydı alabileceğiniz bir imkanınız varsa bu işe zaman ve maddi yatırım yapmak için doğru anların içerisindeyiz.

Bu tren henüz bir süre daha buralarda olacak. Eğer yalnızca gözlem yapmayı seviyorsanız, önümüzdeki aylarda hangi simaların burada içerikler üretmeye başlayacağını takip edebilirsiniz. Radyo kültüründen gelmeyen, YouTube’a da sosyal medya gücüyle giriş yapan pek çok ünlü fenomenin çok yakın bir zamanda Spotify’da da podcast serilerine başladığını birlikte göreceğiz.

Kazanç Beklentilerini Yüksek Tutmamak Lazım​

Önemli bir noktaya da parmak basalım, burada gelir paylaşımı başladığında YouTube’da olduğu gibi çok büyük kazançlar sağlayan insanların olacağı henüz kesin değil. Elbette çok dinlenen pek çok yayıncı, geçim kapıları olarak buradan faydalanabilirler. Ancak Spotify’ın dinlenme başı ücretleri pek de dudak uçuklatan türden değil. Bu nedenle de gelir paylaşımı konusunda çok fazla insana büyük kazanç kapısı olacağını düşünmek optimistlik olurdu.

Bununla beraber ekleyelim. Zaten YouTube da artık izlenmelere ödediği reklam gelirleriyle öne çıkmıyor. Ancak kitlelere ulaşabilen herkesin, sponsorluk şansı da bir hayli yüksek olmakta. Tam da bu noktada ‘Podcast’ türünün yükselişi, burada içerik üreten insanların hoş bir kısmına güzel bir gelecek sağlayabilir gibi gözüküyor.

Peki, siz bu tip içerikler dinliyor musunuz? Önerileriniz varsa yorumlarda bizimle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.