Neler yeni
Webien.Net: Webmaster Forumu

Bir dakika'da kayıt ol. İkinci dakika'da paylaş ve yayınla...

Dünyadaki Dev Şirketlerin Mülakatta Sorduğu İlginç Sorular

749


Dünyaca Ünlü Firmaların İlginç Mülakat Soruları

Büyük firmaların genellikle ilginç mülakat soruları olduğunu duymuşsunuzdur. "5 yıl içinde kendini nerede görüyorsun?" ya da "En büyük zayıflığın nedir?" gibi mülakat soruları artık tarihte kaldı. İş verenler artık yaratıcılığınızı kullanıp hızlı çözüm üretebilme kabiliyetinizi merak ediyor. İşte bu tip işverenlerin işe alımda sorduğu en ilginç mülakat soruları:


MICROSOFT

Bir süper gücün olsa ne yapabilmek isterdin; görünmez olmak mı, uçmak mı?


ilginç mülakat soruları


Cevap Nasıl Olmalı? - Aslında şirket bu tarz bir soruyla sizin kişiliğinizi öğrenmek istiyor. Sebepleri ile birlikte açıklayacağınız özel gücünüz işverene biraz da olsa sizi daha iyi tanıma fırsatı verecek. Bu yüzden hangisini seçerseniz seçin yanlış bir cevap olmayacak.


GOOGLE

Bir korsan gemisinin kaptanısın ve altın dolu bir sandık buldunuz. Altınların nasıl paylaşılacağı üzerine oylama yapılacak. Eğer korsanların en az yarısı sizinle aynı fikirde olmazsa öleceksiniz. Hem ölümden kurtulmak hem de ganimetten güzel bir pay almak için nasıl bir öneri sunardınız?


mülakat soruları


Cevap Nasıl Olmalı? - Burada sizin problem çözme yeteneğiniz sınanıyor. Bu soru, Google'ın yöneticilerinden Eric Schmidt'e yöneltildiğinde, cevap verememiş, kem küm etmiştir. :) Böyle bir davranış yerine diğer korsanların ne kadar isteyebileceğine odaklanıp makul bir oran sunmanız gerekiyor.


APPLE

Eğer en yakın arkadaşınla konuşuyor olsaydım; senin hangi konuda kendini geliştirmen gerektiğini söylerdi?


Dünyaca Ünlü Firmaların İlginç Mülakat Soruları 1


Cevap Nasıl Olmalı? - Bu mülakat sorusu ile işveren, başka insanların sizde fark ettiği zayıflıkları ve eksiklikleri öğrenmek istiyor. Yapacağınız en doğru şey dürüst davranmak ama gelişmeye açık olduğunuzu göstermektir.


WHOLE FOODS

At boyutundaki 1 ördekle mi, yoksa ördek boyutundaki 100 atla mı savaşmayı tercih edersin?


büyük firmaların mülakat soruları


Cevap Nasıl Olmalı? - Yine tek doğru cevabın olmadığı bir soru. Asıl sormak istedikleri şey ise "büyük 1 tane problemle mi yoksa bir sürü ama küçük problemle mi uğraşmayı tercih edersin?"


FACEBOOK

İlk iş günün; eve gittin ve dünyanın en iyi işine sahip olduğunu düşündün. Bize o ilk iş gününü anlat.


Dünyaca Ünlü Firmaların İlginç Mülakat Soruları 2


Cevap Nasıl Olmalı? - Bu mülakat sorusu size iş hayatında sizin neyi mutlu ettiğini soruyor. Böylece işveren, sizin Facebook için doğru insan olup olmadığınızı anlayabilecek.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Yorumlar

Thread starter Benzer Konular Forum Replies Date
N Web Site Tanıtım 0
Üst